woda § woda

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

woda § woda

Post autor: lara » 19 lut 2005, 21:39

od jakiegos czasu zastanawiam sie nad roznicami jakie sa miedzy woda destylowana, woda mineralna, woda osmotyczna, czy panowie chemicy mogliby ten temat bardziej rozwinac i opisac dokladne roznice? ( mam na mysli takie glebsze poruszenie tematu) :wink:
i czy woda destylowano to to samo co osmosa? :idea:
acha i jeszcze jedno jak sie ma woda zdemineralizowana do destylowanej i osmozy? :idea:

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: mkozubski » 19 lut 2005, 22:56

coż jak dla mnie Laro (moge sie mylić ) wyglada to tak
- woda mineralna woda naturalna z naturalną zawartością minerałów i tak mamy rózne wody np lecznicze itd
- woda zdemineralizowana to woda przepuszczona przez róznego rodzaju żywice (raczej cieżko całkowicie z niej wyłapać wszystkie związki) wykazuje czasami dosyć dużą przewodność ( działanie soli)
- woda destylowana to woda o wiekszej przewodności niż z osmozy (RO) ale spełniająca juz kryteria uzycia np do akumulatorów itd w sumie moze spokojnie być wykorzystywana do podmian wody u rybek
- najlepsza jest woda z osmozy - wykazuje najniższą przewodność przy użyciu odpowiednich membran mozna uzyskać na wylocie czyste H2O

Mislavo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 213
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:13

Re: woda § woda

Post autor: Mislavo » 19 lut 2005, 23:55

lara pisze:od jakiegos czasu zastanawiam sie nad roznicami jakie sa miedzy woda destylowana, woda mineralna, woda osmotyczna, czy panowie chemicy mogliby ten temat bardziej rozwinac i opisac dokladne roznice? ( mam na mysli takie glebsze poruszenie tematu) :wink:
Witam,

No cóż, chemikiem to ja nie jestem ale z wodami mineralnymi z racji wykonywanej profesji mam wiele do czynienia.

Jeżeli to kogoś interesuje to proszę zaglądnąć po ten link:

http://www.kigpr.pl/info1.htm

Znajdziecie tam ogólną informacje o wodzie i jej składnikach oraz klasyfikację wód m.in. ze względu na stopień mineralizacji.

Oczywiście ze względu na objętość tematu są tam tylko ogólne informacje. Jednak jeżeli kogoś ten temat bardzo interesuje to służę literaturą specjalistyczną.

Ze swej strony dodam, że do zastosowań akwarystycznych może zainteresować nas jedynie woda źródlana niskozmineralizowana. Sam używałem takiej do podmian przez długi czas.

Pozwolę sobie tylko na sprostowanie tego co napisał DonJuan, chociaż jak sądzę błąd wynika tylko z pokutującego w Polsce nazewnictwa, które próbowano uporządkować poprzez kolejne rozporządzenie ministerialne ... Mianowicie wody mineralne i wody lecznicze to dwie zupełenie różne historie. Wody mineralne są "zdrowe" dla ludzi ale absolutnie nie mają żadnych właściwości leczniczych ( no chyba, że "dzień po" albo zamiast :wink: ). Nie dajcie sie więc "nabijać w butelkę" :wink: reklamą, które sugerują, że jest inaczej.
Wody lecznicze natomiast jak sama nazwa wskazuje mają takie właściwości ale gorąco zniechęcam do podejmowania jakichkolwiek prób leczenia się nimi bez konsultacji z lekarzem. Te ostatnie zupełnie nie nadają się do ewentualnych podmian i innych celów akwarystycznych.

Zdarza się również, że wody "mineralne", które kupujemy w sklepach są faktycznie wodami uzykanymi poprzez przemysłowe filtry RO a następnie wzbogacanymi przez dodane minerały.

Pozdrawiam

Mislavo

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: mkozubski » 20 lut 2005, 08:54

wiec jak mislavo woda lecznicza nie jest wodą mineralną :? hm wydawało mi sie zawsze ze jest tylko jej skład nie pozwala tak jak napisałes na spozywanie bez kontroli lekarskiej - ale moze sie myle w koncu jak napisałes jestes specem :D - pozdrawiam

Awatar użytkownika
eugen
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 15 lis 2004, 20:48
Lokalizacja: Mühlheim am Main
Kontaktowanie:

Post autor: eugen » 20 lut 2005, 11:05

No to i ja sie dolacze, na naszym portalu w dziale "warto wiedziec" jest wspaniale opisane :
co to jest odwrocona osmoza, jak dziala i dlaczego
wszystko o twardosci wody (2 czesci)

http://www.pkmd.pl/index.php?module=sub ... s&subid=52

(kto daleko szuka blisko znajdzie)
nie jest to wprawdzie 100% odpowiedz na pytanie Lary, ale na wiele pytan zwiazanych z tym tematem. Co wazne, artykuly te sa dostepne dla wszystkich zarejestrowanych na naszym portalu.
eugen

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 20 lut 2005, 12:26

cyt. z linku Eugena : Koszt destylacji jest jednak znacznie wyższy niż zastosowania filtra odwróconej osmozy. Wynika to z faktu, że w destylarce musi nastąpić energochłonne odparowanie wody. Zapotrzebowanie energii na destylację jest dwu - trzykrotnie większe.
W bardzo tani sposób można uzyskać miękką wodę stosując wymieniacze jonowe. Stosowanie tej metody wymaga jednak pewnej wiedzy i umiejętności a także jest bardziej skomplikowane. Jonity pozwalają jedynie na usunięcie zanieczyszczeń w formie jonów. Odwrócona osmoza ma znacznie szersze działanie.

czy naprawde miedzy woda dest. a woda z osmosy jest roznica , tylko w przewodnosci i zasobem soli?
moze sie myle ,ale z chemi nie bylam szpecem
:oops:

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: mkozubski » 20 lut 2005, 19:24

powiem Ci tak Laro moze Kloss mnie poprawi - u mnie w laboratorium do mycia szkła uzywaliśmy wody destylowanej w szczególnych przypadkach wymagających dokłądności pomiaru tzw re-destylowanej (czyli 2x przepuszczoną przez destylarke) a osmozy uzywaliśmy do tworzenia roztworów wzrocowych itd wiec to juz swiadczy o czystości wody z kazdego z wymienionych źródeł- pozdrawiam

Mislavo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 213
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:13

Post autor: Mislavo » 20 lut 2005, 23:05

DonJuan pisze: ale moze sie myle w koncu jak napisałes jestes specem :D
Eee tam. Żadnym specem nie jestem ale dzięki za dobre słowo :wink:

Spece to są tutaj:

Balneoprojetkt - Warszawa
PZH - Poznań
AGH - Kraków

Oni robią badania i atesty wody. Na etykiecie powinna być informacja, gdzie takie badania są robione i tam można zasięgnąć szczegółowych informacji.

Pozdrawiam

Mislavo

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Post autor: teo » 27 lut 2005, 10:58

To co napisał Don Juan trochę mnie zdziwiło. Zawsze sądziłem że woda destylowana ma mniejszą konduktywność niż z osmozy, oczywiście przy prawidłowo przeprowadzonych procesach technologicznych. Wdaje mi się że trochę mieszamy teorię z działaniami praktycznymi.

Czy zastosujemy w akwarystyce wodę z filtra RO, demineralizowaną uzyskaną w procesie wymiany jonowej lub wodę destylowaną, moim zdaniem jest obojętne. Wszystkie te wody są równie dobre w akwarystyce. Istnieje tylko kwestia ceny i uciążliwości procesu jej pozyskania.

Awatar użytkownika
eugen
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 15 lis 2004, 20:48
Lokalizacja: Mühlheim am Main
Kontaktowanie:

Post autor: eugen » 27 lut 2005, 12:05

Czy zastosujemy w akwarystyce wodę z filtra RO, demineralizowaną uzyskaną w procesie wymiany jonowej lub wodę destylowaną, moim zdaniem jest obojętne.
mnie sie jednak wydaje, ze tak nie jest... woda uzyskana przy pomocy zywic jest najczystsza, chociaz koszty i trudnosci sa moim zdanie najwieksze.
eugen

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 27 lut 2005, 19:39

No cóż, a tutaj
http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... opic&t=245
wyraźnie jest napisane:

1. Ograniczone zdolnosci obronne zewnetrznych powlok ciala paletek czynia koniecznym pielegnowanie tych ryb w srodowisku o niskiej zawartosci zarodkow chorobotworczych. W zwiazku z tym warto rozpatrzyc mozliwosc aby w procesie przygotowannia wody stosowac destylacje lub odwrocona osmoze zamiast wymieniaczy jjonowych.

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Post autor: teo » 27 lut 2005, 21:49

eugen Twój osąd może bierze się stąd że w wielu dużych hodowlach palet, wodę zdemineralizowaną pozyskuje się z kolumn wypełnionych jonitami. Stosują je bo są tanie i przy dużym zapotrzebowaniu na czystą wodę ekonomiczne ale wymagające pracochłonnej obsługi. Dla nas amatorów pracujących zawodowo RO jest moim zdaniem znacznie wygodniejsze.
Aby był wilk syty i owca cała to napiszę że niektóre systemy oczyszczania wody, mogą być wpięte wymienniki jonowe i membrany odwróconej osmozy. I w takich systemach najczystrza woda jest pozyskiwana z membrany, co nie oznacza że jest to czyste H2O.

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: mkozubski » 27 lut 2005, 23:13

coż pisząc woda destylowana miałem na mysli wode uzyskaną z destylarki a nie strikte definicje wody destylowanej bo jak ją sobie ktos najdzie to woda destylowana to po prostu H20 ale z tego co wiem najbliżej ideału jest jednak woda przepuszczona przez RO wszystko zalezy od jakosci i klasy membrany- pozdrawiam

Awatar użytkownika
MarSz
senior
senior
Posty: 159
Rejestracja: 05 mar 2005, 17:59
Imie i Nazwisko: Marek Szurpik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bielsk Podlaski
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Kontaktowanie:

Post autor: MarSz » 05 mar 2005, 18:24

He he hyba nie ma lepszej mebrany osmotycznej od naszej nerki, budowa membrany i zasada dzialana filtrow RO zostala wlasnie zaczerpnieta od matki natury a konkretnie nerek. Nasze plyny ustrojowe bazuja wlasnie na wodzie osmotycznej przygotowanej przez nerki, odpad po tej operacji zostawiamy w pisuarach :lol:

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości