jak przygotowac wode

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 06 maja 2009, 14:33

arturo pisze:Z tymi ślimakami to się ubawiłem po pachy, musiały by ich być setki tysięcy, może nawet miliony by zmienić pH....
Nie prawda.

marcin2306
junior
junior
Posty: 51
Rejestracja: 17 gru 2008, 23:16
Imie i Nazwisko: marcin chmielecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chełmno
Lokalizacja: chełmno

Post autor: marcin2306 » 06 maja 2009, 19:18

Dzieki tom .Zaczne od tego mozliwe ze nie mam doswiadczenia w badaniu wody zawsze myslalem ze ph ro jest 7 a kran ok 8 co za tym idzie mieszajac wychodzi ponad 7.TOM chce miec two 5 twwo 3.po zakwaszeniu bedzie 0.Jezeli twierdzisz ze moge osiagnoc dobre parametry dla dysków bez zakwaszania to bede bardzo szczesliwy.Jezeli chodzi o slimaki kupilem dwie bocje nie ma ich tak wiele mimo to ph skacze po redukcji w zbiorniku6.8 na drugi dziem ponad 7.zwirek badalem nie pieni.wode napowietrzam w ogulnym i w zbiorniku do podmian.

A jeszcze jedno pytanie czy woda two5 nie bedzie zbyt miekka dla bocji kirysów spiszowych

andzio65
senior
senior
Posty: 109
Rejestracja: 21 wrz 2008, 02:58
Imie i Nazwisko: Andrzej Ansilewski
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: andzio65 » 06 maja 2009, 21:41

Marcin ty sprawdź sobie jeszcze poziom amoniaku, bo miesięczne akwarium może być jeszcze nie dojrzałe i amoniak może ci podnosić ph. W dojrzałym akwarium procesy nitryfikacji obniżają ph jak pisał słusznie Arturo.
Na temat reakcji zachodzących podczas przygotowania wody pisałem tu :
http://pkmd.pl/index.php?name=PNphpBB2& ... 5&start=60
Zobacz mój post wtym wątku bo nie będę się powtarzał.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 07 maja 2009, 08:58

Woda do podmian po zakwaszeniu musi postać mieszana lub napowietrzana 2 dni, po 2 dniach sparwdzasz w niej PH i jak pasuje to lejesz do akwarium.
Ty robisz to natychmiast po wlaniu kwasu zapewne, stąd PH skacze i lata.

Spokojnie stosuj samą wodę z RO i osiągniesz z czasem super parametry dla dyków w akwarium, nie baw się kwasem, bo nie potrafisz tego robić.

PS przy tww 3 tak jak piszesz powyżej że chcesz osiągnąć, to PH zawsze będziesz miał powyzej 7, by mieć PH poniżej 7 musisz TWW mieć poniżej 3 :)

andzio65
senior
senior
Posty: 109
Rejestracja: 21 wrz 2008, 02:58
Imie i Nazwisko: Andrzej Ansilewski
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: andzio65 » 07 maja 2009, 21:35

U mnie przy TWW 2 ph wynosiło ok 6,8-7,0 i nigdy nie udało się zejść znacząco poniżej 7ph bez dozowania CO2 (test zooleka). Dopiero kiedy test pokazał TWW 0 ph można było obniżyć bez CO2 i co najważniejsze było stabilne w czasie.
Zauważyłem ostatnio jeszcze coś ciekawego. Mianowicie przy TWW=0 i TWO=5 ph utrzymywało się na poziomie 6,0-6,1. Nawet zakwaszanie nie pomagało, bo na drugi dzień już było na swoim poziomie. Dlatego chcąc obiżyć jeszcze ph zacząłem podmieniać na samą wodę RO - tak jak Tom już wielokrotnie radził. Okazało się, że ph zaczęło pomalutku się obniżać wraz ze spadkiem TWO. Więc rady Toma sprawdzają się stuprocentowo. Oczywiście manewry parametrami muszą być wykonywane pomału.
Wniosek jeszcze z tych obserwacji taki, że o ile twardość węglanowa buforuje ph mocno na poziomie powyżej 7, to zawartość Ca i Mg przeciwdziała obniżaniu się ph w zakresie 4,5-6,0.

marcin2306
junior
junior
Posty: 51
Rejestracja: 17 gru 2008, 23:16
Imie i Nazwisko: marcin chmielecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chełmno
Lokalizacja: chełmno

Post autor: marcin2306 » 07 maja 2009, 22:53

OK stosujac sama osmoze jak ma sie to do roslin?pewne lac nawóz?

marcin2306
junior
junior
Posty: 51
Rejestracja: 17 gru 2008, 23:16
Imie i Nazwisko: marcin chmielecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chełmno
Lokalizacja: chełmno

Post autor: marcin2306 » 08 maja 2009, 00:00

Mysle ze two5 tww3 bedzie najbardziej odpowiednie dla mojego akwa 300l moga sobie pozwolic na przygotowanie wiekszej ilosci ro dzieki temu ze tww3 leje tez mniej kwasu zeby zmniejszyc ph .

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości