No2 wysokie

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
hamlet
senior
senior
Posty: 126
Rejestracja: 09 lut 2007, 20:23
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stelmach
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bergheim

No2 wysokie

Post autor: hamlet » 07 sty 2008, 20:45

Witam mam problem z NO2 kilka dni temu sprawdzałem i okazało się ze mam wysokie zaczołem szybko podmieniać wodę, w ciągu dwóch dni podmieniłem prawie całą wodę, wyczyściłem filtr i dodałem bio starter do filtra, na kolejny dzień sprawdziłem NO2 i okazało się ze jest zerowe w sobotę mierzyłem znowu NO2 i pokazywało zero aż do dzisiejszego dnia mierze i patrzę a na skali 0,5 czym mogą być spowodowane u mnie takie wysokie azotyny ?? Moja filtracja to Tetra tec 700 na wlocie do filtra mam założoną dużą gąbkę jako prefiltr i atman wewnętrzny wodę podmieniam co trzy dni po 60l gąbki pucze pod bieżącą wodą z kranu co podmiana wody baniak to 240l obsada 6 paltek około 10cm 6 kirysków i jeden glonojad i naście krewetek karmie ryby trzy razy dziennie .
Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu
Mam zamiar kupić jeszcze jeden kubeł lub zrobić denitryfikator ale nie wiem co będzie lepsze ??

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: gajowa » 07 sty 2008, 21:09

Jeśli filtr wyczyściłeś i gąbki wypłukałes pod bieżącą kranówką, to zabiłeś sobie dobre bakterie. Innymi słowy, zabiłes filtracje i teraz musisz poczekać aż zastartuje od nowa.
Jedyne co możesz robić, to podmiany wody.

Awatar użytkownika
hamlet
senior
senior
Posty: 126
Rejestracja: 09 lut 2007, 20:23
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stelmach
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bergheim

Post autor: hamlet » 07 sty 2008, 21:16

Wyczyściłem za pierwszym razem gąbki i filtr zewnętrzny bo myślałem ze padła mi filtracja z jakiegoś powodu którego nie znam, dałem znowu tam startery i potem płukałem tyko gąbki i po kilku dniach znowu L

robi
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 14 paź 2007, 20:22
Lokalizacja: BARTOSZYCE
Kontaktowanie:

Post autor: robi » 07 sty 2008, 21:27

po pierwsze to sprawdz czy tester prawidłowo wskazuje no2 bo niektóre sa do bani :( a po drugie to nie zmieniaj tak duzo wody na raz staraj się zmieniać mniejsze ilości a częściej :D to nie zachwieje biologi w zbiorniku
Ostatnio zmieniony 07 sty 2008, 23:31 przez robi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hamlet
senior
senior
Posty: 126
Rejestracja: 09 lut 2007, 20:23
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stelmach
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bergheim

Post autor: hamlet » 07 sty 2008, 21:36

Muszę dodać ze zbiornik jest świeży zaledwie 2 miesiące

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 07 sty 2008, 21:58

Tylko gąbkę z wlotu do filtra możesz płukać pod kranówką, ale wkłady filtra, wszystkiie z kubełka musisz czyścić i płukać wodą z akwarium ! Wtedy biologia nie powinna paść nigdy.
Teraz musisz czekać i nie podmieniać zbyt dużych ilości wody na raz.

Awatar użytkownika
hamlet
senior
senior
Posty: 126
Rejestracja: 09 lut 2007, 20:23
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stelmach
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bergheim

Post autor: hamlet » 07 sty 2008, 22:07

Tom twoim zdaniem ile powinienem dziennie podmieniać lub co trzeci dzień ???
No i te gąbki co ile czyścić ???

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 07 sty 2008, 22:18

Nie znaczy wcale że dojrzałe.
Gdy mój baniak zalałem i stał prawie miesiąc bez rybek to wrzucałem co drugi dzień odrobinę granulatu żeby psuł wodę i filtr miał co robić.
Akwa ma teraz ponad dwa miesiączki i przeżywa atak sinic, ale to moja wina, mało roślin a dołożyłem dwie kolejne świetlówki i stało się.
Ale już wracam do normalności i za 2-3 dni ryby wrócą na swoje miejsce ze sterylniaka.

Awatar użytkownika
Rafaelo
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 13 lip 2007, 08:18
Lokalizacja: Sulzbach
Kontaktowanie:

Post autor: Rafaelo » 08 sty 2008, 20:32

część mam podobny problem padła mi biologia w filtrze.Nie wiem co mam zrobić no2 na poziomie 0,4,czy wyczyścić filtr i kupić bakterie startowe,a może nie czyścić tylko dodać bakterii.Przełożyłem ryby do mniejszego akwarium 112 i podmieniam wodę jest to wygodniejsze niż wymiana wody w 450l teraz właśnie nie wiem co dalej robić jak doprowadzić filer z powrotem do życia.Proszę o szybka pomoc.

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 08 sty 2008, 22:05

Dolewaj startery i zwiększ napowietrzanie.
Imo ryb nie musiałeś przesiedlać, wystarczy zmniejszyć karmienie i z dwoma wcześniej wymienionymi sposobami robić niewielkie podmiany codziennie.
Możesz dodać np limnophilie która będzie pobierała z wody związki amonowe.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 09 sty 2008, 09:36

Na padniętą biologię nie ma szybkiej recepty, czas jest lekarstwem, trzeba dać sobie, a raczej bakteriom i filtrowi czas, a skoro nie masz tam ryb, to masz czasu dość, nic nie rób, tylko czekaj, najwyzej małe podmiany wody.
To jest powód dlaczego sugeruję podwójną filtrację w zbiornikach, czyli 2 filtry, bo przy nieumiejętnej obsłudze 1 potrafi nawalić czasem.

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 09 sty 2008, 13:38

tuptus pisze:Możesz dodać np limnophilie która będzie pobierała z wody związki amonowe.
Nie będzie jeśli ma (a w tych warunkach raczej ma) do dyspozycji NO3, a poźniej NO2. Dopiero po wyczerpaniu powyższych zajmie się amonami.

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 09 sty 2008, 15:46

amorphis pisze:
tuptus pisze:Możesz dodać np limnophilie która będzie pobierała z wody związki amonowe.
Nie będzie jeśli ma (a w tych warunkach raczej ma) do dyspozycji NO3, a poźniej NO2. Dopiero po wyczerpaniu powyższych zajmie się amonami.
Jest dokładnie odwrotnie.
NO3 jest pobierany jako ostatni bo roślina musi zużyć na jego konsumpcję najwięcej energii.
Im związek azotu jest prostszy tym szybciej jest pobierany przez roślinkę.

kafarski
senior
senior
Posty: 184
Rejestracja: 28 cze 2006, 20:52
Lokalizacja: Belgia

Post autor: kafarski » 09 sty 2008, 19:34

jeśli chcesz zmniejszyć szkodliwość NO2 w akwarium to możesz dosypać rozpuszczonej niejodowanej soli - wiąże NO2 i nie truje ryb. na 240l starczy już kilka gramów (5-10?). pozdrowienia dla pani Walstad ;).

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 09 sty 2008, 20:18

kafarski pisze:jeśli chcesz zmniejszyć szkodliwość NO2 w akwarium to możesz dosypać rozpuszczonej niejodowanej soli - wiąże NO2 i nie truje ryb. na 240l starczy już kilka gramów (5-10?). pozdrowienia dla pani Walstad ;).
Wypadałoby małą poprawkę dać - sól nie wiąże NO2, tylko hm..powiedzmy w uproszczeniu że uniemożliwia zatrucie się ryb NO2. Jony chlorkowe uniemożliwiają wnikanie NO2 do krwi ryby poprzez skrzela. Warunek jest taki, że musi ich być odpowiednia ilość - im wyższy poziom NO2, tym więcej soli trzeba dodać.

pozdr

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości