Filtracja wody w 240l

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Filtracja wody w 240l

Post autor: sierocki » 15 mar 2009, 13:10

Mój nowy zbiornik to 100x40x60. Będzie w nim zrobione plenum wg Toma. Narazie posiadam filtr eheim 2227 wydajność 1050l/h, ale ten pracuje w starym akwarium 240l 120x40x50. Do nowego zbiornika chciałbym dokupić FLUVALA 205 jako filtrację mechaniczną jego przepływ to ok 680l/h. Czy połączenie tych obu filtrów razem nie będzie dawało zbyt silnego strumienia wody?
Narazie w nowym baniaku przez około 5 miesięcy będzie smigał sam fluval ale jako biologiczny, ponieważ chcę aby plenum zaczęło działać. Akwarium będzie stało puste tzn bez paleci ale z wodą do powiedzmy września.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 15 mar 2009, 19:47

Mam wątpliwości czy w akwa bez ryb a więc i z azotanami = 0 plenum dojrzeje. W końcu bakterie nitryfikacyjne muszą coś jeść.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 15 mar 2009, 23:02

birdas pisze:Mam wątpliwości czy w akwa bez ryb a więc i z azotanami = 0 plenum dojrzeje. W końcu bakterie nitryfikacyjne muszą coś jeść.
Marcin, masz rację, plenum bez dysków nie zadziała, a z dyskami zadziała po kilku miesiacach jak nie po roku najwcześniej.
Ale nie myl nitryfikacji - z denitryfikacją, w plenum zachodzi denitryfikacja :) więc i ine bakterie tam działają niż wymieniłeś.

Co do meritum i filtracji, to nie widzę problemu z nurtem wody, raz możesz skręcić ten kubełek co ma być bilogiem na połowę przepływu - mocy na WYLOCIE - to ważne, na wylocie a nie na wlocie do kubelka!!
dwa ten co ma być mechanicznym filtrem kierujesz wylot lekko na szybę i pralki nie masz w akwarium, a spkojnie płynącą Amazonke :) z dobrą filtracją :)

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Post autor: sierocki » 16 mar 2009, 08:15

Dzięki Tomku za podpowiedzi. Ale czy jest szansa aby plenum zadziałało bez dysków?Czy mógłbym np. coś dorzucać do akwarium aby pożywić plenum?W innym wątku Marek napisał mi, że dobrze jest dorzucać granulat aby pożywić plenum oraz dolewać nitrivec. Co ty na to?

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 16 mar 2009, 13:26

_TOM_ pisze: Ale nie myl nitryfikacji - z denitryfikacją, w plenum zachodzi denitryfikacja :) więc i ine bakterie tam działają niż wymieniłeś.
Przepraszam - źle napisałem. Oczywiście chodziło mi o bakterie beztlenowe - denitryfikacyjne.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości