lajon 112

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
Brodacz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 327
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:03
Imie i Nazwisko: Grzegorz Mierzejewski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

lajon 112

Post autor: Brodacz » 24 paź 2009, 16:32

Mam do was prozbę. Czy ktoś z was mógłby mi napisać na forum krok po kroku jak z kalibrować lajona 112

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3403
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: lajon 112

Post autor: przynenta » 24 paź 2009, 17:06

Instrukcja Lajon 115

http://lajon73.webpark.pl/lajon_115_instrukcja.pdf


Instrukcja Lajon 112


Kalibracja

Poprawna kalibracja elektrody jest podstawa dokładnego pomiaru, dlatego należy jej poświecić szczególna uwagę oraz wykonywać ja okresowo (przynajmniej raz w miesiącu), jeśli chcemy mieć wiarygodne wskazania

Kalibrację zaczynamy od wyboru buforów 4 i 7 lub 7 i 9, wybieramy ten zakres, w którym będzie się znajdował pomiar w naszym zbiorniku. Zmiany wybranych buforów możemy dokonać przytrzymując P1 po włączeniu kontrolera do zasilania w czasie, gdy są pokazywane aktualnie wybrane po wyświetlonym typie kontrolera i wersji oprogramowania. Wybrane bufory możemy również sprawdzić w menu na samym jego końcu przechodząc przez nie przyciskiem P2. Jeśli są poprawnie wybrane możemy wejść do kalibracji podczas ich wyświetlania w menu wciskając przycisk P1. Korekta pH zostaje wyłączona. Na pierwszym wyświetlaczu mruga kropka oraz pokazywana jest wartość bufora, w którym aktualnie powinniśmy kalibrować elektrodę na pozostałych wyświetlaczach pokazywany jest aktualny pomiar. Elektrodę płuczemy w wodzie destylowanej i osuszamy a następnie wkładamy do buforu 7, który to jest zawsze jako pierwszy. Po kilku do kilkunastu minut w zależności od elektrody, kiedy pomiar się ustabilizuje zatwierdzamy wynik przyciskiem P2 i jednocześnie przechodzimy do kalibracji w kolejnym buforze zgodnie z dokonanym wcześniej wyborem. Elektrodę znowu płuczemy w wodzie destylowanej i osuszamy poczym wkładamy do kolejnego buforu i znów czekamy na ustabilizowanie się potencjału na elektrodzie, kiedy to nastąpi ponownie zatwierdzamy pomiar przyciskiem P2 i kalibracja jest zakończona.



Jako wstępne wartości odniesienia kontroler posiada wyniki z kalibracji symulatorem elektrody gdzie punkt zerowy elektrody (wartość pH roztworu, w którym SEM = 0 mV) odpowiada wartości pH roztworu równej 7 a nachylenie charakterystyki wynosi 58mV / pH

Aby nie używać elektrod zużytych lub uszkodzonych, czyli takich, których parametry znacznie odbiegają od tych wartości oprogramowanie posiada zabezpieczenie przy kalibracji odrzucając wyniki kalibracji przekraczające wyznaczona tolerancje + - 1 pH. Jeżeli chcemy zatwierdzić wynik przekraczający tolerancje zostaje on odrzucony wydobywa się alarm dźwiękowy a na wyświetlaczu pokazuje się napis PoP co oznacza ze zostaje aktualna kalibracja poprzednia.

Zabezpieczenie to jest również bardzo przydatne w przypadku pomyłkowego zatwierdzenia obu wyników w tym samym buforze. Gdyby go w tym przypadku nie było, do obliczeń zostałyby przyjęte równe wyniki, co daje nachylenie charakterystyki zero i wynik zero dla każdego pomiaru.

Celem umożliwienia użytkowania różnych elektrod dostępnych na rynku, których parametry mogą odbiegać od wspomnianych wcześniej a co za tym idzie wybiegających poza założona tolerancję nawet przy ich pełnej sprawności istnieje możliwość pominięcia zabezpieczenia odrzucającego kalibrację. Wystarczy w trakcie zatwierdzania kalibracji przyciskiem P2 przytrzymać w tym czasie przycisk P1. Kalibracja taka traktowana jest jako fabryczna. Należy jednak pamiętać o konsekwencjach braku zabezpieczenia opisanych wyżej w przypadku niepoprawnie przeprowadzonej kalibracji.

Należy zwrócić uwagę, że tolerancja jest wyznaczona w odniesieniu do wstępnych wartości odniesienia a nie do ostatniej kalibracji, która jest punktem odniesienia do aktualnego pomiaru, czyli również kolejnej kalibracji. Może więc zajść taka sytuacja ze przy jednej z kolejnych kalibracji zostanie ona odrzucona mimo iż na wyświetlaczu będziemy widzieli 7,6 co teoretycznie powinno być zaakceptowane. Praktycznie może się okazać ze dla wstępnych wartości odniesienia wynosi to już 8,1 bo wcześniej jako 7 było już skalibrowane 7,5

Jeżeli mamy problemy z odrzucaną kalibracją możemy przywrócić kalibracje wstępną, aby zobaczyć faktyczną odchyłkę posiadanej elektrody. Wystarczy podczas alarmu odrzucanej kalibracji, kiedy na wyświetlaczu widzimy PoP wcisnąć P1 napis zmieni się na FAb od fabryczna – wstępna.

Kalibracja wstępna nie jest przywracana automatycznie podczas każdej kalibracji żeby pozwolić na obserwacje „starzenia się” elektrody, czyli jej odchyłek od ostatniej kalibracji.

Awatar użytkownika
Brodacz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 327
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:03
Imie i Nazwisko: Grzegorz Mierzejewski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Re: lajon 112

Post autor: Brodacz » 25 paź 2009, 15:58

To się nazywa mieć przyjaciół.Dzięki Przynęta.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości