dot. stabilnosci ph

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
vega1
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1214
Rejestracja: 21 mar 2005, 23:54
Imie i Nazwisko: Sławomir Nazimek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rzeszów
Lokalizacja: Rzeszów,Kraków

dot. stabilnosci ph

Post autor: vega1 » 19 lip 2005, 18:47

Szanowni forumowicze
Kupilem sobie Lajona 112 i zaobserwowalem ciekawe rzeczy.Jak rozumiem lejac wode z RO do akwarium jak pozbawiam jej bufora czyli tww.Majac tww bliskie zera rozumiem ze ph powinno leciec w dol tymbardziej ze leje wode z RO.A u mnie tkwi non stop powyzej 6,6.Rozumiem wobec iz mam w akwarium cos (stawiam na keramzyt w filtrze) co mi podnosi ph.I teraz mam pytanie.Czy ta sytuacja nie jest idealna?Czy to moze tak trwac?Bo przeciez chyba chodzi wlasnie o stabilne ph i niska twardosc wody.Wiem ze moze to nie jest normalne ale czy taka sytuacja nie jest na reke rybkom?A jesli tak to czy mozliwe ze po pewnym czasie keramzyt sie wyplucze i przestanie podnosic ph?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
bjarka
członek PKMD
Posty: 733
Rejestracja: 20 gru 2004, 23:32
Imie i Nazwisko: Beata Jarka
Lokalizacja: Laskowiec
Kontaktowanie:

Post autor: bjarka » 20 lip 2005, 17:48

Dobry keramzyt nie powinien podnosić pH,ale sprawdź to.Są jednak dużo lepsze biologiczne wkłady do filtra. Brak bufora powoduje wahania pH wody zarówno w górę ,jak i w dół. Wpływją na to czynniki dodatkowe.Jeśli masz nadmierne napowietrzanie,to wtedy szybko wypłukuje się z wody rozpuszczony CO2. Woda zwiększa wówczas zasadowość.I odwrotnie -przy małym napowietrzaniu i dużej obsadzie ryb woda szybciej się zakwasza.Bezpieczna twardość węglanowa wynosi 3-4st. Jednak oznacza to pH bliskie obojętnemu.Ryby dobrze sie czują w takiej wodzie. Z dwojga złego,myślę,że wolałyby mieszkać w zwykłej wodzie kranowej niż destylowanej.

Awatar użytkownika
vega1
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1214
Rejestracja: 21 mar 2005, 23:54
Imie i Nazwisko: Sławomir Nazimek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rzeszów
Lokalizacja: Rzeszów,Kraków

Post autor: vega1 » 20 lip 2005, 18:39

Hmm..W akwarium mam mocne napowietrzanie,czy mozliwe ze to jest przyczyna utzrymywania sie wysokiego ph?A jesli tak to czy to nie jest dobry sposob na "hamulec"dla ph? Mam nadzieje ze nikogo nie wkurzaja moje glupie pytania...
Pozdrawiam

Mislavo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 213
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:13

Post autor: Mislavo » 20 lip 2005, 20:28

Witam,

Napiszę jak jest u mnie ponieważ też używam Lajona i też mam wodę tylko po RO ( bez kranówy).

Napowietrzanie działa przez całą noc albo jak kto woli w czasie gdy wyłączone jest oświetlenie. W ciagu dnia bąbelki włączają się tylko w celu "przewietrzenia" zbiornika tzn. włączają się na pół godziny w dwugodzinnych odstępach.

Faktycznie, jeżeli obserwuje się wskazania Lajona to w czasie napowietrzania PH powoli idzie do góry ale natychmiastowe podanie CO2 powoduje, że całość jest w miarę stabilna.

Najwyższe PH mam rano ( całą noc działa napowietrzanie). Według archiwum Lajona dobowe skoki PH wynoszą maksymalnie 0,10 plus histereza ustawiona na Lajonie 0,05.

Czasem wychodzi mniej ale to zależy od tego ile sypnie mi się dodatków do uzdatnienia RO oraz czy wkład torfowy w filtrze jest nowy czy też już kwalifikujący się do wymiany.


Pozdrawiam

Mislavo

Witkacy
junior
junior
Posty: 57
Rejestracja: 26 gru 2004, 23:31
Imie i Nazwisko: Witold Romanek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: Witkacy » 21 lip 2005, 21:12

Chyba mamy keramzyt z tego samego źródła :lol: . Nie znam problemu spadku PH mimo karmienia sercem. Cały czas dozuję CO2 i w ten sposób utrzymuje je na poziomie 6,4 -6,6. Przy braku CO2 od razu mam skok do 7,0-7,2

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość