Skok ph

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
myslu
junior
junior
Posty: 99
Rejestracja: 17 wrz 2008, 16:51
Imie i Nazwisko: Bartosz Mysłowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin

Skok ph

Post autor: myslu » 18 wrz 2008, 08:20

Witam,
od wczoraj jestem zarejstrowany na Waszym forum, w związku z czym pragnę na wstępie wszystkich serdecznie pozdrowić.
Od grudnia ubiegłego roku jestem posiadaczem 200 l akwarium, filtr aquael unimax 250, grzałka 150 W. Od dłuzszego czasu interesuje się paletkami, jednak do tej pory troche obawiałem sie ich zakupu - czy podołam ich wymaganiom. Ostatnio jestem coraz bardziej skłonny do ich zakupu, jednak pojawiły sie pewne problemy z wodą. Po pomiarze ph kranówy za pomoca ph-metru laboratoryjnego otrzymałem odczyt 7,391. Niestety innych parametrów nie znam na dzień dzisiejszy. Natomiast ph wody w akwa do niedawna skoczyło do 8,1. nie wiem czym to moze być spowodowane. W zwiazku z tym moje pytania:
1. Zauwazyłem że na forum padają stwierdzenia two i tww - czym moge zmierzyć te parametry i gdzie kupie środki do ich pomiaru? moze ktos ma juz sprawdzoną jakąś firme?
2. Z tego co czytałem większośc z was zakwasza wode za pomocą kwasu, czy jest na to jakis przelicznik albo procedura? rozumiem że bedzie to zależało od two i tww? do jakiej wartości trzeba obniżyć te parametry aby otrzymać bez problemów wodę o kwasowości 6,5?
3. Czy fakt że usówałem ostatnio sporą częśc roślin i do wody dostało sie podłoże ActiSubstrate aquaela mógł spowodować taki poziom ph (8,1).

Za odpowiedzi z góry dziękuję i w zwiazku z tym ze dopiero jestem nieopierzonym kurczakiem w tej kwesti proszę o wyrozumiałość. pozdrawiam Bartek

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skok ph

Post autor: birdas » 18 wrz 2008, 20:52

myslu pisze:Witam,
1. Zauwazyłem że na forum padają stwierdzenia two i tww - czym moge zmierzyć te parametry i gdzie kupie środki do ich pomiaru? moze ktos ma juz sprawdzoną jakąś firme?
W sklepach akwarystycznych, internetowych, allegro itp.
Ja polecam Sera, ale są też zoolek, jbl, tetra itp.
2. Z tego co czytałem większośc z was zakwasza wode za pomocą kwasu, czy jest na to jakis przelicznik albo procedura? rozumiem że bedzie to zależało od two i tww? do jakiej wartości trzeba obniżyć te parametry aby otrzymać bez problemów wodę o kwasowości 6,5?
Poczytaj trochę dział "woda". Nie ma na to jednoznacznej reguły. PH zależy od mnóstwa czynników. Czym szybciej się dowiesz co ma wpływ na jakie parametry tym lepiej dla Ciebie i ewentualnych rybek. Nawet nie wiesz jakie masz twardości a pytasz o PH. Tak czy siak i tak nie ma na to żadnego przelicznika tylko trzeba to wypracować eksperymentalnie.
3. Czy fakt że usówałem ostatnio sporą częśc roślin i do wody dostało sie podłoże ActiSubstrate aquaela mógł spowodować taki poziom ph (8,1).
Nie znam tego podłoża, ale nie sądzę.

aqlla
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 24 sie 2008, 09:24
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: aqlla » 18 wrz 2008, 21:08

Witaj
Też jestem nowy na tym forum, ale chłonę wiedzę z niego z całych sił :D
1. Zauwazyłem że na forum padają stwierdzenia two i tww - czym moge zmierzyć te parametry i gdzie kupie środki do ich pomiaru? moze ktos ma juz sprawdzoną jakąś firme?
Ja zaopatrzyłem się w testy ZOOLEK, GH i KH 2in1 za cenę jakieś 20 zł. W/g mnie sa dobre i tanie tylko przy zakupie trzeba zwrócić uwagę czy mają długi termin ważności. Kupisz je w chyba każdym dobrym sklepie zoo.
2. Z tego co czytałem większośc z was zakwasza wode za pomocą kwasu, czy jest na to jakis przelicznik albo procedura? rozumiem że bedzie to zależało od two i tww? do jakiej wartości trzeba obniżyć te parametry aby otrzymać bez problemów wodę o kwasowości 6,5?
Sam kwasu jeszcze nie używałem, jestem na etapie "Gdzie go kupić" :evil:
Obniżenie pH wiąże się z kH (TwW). Z tego co się dowiedziałem na tym forum przy kH wyższym niż 3-4 nie da się zejść z pH poniżej 7. Twardość węglanowa tworzy tzw. bufor i nie pozwala na wieksze obniżenie pH. Aby móc zakwasić bardziej wodę trzeba by mieć kH najlepiej =0. Do tego najlepiej zaopatrzyć się w filtr RO (sam niedawno taki zakupiłem)
3. Czy fakt że usówałem ostatnio sporą częśc roślin i do wody dostało sie podłoże ActiSubstrate aquaela mógł spowodować taki poziom ph (8,1)
Wydaje mi się że podłoże ActiSubstrate powinno w pewnym stopniu zakwaszać wodę więc to raczej nie jest przyczyna wzrostu pH.
Mam nadzieję że choć trochę Ci pomogłem, jak coś napisałem nie tak mam nadzieję że fachowcy w tej dziedzinie mnie poprawią.
Pzdr

Awatar użytkownika
myslu
junior
junior
Posty: 99
Rejestracja: 17 wrz 2008, 16:51
Imie i Nazwisko: Bartosz Mysłowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: myslu » 18 wrz 2008, 21:16

[quote="aqlla"]
Obniżenie pH wiąże się z kH (TwW). Z tego co się dowiedziałem na tym forum przy kH wyższym niż 3-4 nie da się zejść z pH poniżej 7. Twardość węglanowa tworzy tzw. bufor i nie pozwala na wieksze obniżenie pH. Aby móc zakwasić bardziej wodę trzeba by mieć kH najlepiej =0. Do tego najlepiej zaopatrzyć się w filtr RO (sam niedawno taki zakupiłem)
[quote]

Mam pytanie odnośnie filtrów RO. Jak wygląda ich funkcjonowanie, w sensie ubytku wody? czy przy ich użytkowaniu są duże straty niewykorzystanej wody do ścieku? bo jeśli tak to majątek pewnie płacisz za wodę.
pozdro

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 18 wrz 2008, 21:27

Przeciętny uzysk 1 l wody to 3 l w kanał. Woda kosztuje niewiele więc nikt nie płaci wysokich rachunków - no chyba, że podmienia kilka metrów sześciennych wody dziennie :)
Kiedyś jak używałem RO to miesięczny koszt jego używania w postaci większego rachunku za wodę wynosił kilka zł.

Awatar użytkownika
myslu
junior
junior
Posty: 99
Rejestracja: 17 wrz 2008, 16:51
Imie i Nazwisko: Bartosz Mysłowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: myslu » 25 wrz 2008, 08:52

a czy poza RO sa jeszcze jakies skuteczne sposoby na obniżenie twardosci wody i ph? zrobiłem teścik i wode kranowa mającą pH 7,391 zakwasiłem kwasem solnym do wartości 6,4. Stała ona przez tydzień i przy następnym pomiarze ph wyniosło 7,74. nie rozumiem troche jak to mozliwe że po dodaniu kwasu pH jeszcze urosło.

Odnosnie filtra RO - jaka markę polecacie i lepiej kupić filtr 50 , 75, 100 czy 150 gdp? czy im wyrzszta wydajnosć tym mniejszy ubytek wody do kanalizacji czy nie ma to z tym nic wspólnego? I jeszcze jedno pytanko czym różni sie RO-3 od RO-4?

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 25 wrz 2008, 13:17

myslu pisze: a czy poza RO sa jeszcze jakies skuteczne sposoby na obniżenie twardosci wody i ph?
RO nie służy do obniżania PH.
Do zbijania twardości można używać żywic - ale je trzeba regenerować i ciągle przelewać przez nią wodę.
zrobiłem teścik i wode kranowa mającą pH 7,391 zakwasiłem kwasem solnym do wartości 6,4. Stała ona przez tydzień i przy następnym pomiarze ph wyniosło 7,74. nie rozumiem troche jak to mozliwe że po dodaniu kwasu pH jeszcze urosło.
Przecież po dodaniu kwasu PH spadło, a nie wzrosło.
Co do późniejszego wzrostu PH to brakuje informacji na temat przechowywania wody.
Odnosnie filtra RO - jaka markę polecacie i lepiej kupić filtr 50 , 75, 100 czy 150 gdp?
Marka chyba nie ma większego znaczenia. Przeciętny filtr kosztuje 150-200 zł. Odpowiedz sobie na pytanie sam - ile wody potrzebujesz.
czy im wyrzszta wydajnosć tym mniejszy ubytek wody do kanalizacji czy nie ma to z tym nic wspólnego?
Ubytek wody do kanalizacji jest proporcjonalny do uzysku. W każdym z tych filtrów wydajność osmozy będzie na poziomie 30%.
I jeszcze jedno pytanko czym różni sie RO-3 od RO-4?
Liczbą stopni we wstępnej filtracji wody.

P.S.
Następnym razem spróbuj najpierw poczytać o tych podstawach w google lub w archiwum forum bo było o tym wiele razy.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 26 wrz 2008, 10:55

Jeśli kupisz filtr RO, to nie musisz się już zabawiać kwasem solnym.
Starczy Ci sama woda z RO w akwarium. Dyski będą szczęśliwe.
Kwas to niebezpieczna sprawa, odradzam, oczywiście szkodzi ludziom przy złym obchodzeniu się z nim, ale przede wszystkim możesz sobie nim załatwić dyski na amen, bo nie masz doświadczenia.
PH w akwarium moze Ci rosnąć z powodu żwirku, kamieni, kostki napowietrzającej, itp.

Awatar użytkownika
myslu
junior
junior
Posty: 99
Rejestracja: 17 wrz 2008, 16:51
Imie i Nazwisko: Bartosz Mysłowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: myslu » 26 wrz 2008, 12:48

dzięki za odpowiedzi. Kostki napowietrzającej nie mam ale przypuszczałem że to może być żwirek. Chociaż zalałem garść żwirku kwasem solnym 36% i nie zachodziła zadna reakcja. Niemniej jednak spodobały mi sie akwaria z piachem kwarcowym, dlatego jade jutro na zakupy.
A czy przyczyną wzrostu pH może być ceramika w filtrze? jeśli tak to jakich firm ceramiki używacie, co do których można mieć pewność że nie podniosą pH.
W międzyczasie zamówie filtr RO.
W drugim akwarium bez ryb poćwicze troche z kwasem i jak opanuje tą sztukę to dopiero zaczne tam wpuszczać ryby. pozdrawiam

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 26 wrz 2008, 14:01

Co do ph
Czynnikiem może być nadmierny ruch wody wypłukujesz co2 i idzie ph w górę
Coś może podnosi Ci KH w akwarium i ciągnie ph do góry
Czyli wszystko co zabiera wapno ciągnie ph muszle kamienie itd.
Ceramika nie podnosi kh ani ph
Ze swojego doświadczenia wiem jak miałem kh 4 i mały ruch wody to ph było około 6,8 6,5 rano jak widzisz skok był spowodowany przez produkcję co2 przez rośliny w nocy.
Same lanie czystego ro też jest nie zdrowe , musisz wiedzieć że ro jest doskonałym rozpuszczalnikiem a jak wiadomo o skórę i zdrowie ryb trzeba zadbać. Stąd mieszanki ro+kran i wtedy nie trzeba mineralizatorów wody.

Awatar użytkownika
myslu
junior
junior
Posty: 99
Rejestracja: 17 wrz 2008, 16:51
Imie i Nazwisko: Bartosz Mysłowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: myslu » 26 wrz 2008, 14:54

Dzięki za informację co do wody RO. Natomiast rzeczy mogących podnosić pH nie posiadam. W akwa mam tylko podłoze actsubstrate aquaela, żwirek akwariowy, korzeń i kilka roślinek. Rzadnych muszli i tym podobnych rzeczy. Dlatego nie wiem jaka może być przyczyna. pozdrawiam

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 26 wrz 2008, 15:30

Może jednak ten żwirek
Sprawdź kh w akwarium i w kranie.
Jak podmieniasz wodę ?

Awatar użytkownika
darek-dorado
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 323
Rejestracja: 12 lip 2007, 14:47
Lokalizacja: Krosno

Post autor: darek-dorado » 26 wrz 2008, 15:34

Co do tego, że czysta wodo z RO jest szkodliwa dla ryb, to się nie zgodzę. Mam taką w akwarium od roku i nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków. Natomiast czysta RO przy swej zerowej (lub prawie zerowej) TwW może powodować samoistne spadki pH, niekiedy dość drastyczne i rzeczywiście niebezpieczne dla ryb. Szczególnie, gdy karmimy dużo mięsem i nie czyścimy regularnie dna.

Awatar użytkownika
myslu
junior
junior
Posty: 99
Rejestracja: 17 wrz 2008, 16:51
Imie i Nazwisko: Bartosz Mysłowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: myslu » 26 wrz 2008, 20:15

wode podmieniam regularnie co tydzień w ilości 40 l przy 200l akwarium. w akwa chodzą dwa filtry: aquael unimax 250 i wewnętrzny fluwal 1.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 2 gości