herbata....

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

herbata....

Post autor: fomalhaut » 27 mar 2005, 02:55

Ciągle dreęczy mnie temat.... związków humusowych i garbników....
Najwiecej jest ich w herbacie.... o tym piszą wszędzie...
Może zamiast mogdałecznika, szyszek olchy itp... zafundowć rybom wywar z liptona.... to może przesada, ale tak z jokowjejś zielonej???????
Garbników w bród.....
Nie śmiejcie się... tak mi to chodzi po głowie od jakiegoś czasu....

Awatar użytkownika
eugen
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 15 lis 2004, 20:48
Lokalizacja: Mühlheim am Main
Kontaktowanie:

Post autor: eugen » 27 mar 2005, 07:23

A z czego by sie smiac??? wielu ludzi dodaje rumianek jako "naturalny odkazalnik", mysle, ze z herbata to jest jednak troche inaczej. Dlaczego? bo herbata zawiera rowniez pewna forme kofeiny (teine) i tu zaczyna sie problem (moim zdaniem) ...ryby nie beda mogly zasnac :D . Nic nie stoi na przeszkodzie abys jednak rozpoczal pionierskie badania na ten tema... :wink:
eugen

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Post autor: fomalhaut » 27 mar 2005, 20:55

Zawartość garbników w różnych roślinach:

Liście brzozy 8-9%
Liście olchy 11-13%
Liści kasztanowca 9-10%
Kora brzozy 5-8%
Kora dębu 10-15%
Drewno kasztana 7-18%
Herbata 17-20%

Reszta pod linkiem:
http://www.akwariomaniak.angrenost.org/humus.html

Zachariasz
Posty: 2
Rejestracja: 31 gru 2004, 01:50

Post autor: Zachariasz » 03 kwie 2005, 01:21

Witam!
Z teiną nie ma większych problemów, ponieważ ta zawarta w liściach herbaty jest w formie węglanów a te są prawie nierozpuszczalne w wodzie.
Pozdrawiam bardzo smutno w dzień śmierci Ojca Świętego
Zachariasz

Awatar użytkownika
taisho
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 20 sty 2005, 20:51
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: taisho » 13 maja 2005, 19:41

co do szyszek olchy to się zgodze że warto się w to bawić ale na krótka mete.
szyszki jak namiekną na maxa to są obrzydliwe.
szyszki w/w są lepsze od orzecha włoskiego i liści dębu,ale to mi sie sprawdzało na małych akwariach.
W mojej 200 setce wrzucałem min 100 sztuk a max 200 sztuk szyszek a ph jak było tak było zero spadku.niewiem od czego to zależy

Co do paletek to one miały taką radoche że po akwarium tak harcowały jak nigdy dotąd
(warunki wody miałem testy i sprawdzałem zero skutku)

Awatar użytkownika
xardas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 200
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:47
Imie i Nazwisko: Bartosz Figaniak
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Post autor: xardas » 13 maja 2005, 23:29

W mojej 200 setce wrzucałem min 100 sztuk a max 200 sztuk szyszek a ph jak było tak było zero spadku.niewiem od czego to zależy
:lol: :lol: :lol: nie wiem jakie miales parametry wody, ale po wrzuceniu takiej ilosci szyszek olchy ide z toba o zaklad ze ph zjedzie Ci min. o 4 stopnie jak nie wiecej

z wlasnego doswiadczenia moge powiedziec ze 6 szyszek przy parametrach two 8 i tww 4 a wartosci ph 6,5 powoduje spadek ph w akwarium o 0,5.

wiekszej ilosci szyszek olchy nigdy nie mialem odwagi wrzucac ze wzgledu na sytuacje jaka przytrafila sie znajomemu. Otoz do zbiornika w ktorym bylo 1:1 wody ro na rurovit i ph 6, two i tww nie pamietam, znajomy wrzucil pod wieczor garsc szyszek 10-15 szt do akwarium 240 l. Nad ranem w akwarium masakra. Ryby ciezko oddychaly, lezaly na dnie. Ph wody po tescie mialo dolna granice mozliwosci testu - 3,5 ph. IMO ph bylo jeszcze nizsze. 2 z 5 palet nie przerzyly na skutek spalenia skrzeli.


reasumujac na podstawie wlasnych i cudzych doswiadczen uwazam iz to napisales taisho to historia wyssana z palca lub poprostu pomysliles szyszki olchy z zoledziami


Wracjac do glownego tematu czyli czy wywar Liptona bedzie dobry? Mysle ze lepiej sie sprawdzi z Sagi :wink: Trudno mi jest powiedziec czy taki sposb uzyskania wiekszej ilosci garbnika czy tez zwiazkow humosowych bedzie dobry. Ja wychodze z zalozenia ze stare wyprobowane sposoby sa najlepsze a poszukiwaczom nowych zycze wszystkiego dobrego. Wojtku czekam ne efekt twoich badan w tym zakresie :wink:

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Post autor: fomalhaut » 13 maja 2005, 23:44

Wynika z tego wątku, iż nikt tego nie robił wcześniej, tj. nie poił palet herbatą:)))))))))
No cóż - na badania w tym zakresie się nie odważę - jeszcze życie moich ryb jest mi miłe:)))))))))
Pytałem - czy ktoś coś na ten temat wie.... i wychodzi na to że nikt i nic....
Sprawdzone metody i moim zdaniem są zdecydowanie lepsze (bezpieczniejsze).....
Wojtek
PS.
Jak będę miał duuuużo ryb, duuużo narybku, to kto wie jakie trunki dla nich zaplanuję:)))))
Ale na to w najbliższym ziesięcioleciu się niestety nie zanosi - może i lepiej - dla ryb:)))))))

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Post autor: fomalhaut » 13 maja 2005, 23:44

Wynika z tego wątku, iż nikt tego nie robił wcześniej, tj. nie poił palet herbatą:)))))))))
No cóż - na badania w tym zakresie się nie odważę - jeszcze życie moich ryb jest mi miłe:)))))))))
Pytałem - czy ktoś coś na ten temat wie.... i wychodzi na to że nikt i nic....
Sprawdzone metody i moim zdaniem są zdecydowanie lepsze (bezpieczniejsze).....
Wojtek
PS.
Jak będę miał duuuużo ryb, duuużo narybku, to kto wie jakie trunki dla nich zaplanuję:)))))
Ale na to w najbliższym dziesięcioleciu się niestety nie zanosi - może i lepiej - dla ryb:)))))))

Awatar użytkownika
taisho
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 20 sty 2005, 20:51
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: taisho » 14 maja 2005, 14:47

xardas ph nic a nic niezeszło w dół.

xardas ja powiem ci tak: ja wiem swoje i ty wiesz swoje i niech tak zostanie niemam zamiary się kłócić drugi raz z tobą :)

pozdrawiam

Awatar użytkownika
taisho
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 20 sty 2005, 20:51
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: taisho » 14 maja 2005, 14:49

u mnie w akwa to tylko działają ekstrakty z torfu (nic innego nawet szyszki olchy)
a paletki kolejnego dnie po wrzuceniu szyszek zachowywały się tak samo jak przed wrzuceniem

a tak wogóle to po co bym kłamał !!!!!!!!

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości