Parametry

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

acquariofilo
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 14 lis 2007, 12:10
Lokalizacja: Olsztyn

Parametry

Post autor: acquariofilo » 28 maja 2008, 09:39

Witam! Dziś mija 10 dzień od uruchomienia mojego zbiornika. Akwarium 240 l, rośliny. Parametry wody to: TWO 6, TWW 5, Ph 7,5, temp. 28stC. Moje pytanie dotyczy dojrzewania zbiornika. 2 dni temu wpuściłem kilka krewetek karłowatych cardina propinqua aby mogły poprodukować trochę pożywki dla bakterii. Dobę wcześniej dałem NITRIVEC i od tego momentu co wieczór wlewam porcję Denitrolu JBL wg zaleceń. Zastanawiam się nad jednym faktem. Woda od początku przejrzysta, NH3/NH4 na poziomie 0, NO2 0 i NO3 też 0. Monitoruję wodę codziennie. Czyżby akwarium jeszcze nie zastartowało z cyklem azotowym, czy też stężenia są tak małe, że cały końcowy produkt w postaci azotanów jest pobierany przez rośliny. W akwa pracuje filtr zewnętzrny bilologiczny cały wypełniony ceramiką, tylko gąbka na wlocie (FLUVAL 305). Wewnątz pracuje TETRA TEC IN 1000 jako mechaniczny. Pytam, bo chcę powoli planować zarybianie zbiornika. Jeszcze nie paletki (docelowo 6), ale jakiś skład uzupełniuający. w planach bocje, kiryski sterbai oraz otoski. Nie wiem czy czekać jeszcze, czy mogę coś już wpuścić. Z góry dzięki za podpowiedzi.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 28 maja 2008, 09:47

Jak masz chęć na test to wsyp garść pokarmu dla ryb, będziesz miał źródło No2 i szybko powinno się pojawić No3 jeśli cykl już działa poprawnie.

Ale 10 dni to mało, daj baniakowi kolejne 10 i wtedy już bez testów powinno wszystko być ok z filtracją.

acquariofilo
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 14 lis 2007, 12:10
Lokalizacja: Olsztyn

Parametry

Post autor: acquariofilo » 28 maja 2008, 14:40

Dzięki TOM. Będę spokojnie czekał. Wiem wiem...w akwarystyce też pośpiech jest złym doradcą :) Trochę mnie to wszystko po prostu zdziwiło, z uwagi na fakt, że w zbiorniku jest trochę roślin, a celowo nie usuwam natychmiast "podgniłych" liści z przyjmującego się dopiero ziela. Poza tym lekko dokarmiam krewetki. Zatem źródło azotu jest. Cóż..czekam, niech sobie dojrzewa.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 2 gości