Filtracja 375l.

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

marcinmarg
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 12 mar 2009, 12:52
Imie i Nazwisko: Marcin Kończak
Lokalizacja: Margonin

Filtracja 375l.

Post autor: marcinmarg » 27 sie 2009, 13:20

... po raz 3 robię podejście do palet, mam nadzieje zresztą jak za każdym razem że tym razem będzie udane. Kwarantanna już przygotowana i czeka na ryby, ale myślę już o docelowym domku i mam zamiar trzymać na początek 6 dysków w standardowym akwa 150x50x50, wystrój piach i korzenie. Moje pytanie czy filtr TT1200 poradzi sobie z filtracja (plus oczywiście jakis mechaniczny) czy dołożyć jeszcze 2 kubeł?

Awatar użytkownika
shady_01
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 351
Rejestracja: 29 sty 2009, 09:51
Imie i Nazwisko: Patryk Szadujko
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Filtracja 375l.

Post autor: shady_01 » 27 sie 2009, 16:27

Każdy rodzaj nadfiltracji jest lepszy z jednego możesz zrobić mechaniczny a z drugiego biologiczny albo porówno(lepiej wyjdziesz na czyszczeniu). Ale wydaje mi się że z jakimś wewnętrznym mechanicznym też da radę.

lopuch
junior
junior
Posty: 49
Rejestracja: 11 wrz 2009, 11:57
Imie i Nazwisko: Tomasz Łopuszyński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łódź
Lokalizacja: Łódź

Re: Filtracja 375l.

Post autor: lopuch » 15 wrz 2009, 18:36

Może ja się podłącze z pytaniem, mam zamiar założyć podobne akwa tak 300-350l i nie za bardzo mogę się zdecydować na jakiś kubełek. Obecnie w starym akwarium używam Tetry 700. Szukam jakiegoś dobrego, cichego i najlepiej bezawaryjnego:). Proszę o pomoc. Ma to być biologiczny filtr jako mechaniczny bedzię albo wewnętrzny albo mój stary kubełek ale raczej to pierwsze.

jacekfora
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 05 sie 2009, 20:42
Imie i Nazwisko: Jacek Skrudlik
Lokalizacja: Kozy

Re: Filtracja 375l.

Post autor: jacekfora » 15 wrz 2009, 20:01

ja używam fluval 305 i jestem zadowolony, choc czytałem wielew opini że tetra czy eheim są o wiele lepsze. Nie miałem nigdy tetry i eheima więc trudno mi je porównac. Będę po nowym roku dokładał drugi ale poszukam czegoś z wbudowaną lampą uv. pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sylwek
członek PKMD
Posty: 190
Rejestracja: 02 lut 2007, 16:56
Imie i Nazwisko: Sylwester Dawidowicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kędzierzyn-Koźle
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Kontaktowanie:

Re: Filtracja 375l.

Post autor: Sylwek » 15 wrz 2009, 21:29

Ja osobiście posiadam Fluvala i nie mogę o nim złego słowa powiedzieć. No ale każdy może mieć swoje zdanie na temat kubełków. Mam kolegę, któremu bardziej do gustu przypadła Tetra. Najważniejsze abyś nie trafił na wadliwy egzemplarz bo wtedy to nawet do Eheima się zrazisz.

lopuch
junior
junior
Posty: 49
Rejestracja: 11 wrz 2009, 11:57
Imie i Nazwisko: Tomasz Łopuszyński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łódź
Lokalizacja: Łódź

Re: Filtracja 375l.

Post autor: lopuch » 16 wrz 2009, 19:16

Miałem kiedyś Fluvala ale był jak dla mnie bardzo głośny ale to był 304 może nowsze są lepsze chce zebrać jakieś informacje z pierwszej ręki bo nie chciał bym być nie zadowolony głównie z głośności bo to na codzień przeszkadza

Awatar użytkownika
shady_01
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 351
Rejestracja: 29 sty 2009, 09:51
Imie i Nazwisko: Patryk Szadujko
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Filtracja 375l.

Post autor: shady_01 » 16 wrz 2009, 19:21

Miałem kiedyś Fluvala 204 i do tej pory mam śmiga i nic nie buczy. Posiadam jeszcze tetre ex700 i też niemam co narzekać. To wszystko zależy czy dobrze trafisz czy nie. Mój znajomy powiedział że nigdy nie kupi eheima bo więcej go reklamował niż pracował mnie na eheima "niestać" i wybrałem tańsze opcje.

lopuch
junior
junior
Posty: 49
Rejestracja: 11 wrz 2009, 11:57
Imie i Nazwisko: Tomasz Łopuszyński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łódź
Lokalizacja: Łódź

Re: Filtracja 375l.

Post autor: lopuch » 16 wrz 2009, 20:46

Ja obecnie tez mam tetre 700 ale poniewaz mam zamiar zalozyc nowe akwa takie 300-350l to bedzie ciut przy slaby chyba. Przygladalem sie kubelka na allegro i w moim zasiegu cenowym sa 4: UNIMAX 500 ~420zl, HAGEN FLUVAL 405 ~420zl, TETRA TEC EX1200 ~355zl i JBL Cristal Profi E1500 ~360zl. Na Ehimy tez nie patrzylem bo to ceny z wyzszej polki tak jak akwa z opti white:). Jestem ciekaw tych kubelkow od AQUAEL moze ktos ma jakies doswiadczenia z tym sprzetem? Wygladaja dosyc porzadnie.

Awatar użytkownika
krawiecm
junior
junior
Posty: 72
Rejestracja: 24 cze 2008, 13:27
Imie i Nazwisko: Martinez K
Miejsce zamieszkania/miasto/: Opole
Lokalizacja: Opole

Re: Filtracja 375l.

Post autor: krawiecm » 17 wrz 2009, 07:45

najlepszym rozwiązaniem są dwa oddzielne filtry wiec zostaw sobie aktualny i dokup podobny i będzie OK
Ja polecam JBL w seri e900 lub e1200 ale do 300-350 jako drugi to śmiało e900 wystarczy.

Pozdrawiam
KiM

lopuch
junior
junior
Posty: 49
Rejestracja: 11 wrz 2009, 11:57
Imie i Nazwisko: Tomasz Łopuszyński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łódź
Lokalizacja: Łódź

Re: Filtracja 375l.

Post autor: lopuch » 18 wrz 2009, 00:20

No faktycznie twoj pomysl jest super. Wezme zastosuje JBL jako biologiczny ma wieksza objetosc. A stara Tetra bedzie dzialac jako mechaniczny. Nasuwa mi sie jeszcze jedno pytanie czy posiadajac takie 2 filtry bede potrzebowal jeszcze jakiegos wewnetrznego filtra? Aha i mam prosbe o doradzenie jeszcze przy zakupie jakiegos porzadnego brzeczyka czy jak to tam sie nazywa nie bede ukrywal ze najchetniej jakiegos bezglosnego (o ile jest koniczny przy paletkach) - wydaje sie konieczny ze wzgledu na wysoka temperature co pogarsza rozpuszczanie tlenu. Dodam ze mam zamiar dodawac CO2 w dzien wiec napowietrzanie bedzie dzialac glownie w nocy (tak mi sie wydaje jezeli sie myle prosze o wyprowadzenie mnie z bledu)

Awatar użytkownika
krawiecm
junior
junior
Posty: 72
Rejestracja: 24 cze 2008, 13:27
Imie i Nazwisko: Martinez K
Miejsce zamieszkania/miasto/: Opole
Lokalizacja: Opole

Re: Filtracja 375l.

Post autor: krawiecm » 18 wrz 2009, 06:21

Ja mam tylko 2 kubełki i nawet nie mam napowietrzacza i wszystko jest ok. W jednym filtrze zdemontowałem deszczownie i skierowałem strumień pod lustro wody co bardzo dobrze miesa i natlenia wodę.

KiM

marcinmarg
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 12 mar 2009, 12:52
Imie i Nazwisko: Marcin Kończak
Lokalizacja: Margonin

Re: Filtracja 375l.

Post autor: marcinmarg » 18 wrz 2009, 09:40

Napowietrzanie jest potrzebne i nie tylko w nocy ale 24h/7

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: Filtracja 375l.

Post autor: aperitif » 25 wrz 2009, 21:45

Przepraszam, ze się podłączę do wątku, ale też czytam o filtrach przed zakładaniem nowego akwa.
Mam pytanie z serii dla blondynek:
1- na zdrowy rozum :) jeśli mam akwa 240 np , to kupuje kubełek dla akwa 200-300 np. I dla czego często ktoś pyta czy mu to wystarczy, czy zakładac drugi wewnętrzny? Jasne, że im więcej tym czyściej, ale tylko o to chodzi? :)
2- na zaprzyjaźnionym forum dwóch panów(pozdrawiam) nie mogło dojść do porozumienia, czy założona gąbka na końcówce zanurzonej w wodzie to filtr mechaniczny, wstepny mechaniczny , czy biologiczny? Przecież jeśli mamy filtr kubełkowy i mamy w nim gąbkę, węgiel i ceramikę, to mamy już chyba wszystko?
Sorki , że tak prosto pytam, ale może mi to rozjaśni sytuację w doborze ilości i rodzajów filtrów. Obecnie używam kaskady, ale na pewno jej w nowym nie będzie.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filtracja 375l.

Post autor: birdas » 26 wrz 2009, 11:48

aperitif pisze: 1- na zdrowy rozum :) jeśli mam akwa 240 np , to kupuje kubełek dla akwa 200-300 np. I dla czego często ktoś pyta czy mu to wystarczy, czy zakładac drugi wewnętrzny? Jasne, że im więcej tym czyściej, ale tylko o to chodzi? :)
Chodzi o funkcje jakie będą pełnić. Kubełek (z reguły) jest filtrem biologicznym i wówczas drugi filtr (często wewnętrzny) mający gąbkę będzie pełnił role filtracji mechanicznej.

Przecież jeśli mamy filtr kubełkowy i mamy w nim gąbkę, węgiel i ceramikę, to mamy już chyba wszystko?
Nie. Kubełek nie może dobrze pełnić roli zarówno jednej (biologicznej) jak i drugiej (mechanicznej). Jeśli jest tak jak piszesz to po miesiącu taki kubełek się po prostu zatyka. Wówczas trzeba te gąbki i złoża w środku wyczyścić. Czyli niszczysz wówczas złoża bakterii nitryfikacyjnych. Przez kolejny miesiąc te złoża znów się odbudowują, a Ty co ? - znowu zabierasz się za jego czyszczenie.
Filtr biologiczny to taki który chodzi miesiącami lub latami bez czyszczenia. Filtr mechaniczny to taki, który często się czyści (np. raz w tygodniu). Jak widzisz jedno i drugie nie może być tym samym.

Awatar użytkownika
Anawa
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 02 sie 2008, 09:18
Imie i Nazwisko: Ewa Kulik
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Filtracja 375l.

Post autor: Anawa » 26 wrz 2009, 16:23

Marcinie, czegoś tu nie rozumiem. Producenci filtrów kubełkowych sami zalecają płukanie wkładów (oczywiście w wodzie z akwarium), zatem nie rozumiem skąd pomysł aby przez miesiące czy nawet lata ich nie czyścić. Mam założoną gąbkę na wlocie do filtra (oprócz tego chodzi dodatkowy filtr wewnętrzny) i mimo wszystko kiedy raz w miesiącu płuczę wkłady widzę doskonale, że jest to potrzebne.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości