Zwiększ ilość wykonywanych pomiarów

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Halek_Adam
Posty: 3
Rejestracja: 04 sty 2005, 23:02

Zwiększ ilość wykonywanych pomiarów

Post autor: Halek_Adam » 10 mar 2005, 01:28

Serdecznie was wszystkich witam i przepraszam że to dopiero mój pierwszy post na tym forum ale wynika to z tego, iż w zasadzie mało piszę a więcej czytam. Mam nadzieję, że to się kiedyś zmieni.
Teraz powróce do tematu.

Aby zwiększyć ilość wykonywanych pomiarów testami Tetratest - GH i Tetratest - KH i rzadsze ich kupowanie, chcę podzielić się z wami w jaki sposób ja wykonuję te pomiary.
Otóż wykonuję je odwrotnie niż zaleca to producent, a mianowicie.
Potrzebna do pomiaru jest strzykawka z igłą o pojemności 1 ml (jest to najmniejsza strzykawka do kupienia w aptece ), oraz naczynie w którym dokonuję pomiar (w moim przypadku jest to stożkowy kieliszek o poj. 25ml), oraz białe podłoże pod kieliszek.
Kilkakrotnie płuczę strzykawkę w badanej wodzie poczym napełniam ją dokładnie 1 ml.
Do kieliszka wlewam jedną kroplę odczynnika GH lub KH następnie bardzo powoli dolewam strzykawką z igłą badaną wodę ciągle mieszając kieliszkiem. W momencie zmiany barwy (odwrotnie niż u producenta) odczytuję ile zużyłem wody i podstawiam pod wzór

A x 5 / B = C

A- Ilość kropli płynu GH lub KH
B- Ilość zużytej wody ze strzykawki w ml
C- wynik twardości
5- ilość w ml badanej wody według producenta na jedną kroplę płynu co oznacza 1 stopień twardości.

przykład 1 x 5 / 0,5 = 10

Przy 10 stopniach według producenta musiałbym wlać aż 10 kropli płynu, ja w zamian mam jeszcze dziewięć pomiarów gratis.

Dyskusja na ten temat mile widziana.

Awatar użytkownika
grzegorz
junior
junior
Posty: 33
Rejestracja: 13 gru 2004, 20:53
Imie i Nazwisko: Grzegorz Gębski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Radom
Lokalizacja: Radom
Kontaktowanie:

Post autor: grzegorz » 10 mar 2005, 08:59

Ciekawa sprawa sprawdze jak to wychodzi a oszczędność jest tak jak napisałeś faktycznie spora

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości