nitratfilter a ph wody

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 03 wrz 2006, 13:45

wiec No3 mam na poziomie 50mg/l , z tego wzgledu ze przez ostatni czas robilam a raczej nie robilam podmian wody. Ciekawe co jest, to to ze na rybkach nie robi to najmniejszego wrazenia.
Po4 niewiem bo nigdy nie mierzylam. Problemow z glonami raczej niemam.
Na opisie podano ze regeneruje sie zwykla sola niejodowana.

Wlasnie ph! wobec tego jakie musi byc optymalne by bakterie dobrze sie czuly?

Mislavo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 213
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:13

Post autor: Mislavo » 03 wrz 2006, 16:36

lara pisze: Wlasnie ph! wobec tego jakie musi byc optymalne by bakterie dobrze sie czuly?
Naukowego wywodu nie przedstawię ponieważ brak mi wiedzy teoretycznej. Natomiast mogę swtierdzić, że u mnie denitrator " na bakterie " ( nie na baterie :wink: ) działa przy PH 5,90 ( pomiar stały ).

Co do użycia żywic to oczywiście zdajesz sobie sprawę, że o torfie i torfopochodnych musisz wtedy zapomnieć.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 04 wrz 2006, 10:33

Witam,
Może coś pomogę opisując swój przypadek. Mam dość stabilne PH 6.8 od długich miesięcy.
Miałem poziom no3 około 30-40 po podmianach, do 50 nawet przed podmianami, podobnie jak u Ciebie.
Wpływ na paletki było jednak widać, przyśpieszony oddech, ale nic pozatym, apetyt miały super, kolorki jasne, jak humorek pozwalał oczywiście, są młodziutkie więc być może oddech stąd wynikał również, ale chyba jednak no3 się przyczyniało bardziej.
Po przeczytaniu wątku no3 dla bardzo bardzo cierpliwych ... i stwierdzeniu, że ja jestem na początku tego co przechodził autor, tj. na etapie nitrate minus, postanowiłem przeskoczyć kilka etapów i od razu wejść na poziom: denitrator - nokaut.
Zakupiłem denitrator aqua medic 400 do mojego 200 litrowego baniaka i po tygodniu bardzo wolnej pracy 1 kropla na sekundę i zasileniu go 3 tabletkami, po jednej przez pierwsze 3 dni, poziom no3 spadł do 5.
10ciokrotnie a Ph bez zmian u mnie 6.8.
Teraz denitrator leje się prawie ciurkiem, kropla po kropli bardzo szybko, ale nie jest to słay strumień i no3 mimo intensywnego karmienia sercem codziennie nawet 4 razy nie wzrsata powyzej 5, ph ciągle 6.8. U mnie denitrator nie wpłynął na ph a cudownie załatwił podwyższone no3.
Pozdrawiam,
Tom-ek

PS: gdyby tak powstał wątek PO4 dla bardzo bardzo cierpliwych ... mógłbym przeskoczyć pierwsze etapy na ten końcowy : nokaut !

j24
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 14 sty 2006, 14:50
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: j24 » 04 wrz 2006, 20:42

mj_go pisze:
moim zdaniem przy tak niskim pH mogą być problemy, bakterie denitryfikacyjne nie przepadają za kwaśną wodą.
tu bym sie sprzeczal
No właśnie, sporo dyskusji na ten temat było na discus.org. Takie są moje doświadczenia.
Z drugiej strony Mislavo pisze że działa przy pH 5,9.
Ale przy 4,6 :?:
A swoja drogą jakby wybór padł na denitrator to ciekaw jestem rezultatów.
PS: gdyby tak powstał wątek PO4 dla bardzo bardzo cierpliwych ... mógłbym przeskoczyć pierwsze etapy na ten końcowy : nokaut !
W jaki sposób?

mj_go
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 02 sty 2005, 21:50
Lokalizacja: Gliwice
Kontaktowanie:

Post autor: mj_go » 04 wrz 2006, 22:08

JBL ma wkłady pochłaniające fosforany, które niestety trzeba wymieniać.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 05 wrz 2006, 10:02

W jaki sposób?

Nie mam pojęcia, tego chciałbym się właśnie dowiedzieć w takim wątku.
Jak znokautować PO4 ?
Jest sposób na NO3 i to skuteczny, myślę że ktoś znajdzie równie dobry na PO4, sam szukam takiego.
Może ktoś zna sposób i napisze ... kiedyś taki wątek na tym forum.

JBL ma wkłady pochłaniające fosforany, które niestety trzeba wymieniać.

Możesz podać nazwę i cenę, bardzo proszę?
Postaram się zdobyć i spróbować.
Jakieś opinie na ile są te wkłady skuteczne i do jakiego poziomu zbijają w Twoim baniaku?

mj_go
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 02 sty 2005, 21:50
Lokalizacja: Gliwice
Kontaktowanie:

Post autor: mj_go » 05 wrz 2006, 17:32

Tu masz link do tego wkładu oraz podaną cene http://www.um-um.pl/product_info.php?cP ... 2c3846f56a. Osobiście go nie testowałem, ale rozmawiałem kiedyś ze znajomym, który handluje wkładami JBL'a i mówił, że są to bardzo dobre wkłady (jedne z lepszych na rynku). Sam uważam, że na dzień dzisiejszy najlepiej zakupić PhosEx JBL'a jeśli chcesz w ten sposób obniżyć fosforany. Jednak wydaje mi się, że lepiej jest obniżać ten związek przy pomocy roślin (gęsta obsada roślinna) lecz nie każdemu sie to podoba, oraz nie przerybiać akwarium (zachować książkowe 50 litrów na dyskowca) i nie sypać nadmiernej ilości pokarmu.

j24
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 14 sty 2006, 14:50
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: j24 » 15 wrz 2006, 14:29

_TOM_ pisze: Jak znokautować PO4 ?
A jakie masz te fosforany i dlaczego?
Ja tam muszę podawać 0,25 mg PO4/l/dobę i 0,5 mg NO3/l/dobę aby niedopuścić do niedoborów. Najlepszy sposób na azotany i fosforany to ROŚLINY :!:

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 15 wrz 2006, 19:29

no tak!ale u mnie przy ph4,6 w porywach 4,3 padly wszystkie rosliny,sa tylko niedobitki.

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 18 gru 2006, 20:58

mj_go pisze:Tu masz link do tego wkładu oraz podaną cene http://www.um-um.pl/product_info.php?cP ... 2c3846f56a. Osobiście go nie testowałem, ale rozmawiałem kiedyś ze znajomym, który handluje wkładami JBL'a i mówił, że są to bardzo dobre wkłady (jedne z lepszych na rynku). .
no tak jak kazdy handlowiec byle by sprzedac. Czy sa najlepsze na rynku to niewiem ,u mnie No3 nawet nie drgnelo. Wiec wezmy poprawke na to co mowi sprzedawca i realem.

Wiec u mnie na dzien dzisiejszy ph wynosi 6,5 i rosliny znow rosna dobrze. No3 w granicach 50-80mg/L . Ryby jak narazie nie reaguja na to. Zdecydowalm sie na aqua medic , ale zakupie go dopiero po swietach. Dziekuje za wszystkie wypowiedzi.

krisaga
junior
junior
Posty: 72
Rejestracja: 21 gru 2006, 21:36
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: krisaga » 31 gru 2006, 18:47

Witam Wszystkich
Od jakiegos czasu sledze forum i czytam posty. Moj problem polega chyba na NO3 gdyz rybcie szybko oddychaja. Wiec podmieniam wode na 360l baniak 20l dziennie 10RO i 10 studziennej [z przyczyn techniczych nie da sie wiecej]. Moze chwilowo pomaga ale nie na dlugo zato glony maja wygode, woda zielona akamienie i rosliny wygladaja jak laka. trudno jest w kilku slowach apisac moje akwa ale mam 23 rybek sredniej wielkosci. Powiecie o wiele za duzo ok. mialo sie utrzymac 70%, a zyja wszystkie - na oko zdrowe czekam na polaczenie sie w stado by odlowic pozostale. Dwa filtry wewnetrzne 1 gabka, 2 to 4 kubki po2 z keramzytem i 2 z drobnym tluczniem do tego duza bardzo porowata "gabka" chyba jeszcze nie aktywna. Podloza nie mam 2 duze zabienice i cztery male rosliny w doniczkach. Ph 6 innych testow nie mam - akwastoi od wakacji. Jak Byscie byli laskawi i pomogli bylbym wdzieczny. Dodaje ze przy zakladaniu akwa nie mialem netu bo wprzeciwnym razie bym sie nie zdecydowal dlatego prosze o pomoc a nie uszczypliwe uwagi. Pozdrawiam zyce udanej zabawy Sylwestrowej i Szczesliwego Nowego Roku - Krzysiek

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 20 gości