Tww 0

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

darecki
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2005, 14:23
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Tww 0

Post autor: darecki » 18 kwie 2005, 16:53

Witam wszystkich serdecznie !!!
To mój pierwszy post.
Na początek mam takie pytanie
Jak to możliwe że w akwa ogólnym Tww mam 0 a PH 6 i nie odnotowałem skaczącego PH ??
dane akwa :
150-50-50 profil, woda to czysta osmoza plus discus minerale, dość mocno obsadzone roślinami , co2 z butli(40b/min), filtracja dwa kubełki aqaela Fzkn250+UV9, oświetlenie 4x40w T5 + odbłyśniki
Jeżeli ktoś ma ochotę mi to wytłumaczyć to z gory dzięki
Ps. Sporo się na ten i inne tematy naczytałem i nie bardzo mogę sobie wytłumaczyć jak to jest z tym buforem i skokami PH(akwa mam od 12.2004)

Awatar użytkownika
maanba
junior
junior
Posty: 34
Rejestracja: 09 sty 2005, 15:49
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontaktowanie:

Post autor: maanba » 18 kwie 2005, 18:09

domyślam się, że mierzyłeś o tych samych porach doby. spróbuj zmierzyć o świcie przed włączeniem światła i wieczorem przed zgaszeniem oświetlenia. ciekawe jakie będą różnice?

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 19 kwie 2005, 01:03

Mam tak samo w 2ch zbiornikach i to od dawna. Owo "skaczace pH" to IMO bajeczka dla niegrzecznych akwarystow bo nie widac ZADNEGO powodu dla ktorego owo pH mialoby skakac w dzien, o polnocku czy nad ranem. Prawdopodobnie trzeba miec w akwa mocno specyficzne warunki (pH ok. obojetnego, brak buforow w wodzie, sporo roslin i ryb) zeby takie zjawisko zaobserwowac. Co innego staly SPADEK pH - ale to normalny efekt "pracy" bakterii nitryfikacyjnych w wodzie pozbawionej substancji buforujacych i zupelnie niezalezny od pory dnia/nocy.
J-23

Awatar użytkownika
maanba
junior
junior
Posty: 34
Rejestracja: 09 sty 2005, 15:49
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontaktowanie:

Post autor: maanba » 19 kwie 2005, 05:24

póki darecki nie zmierzy w ten sposób, to nie będzie wiadomo czy ma specyficzne akwarium, czy ja jestem może tym "niegrzecznym akwarystą", któremu bajki można pleść...

darecki
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2005, 14:23
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Post autor: darecki » 19 kwie 2005, 10:26

mierze rano i wieczorem z takim samym efektem
zresztą po zachowaniu rybek było by widać że są skoki PH tak mi się przynajniej wydaje !!
a tak nie jest

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 19 kwie 2005, 14:32

Zastanawiam się czym mierzysz TwW? Jeżeli testami kropelkowymi to spróbuj nalać 4x tyle wody ile zaleca producent i wtedy zauważysz, że tak na prawdę nie masz TwW=0. To właśnie jest ten bufor, który powoduje, że ph masz stałe.

darecki
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2005, 14:23
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Post autor: darecki » 19 kwie 2005, 14:49

Dzięki za odpowiedz !!
Sprawdzę tak jak mówisz i dam znać

Awatar użytkownika
maanba
junior
junior
Posty: 34
Rejestracja: 09 sty 2005, 15:49
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontaktowanie:

Post autor: maanba » 19 kwie 2005, 15:59

darecki pisze:mierze rano i wieczorem z takim samym efektem
zresztą po zachowaniu rybek było by widać że są skoki PH tak mi się przynajniej wydaje !!
a tak nie jest
przepraszam Ciebie, nie zrozum mnie opatrznie, ale coś nie tak, bo nie mogę pojąć, że nie ma przed zapaleniem światła a wieczorem żadnej różnicy. chyba, że dozujesz w dzien co2, a w nocy mocno napowietrzasz lub wyłączasz co2.

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 19 kwie 2005, 19:11

przepraszam Ciebie, nie zrozum mnie opatrznie, ale coś nie tak, bo nie mogę pojąć, że nie ma przed zapaleniem światła a wieczorem żadnej różnicy. chyba, że dozujesz w dzien co2, a w nocy mocno napowietrzasz lub wyłączasz co2.
teoretycznie jest to możliwe ale ...........................
dotyczy to zbiornika pozbawionego roślin co w zasadzie wyklucza dozowanie co2
bo po co ??
w przypadku zbiornika dekoracyjnego skok pH na podstawie mojego zbiornika to około 0,5 w stosunku rano - wieczór
na pH ma wpływ wiele czynników i na podstawie jednego zbiornika nie warto nawet się wypowiadać . róznice w podłożu wymianie wody oraz rodzaju filtracji to duże różnice w zachowaniu stabilności wody .
Nie jest prawdą że można utrzymać stałe pH bez względu na rodzaj zbiornika oraz obsady , nawet rodzaj stosowanego pokarmu ma zasadnicze znaczenie .
Dlatego uważam że opinia że nie ma różnicy wynika albo z braku pomiaru albo z badziewiastych testów .
Dla mnie to niemożliwe bez regulacji pH poprzez dozowanie CO2 i zastosowanie kontrolera aby ta operacja miała sens .

darecki
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2005, 14:23
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Post autor: darecki » 20 kwie 2005, 09:43

fakt co2 dozuje 24godz. a napowietrzam 4 godz w nocy i to delikatnie
a co do Ph to chodziło mi raczej o jego gwałtowny spadek przy Tww0
bo skoki Ph takie 0,2 są ale to mało znaczące wachania

Awatar użytkownika
maanba
junior
junior
Posty: 34
Rejestracja: 09 sty 2005, 15:49
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontaktowanie:

Post autor: maanba » 20 kwie 2005, 17:11

darecki pisze:skoki Ph takie 0,2 są ale to mało znaczące wachania
no dlatego się dziwiłem. teraz już rozumiem.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości