Wysoki amoniak i mętna woda

Woda i jej parametry

Moderatorzy: mkozubski, krisaczek

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz
Imie i Nazwisko: Piotr Kiper
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wielka Brytania

Wysoki amoniak i mętna woda

Post autor: IceManUK » 01 maja 2018, 13:27

Na wstępie witam wszystkich - w końcu czas było założyć konto i napisać pierwszego posta ;)

Akwarium:
200 litrów netto + 25 litrów dla 2x filtr zewnętrzny
Filtr 1 - No name 2000l/h + UV 13W (na wejściu) do 1200l akwarium
Filtr 2 - Fluval G6 do 600l akwarium
Lampa UV 50W (na wyjściu)

Restart 3 mc temu (bez paletek - doszły jakieś 2 / 3 tyg temu)

Obieg wody:
Woda zasysana jest do filtra 1 - filtr wyposażony jest TYLKO wkłady mechaniczne - gąbki ect - potem woda jest pompowana do filtra 2 gdzie znajduje się pre-filter 5 micron + NO3 absorber JBL + biologia matrix (2l) + biologa mix (4l) (łącznie jakieś 6l wkładu biologicznego) + 150 g purigen + zoolit Następnie woda idzie do lampy UV i do akwarium :)

Obsada:
18 paletek - od 3 do 8 cm
10 otoski
10 kiryski (mix)
18 neon czerwony

Parametry wody:
PH - okolice 5 - 5.5 (zakres po za moimi testami) - testy kropelkowe i papierek lol - RO na wyjściu ma jakieś 5.5-6.0
NH3 / NH4 - 2 ppm (było około 4 ale już zrobiłem podmianę 50%)
NO2 - 0
NO3 - 25-30
KH - <3 (jeśli nie zero)
GH - <3 (jeśli nie zero)
Temp - 29-30
Praktycznie trzymane są na czystej wodzie RO

Do wody dodawane jest Fluval bakterie ale nie widać za dużo efektów - wcześniej jak miałem baniaczek nie miałem problemu z amoniakiem teraz się pojawił :( oraz co gorsze od kilku już miesięcy mam mętną wodę w akwarium (delikatnie biała jest - wcześniej nie miałem z tym problemu) !!!! czyli od czasu restartu raz może 2x zrobiła się kryształ sama jak należy.

Co może być tego przyczyną ?

PS: Dodam że rybki są karmione wiele razy dziennie małymi ilościami tak żeby wszystko znikało - fakt jest taki że kupowałem paletki a mam piranie co jedzą wszystko !! - cała gama pokarmów suszonych (granulaty i płatki) oraz mix własnej roboty mięsny 2x na dzień (posiłków mają jakieś 6 do 10)

Obrazek

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz

Re: Wysoki amoniak i mętna woda

Post autor: IceManUK » 09 maja 2018, 13:57

Chyba to forum już umarło :(

Problem z wodą mało klarowną został rozwiązany :) - pre filtr był uszkodzony w G6
Ciekawiej wyglądała sprawa z amoniakiem - gdyż okazało się że przyczyną był filtr do którego wpadły podczas konserwacji 2 rybki i ...... Jak znalazłem przyczynę (padnięte rybki w filtrze) jak ręką odjąć amoniak poleciał do 0

Awatar użytkownika
przynenta
członek PKMD
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 19 maja 2018, 07:12

Forum nie umarło, wtyko już większość jest napisane :wink:

Sporo opisałeś, ale powiedz czym karmisz i co ile i ile robisz podmiany.

Dla mnie tam jest cały czas problem z biologia po restarcie, co to za podłoże ?

Awatar użytkownika
roh
członek PKMD
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Post autor: roh » 25 maja 2018, 21:04

Widzisz, jest tak
Przy ph <7 nie ma szans na powstanie amoniaku. O tym mówi nauka zwana chemią. Amoniak to słaba zasada i w środowisku kwasnym zostaje natychmiast zobojętniona i rozpada się na jony amonowe, które są dla naszych ryb zupełnie obojętne--nie wchłaniają się. Na tym skończę pisanie poematów z dziedziny chemii. Właściwie nie ma odpowiedzi i pomocy w twoim temacie. temat jest postawiony na głowie.
Myślę, że to jest powód milczenia większości z nas.
Abstrahując od tematu, 18 paletek to dużo na 200 litrów. Takie rybki potrzebują 50% podmiany wody co 2 dni, ze względu na intensywność karmienia i przemiany materii.

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz

Post autor: IceManUK » 14 cze 2018, 17:14

Myślałem że umarło jak pisałem wyżej i nie zaglądałem :( - mój błąd

1 - karmienie hmmm to są piranie wszystko żerne :D - 3x dziennie mix + dużo razy suche pokarmy (płatki i granulaty) + jakieś robaczki suszone (czarne robaki lub tubifex) oraz na noc duża porcja dla rybek z dna + paletki :D - (ostatnie nocne karmienie całość jedzenia znika do 30 min jak dam naprawdę dużo - widzę że się dopominają o jedzenie) normalnie jak karmię to jedzenia tak żeby znikło do 15 min (zazwyczaj mniej niż 5 min)
MIX = mam około 7 rodzajów mixów w przeróżnych kombinacjach z mięsem czerwonym jaki i bez / rybami / owocami ect full wypas

2 - podmiany aktualnie codziennie :D po około 40 litrów. Woda czeka w osobnym zbiorniku (używam jej po 24h) . W zbiorniku działa filtr celem zapewnienia poprawnej cyrkulacji wody oraz lampa UV 25W (wolne akwarium 50l przerobione na bufor dla wody) Wody używam aktualnie już TYLKO RO - zmieniły się parametry wody w kranie

3 - żwirek zakupiony w akwarystycznym niestety nie znam pochodzenia (brak informacji ect)
roh pisze:
25 maja 2018, 21:04
Przy ph <7 nie ma szans na powstanie amoniaku. O tym mówi nauka zwana chemią. Amoniak to słaba zasada i w środowisku kwasnym zostaje natychmiast zobojętniona i rozpada się na jony amonowe, które są dla naszych ryb zupełnie obojętne--nie wchłaniają się. Na tym skończę pisanie poematów z dziedziny chemii.
Znam te zasady (chodź ja bym to inaczej opisał :P ) - z zawodu analityk chemik :P dlatego nie panikowałem że rybki padną

Skład w tym akwarium został już zmniejszony do 10 sztuk - docelowo do 8 chcę dojść (tych "naj naj naj" ładniejszych ;) )

Aktualnie parametry wody są niemal idealne ;)
NO3 - 10
NO2 - 0
NH3/4 - 0
PH - 6.4 stabilnie (w akwarium - od ponad tygodnia nie spadło poniżej 6.2)
RO - 6.8 / kran 7.2

Jeszcze ciekawostka:
Po zmniejszeniu obsady bla bla bla / dodaniu węgla aktywnego do filtra i dodania dużooooo zeolitu :D udało mi się pięknie zbić owy amoniak ale jak mi walnęło NO3 to szok .... miałem wsadzony absorber NO3 (13000mg NO3) i z dnia na dzień poleciało NO3 do 100+ (szybka podmiana 100 litrów wody na RO i tak z wysokim NO3 się bawiłem przez kilka dni - ciągle musiałem wymieniać absorber NO3 (regenerować) - po 24- 36h już był zapchany na full - i tak sobie teraz wymieniam absorber co kilka dni jeśli NO3 wskakuje mi na 20+
przynenta pisze:
19 maja 2018, 07:12
Dla mnie tam jest cały czas problem z biologia po restarcie...
Do momentu kiedy NO3 mi wyleciało w kosmos upierał bym się że akwarium już dojrzało bla bla bla ale teraz jak na to patrzę po kolejnym miesiąc i potężnym skoku NO3 myślę że możesz mieć rację

Jeszcze jedna sprawa - zmieniło się to że wyłączyłem lampy UV w systemie z rybciami. I tak sie zastanawiam czy może to właśnie UV nie było problemem i zamiast pomóc to zaszkodziło :( - częste podmiany wody + ciągła sterylizacja wody może dala by taki efekt "świeżego akwarium" ?

Na ten moment woda w akwarium jest po prostu kryształ - oj duży kryształ :D

PS: Problem powiedzmy że został rozwiązany ale dalej nie znam przyczyny tego - nie raz reset robiłem i nie jest to moje ani pierwsze ani jedyne akwarium i myślałem że już ten etap funkcjonowania akwarium mnie nie może zaskoczyć a jednak ....

Awatar użytkownika
przynenta
członek PKMD
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 15 cze 2018, 22:18

Chyba sam dochodzisz do źródła problemu.

UV - Beeee
Carbon - Beeeeee

Daj żyć, podmiany wody i do przodu.

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz

Post autor: IceManUK » 15 cze 2018, 23:28

przynenta pisze:
15 cze 2018, 22:18
Carbon - Beeeeee
Tu się nie mogę zgodzić - bo to oznacza że purigen jest beeee a to mówi u mnie stanowcze NIE i sprzeciw ;)

Awatar użytkownika
przynenta
członek PKMD
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 16 cze 2018, 21:42

Generalnie robisz wszystko by nie mieć biologii , ja węgiel stosowałem sporadycznie po leczeniu.

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz

Post autor: IceManUK » 17 cze 2018, 09:59

węgiel i purigen nie mogą mieć negatywnego wpływu na biologię - technicznie jest to po prostu nie możliwe :D - mało tego węgiel aktywny po czasie (średnio 21 dni +) staje się jednym z lepszych mediów biologicznych w którym bardzo chętnie siedzą bakterie nitryfikacyjne. Stosowanie purigenu / węgla aktywnego przy starcie akwarium / reset zwalnia proces dojrzewania akwarium - to fakt. Stosowanie węgla / purigenu w akwarium ma swoje zalety i nie widzę wad tego rozwiązania (węgiel od zawsze używam jak i purigen w każdym akwarium) - główny powód to woda jakości "Premium +" :D

Jak zaznaczyłem wyżej nie widzę / nie znam negatywnych skutków stosowania węgla / purigenu w akwarium - i tu w tym miejscu jasno chciałem zaznaczyć że chętnie dam sie przekonać dobrymi argumentami czemu nie stosować węgla / purigenu oraz chciał bym zobaczyć jakieś opracowanie / pracę na temat wpływu węgla aktywnego na biologię w wodzie :D

Awatar użytkownika
przynenta
członek PKMD
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 18 cze 2018, 16:37

Ciekawe to, co piszesz. :idea: Doświadczenia mam mierne w tym temacie, więcej stosowałem Ozonator niż węgiel.

Odpowiedz