Nowe-Nowa

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
justyna062
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 24 gru 2016, 07:50
Imie i Nazwisko: justyna krzepinska
Miejsce zamieszkania/miasto/: katowice

Nowe-Nowa

Post autor: justyna062 » 10 lut 2018, 14:53

Witam
Na poczatek wspomne ze jestem tu nowa , i tak jak polowa na tym forum (na innych tez)
chcialabym posiadac zbiornik z Dyskowcami.
Od ponad 2 lat w domu stoi zbiornik 96l roslinny , w nim juz duzo nie plywa bo nic nowego nie dokupuje a to co sie mnozy rozdaje, rybole sa juz nie swiezej mlodosci( kupilam jako dorosle) wiec wkrotce ich nie bedzie.
I tak caly czas majac roslinniaka myslami bylam przy plackach.
Plan postanowilam zrealizowac i jutro w mym salonie stanie 525 litrow:) zanim pojawia sie pierwsi goscie czasu troche uplynie , ale juz chcialam sie z wami przywitac :) . Czytam , czytam i jeszcze raz czytam aby nie popelniac bledow a uczyc sie na cudzych.
Bedzie to akwarium skladajace sie tylko z paletek , do dekoracji korzen lub 2 i ze 2 roslinki posadzone w pojemniku, na dnie cienka warstwa piasku, tylko tak by szybe przykryc , swiatlo nie istotne , duzo go nie bedzie , filter Fx6 ,drugi zapasowy schowany w razie awarii pierwszego.
Jeszcze nie wiem na jakie sie zdecydowac i ile sztuk co przegladam neta to inaczej pisza, juz pomalu glowa boli od natloku informacji.
Nie bede kupowac malych tylko juz wyrosniete okazy.
Jesli macie jakies sugestie lub uwagi to prosze piszcie, cala wasza wiedza mi sie przyda i jeszcze wiecej.
Pozdrawiam

Ps : sory ze Polskich znakow brak ....wina komputera.

Awatar użytkownika
marcinw
zarząd pkmd
Posty: 721
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:41
Imie i Nazwisko: Marcin Wilk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Nowe-Nowa

Post autor: marcinw » 10 lut 2018, 22:18

Witamy..
Cieszymy się ze jesteś i czytasz. Sugestia numer jeden - nie kupuj dorosłych, które już nie rosną, frajda mniejsza a kasa większa. Nie przerybiaj zbiornika (maksymalnie 1 ryba na 50 litrów) będzie ci łatwiej zapanować nad parametrami wody. Nie rób nic na siłę, nie próbuj przedobrzyć. Te ryby naprawdę ciężko ukatrupić więc powinnaś sobie świetnie poradzić. Nie myśl o żadnych lekach na początku, to sztuka leczyć ryby, łatwiej nie dopuścić do problemów. Pamiętaj o częstych podmianach wody, to najważniejsze. Reszta przyjdzie z czasem. Żeby spać spokojnie proponuję zdublować sprzęt w zbiorniku, lepsze dwie mniejsze grzałki niż jedna większa (jak jedna padnie, druga sobie poradzi, jak w jednej dużej padnie termostat można ugotować ryby), to samo tyczy się filtrów (ten drugi schowany w razie awarii podepnij od razu i podłącz na wylocie deszczownię). Kupuj ryby od sprawdzonych hodowców, nie daj się nabić w butelkę. Jak mała ryba ma duże oko nie wierz że to ze zdziwienia :) Czekamy na fotki.

Awatar użytkownika
justyna062
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 24 gru 2016, 07:50
Imie i Nazwisko: justyna krzepinska
Miejsce zamieszkania/miasto/: katowice

Re: Nowe-Nowa

Post autor: justyna062 » 16 lut 2018, 17:24

Witam
Dziękuję za odp.
Szafa już w domu. Niestety drugiego filtra nie mam gdzie wstawić ten fx6 to takie małe bydlatko trochę, prawie jak mój odkurzacz.
Mam problem z wymyciem go, wymylam go ale nie dam sobie reki uciac ze dobrze ,co sądzicie aby zalać go do pełna woda i wsadzic tam nadmanganian potasu i potrzymac tak ze 24h?
Pozdrawiam J.
Załączniki
received_1664399213627244.jpeg
W dniu przyjazdu.niedziela 11.02.18
received_1664399213627244.jpeg (80.12 KiB) Przejrzano 9658 razy

Awatar użytkownika
Alutka
członek PKMD
Posty: 699
Rejestracja: 18 mar 2015, 21:54
Imie i Nazwisko: Alicja Kowalczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rejowiec Fabr.
Lokalizacja: Lublin/ Rejowiec Fabr.

Re: Nowe-Nowa

Post autor: Alutka » 16 lut 2018, 21:17

Siemka :D
Później będziesz musiała wsio czyścić z samego nadmanganianu - przerabiałam temat, więc to odradzam.
Ten kubełek jest nowy czy używany ?

Warto pamiętać o prefiltrze, to gąbka którą zakładamy na wlotowy wąż od filtra kubełkowego, dzięki niemu nie wciąga syfu i nie trzeba do niego często zaglądać. Poza kubłem warto zaopatrzyć się w wewnętrzny, zwłaszcza kiedy zdecydowałabyś się( co gorąco polecam ) na młode ryby, do tego dwie gąbki podczepić i jest pięknie im mniej kombinowania tym lepiej.

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
PawelM
junior
junior
Posty: 99
Rejestracja: 27 sie 2016, 14:22
Imie i Nazwisko: Paweł Maniecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Zduńska Wola
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Nowe-Nowa

Post autor: PawelM » 16 lut 2018, 21:28

lepiej wlać do wiadra z wodą perhydrol i go na takim obiegu zostawić na dzień czy dwa
oczywiście odpalonego

Awatar użytkownika
justyna062
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 24 gru 2016, 07:50
Imie i Nazwisko: justyna krzepinska
Miejsce zamieszkania/miasto/: katowice

Re: Nowe-Nowa

Post autor: justyna062 » 17 lut 2018, 10:35

Witam
Dziękuję za odp.
Tak kubełek używka , czyscilam i kubeł i akwarium ale nie jestem pewna czy dobrze to zrobilam:(.
Mieszkam w UK i nie mam jak kupic perhydrolu ( też już o nim myslalam)
Musiałabym mieć jakiś zamiennik. Postawie na wode utleniona 12% oraz alkohol etylowy.

Pozdrawiam J.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Nowe-Nowa

Post autor: roh » 17 lut 2018, 20:46

Woda utleniona 12% to taki słabszy perhydrol. Będzie ok.
Rzeczywiście podstawą są ryby czy ich dostawca. Niestety oprócz tego --równorzędną wartość dla dobrych wyników mają parametry wody. nie dawaj wiary, że dyskowce będą pięknie rosły na wodzie GH=30 Kh=20, ph=8,5, bo to nie jest prawda. Te ryby wymagają nieco "szlachetniejszej" wody.
Natomiast bardzo dobrym pomysłem jest wsypanie jednak grubej warstwy podłoża--piasek 0,2-0,5 mm(bardzo drobny i utworzenia plenum. Tu poczytaj jak zrobił to "TOM". Takie plenum załatwia odpowiednią czystość chemiczną wody, co umożliwia znaczne ograniczenie biegania z wodą do podmian. Poświęć jak najwięcej czasu na przygotowanie baniaka. Np. w jednym z rogów baniaka "zakop" pod piaskiem wiadro gliny i odseparuj ją jakąś firanką lub innym "ciulem". Tam będziesz miała wspaniały ogród później.
Ach można by gadać i gadać. Myślę, że każda rozsądna rada, którą wykorzystasz jest pożyteczna.

Awatar użytkownika
justyna062
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 24 gru 2016, 07:50
Imie i Nazwisko: justyna krzepinska
Miejsce zamieszkania/miasto/: katowice

Re: Nowe-Nowa

Post autor: justyna062 » 19 lut 2018, 21:20

Witam
Dziekuje za porady. O plenum watek przeczytany, ciekawy temat, ale ja boje sie co kolwiek tam dawac .( z czasem napewno sie pojawi , bo naprawde interesujace)
Niewiem jak jeszcze ten zbiornik zaaranzowac , mam mase korzeni wybiore jakies ciekawe, piach tylko tyle aby przykryc dno , ciut ciut, moze z czasem troche wiecej,na razie tak aby bylo latwo posprzatac > Wode moge nosic (beczki kupilam :)) to czysta przyjemnosc , taki relax jak dla mnie.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: Nowe-Nowa

Post autor: Darcon » 22 lut 2018, 12:02

Ech, też miałem mało piachu, średnio się to sprawdza. Miałem i dużo i wcale i gęsto obsadzone z korzeniami i samo szkło.
Za dużo by pisać, możesz pooglądać, jak to u mnie wyglądało i wtedy ewentualnie wal z pytaniami.

https://www.youtube.com/channel/UCVhyLV ... bvyLad9Q4Q

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
justyna062
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 24 gru 2016, 07:50
Imie i Nazwisko: justyna krzepinska
Miejsce zamieszkania/miasto/: katowice

Re: Nowe-Nowa

Post autor: justyna062 » 28 maja 2018, 09:35

Witam
Aktualizacja:
Akwarium od lutego zalane( koncowka lutego) , i sobie tylko jest, korzenie , 3 rośliny, slimaki zapewne źle wymylam rośliny, ale do wybrania, wodę podmieniam ok 200l tygodniowo, niczym nie nawoże,( w donniczkach w piachu kulki gliniane i paleczki nawozowe) światła minimalnie 10 godzin dziennie, glony nie widoczne tylko okrzemki, nie przeszkadzaja;) .Muszę popracować nad parametrami , dzis jak zwykle podmianka i czyszczenie szyb, mam problem z czyszczeniem dna ( wysokie akwrium) ale pracuje nad tym. Zastanawiam sie nad tym tlem czarnym aby go nie zamienic na niebieskie, slyszalam ze od czarnego to ryby pieprzu dostaja.Korzenie tez bym wymienila na 1 wiekszy, stabilniejszy, ale mam to co mam i musi na razie wystarczyc. Zakupilam tez ozonator( bede ozonowac wode do podmian) Do ryb jeszcze daleko, wole poczekac dluzej .

P.s .. czy wy tez macie tak ze wasza woda do podmian stoi tydzien zanim ja wlejecie do akwarium? Dobrze ze mam ogrod bo chlop by mnie zabil za te beczki w domu :lol:
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 28 maja 2018, 10:32 przez justyna062, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
justyna062
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 24 gru 2016, 07:50
Imie i Nazwisko: justyna krzepinska
Miejsce zamieszkania/miasto/: katowice

Re: Nowe-Nowa

Post autor: justyna062 » 28 maja 2018, 09:46

20180528_090724-800x450.jpg
Zmiana za zmianą
20180528_090724-800x450.jpg (103.25 KiB) Przejrzano 9238 razy

Awatar użytkownika
PawelM
junior
junior
Posty: 99
Rejestracja: 27 sie 2016, 14:22
Imie i Nazwisko: Paweł Maniecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Zduńska Wola
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Nowe-Nowa

Post autor: PawelM » 29 maja 2018, 00:09

od lutego masz samą wodę w akwarium - bez rybków
dajesz tak radę - ja bym tydzień nie wytrzymał raczej :D

Awatar użytkownika
justyna062
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 24 gru 2016, 07:50
Imie i Nazwisko: justyna krzepinska
Miejsce zamieszkania/miasto/: katowice

Re: Nowe-Nowa

Post autor: justyna062 » 30 maja 2018, 08:16

Witam
No nie wytrzymuje , ale z dwojga zlego wybieram czekanie,
ciezko by mi bylo gdybym kupila i zmarnowala,
juz tyle sie naczytalam ze glowa boli, a jeszcze aranz sie zmieni bo jednak ciezko sie czysci te dno,
wiec zastanawiam sie aby wszystkiego nie wywalic ze srodka,
czekam do lipca tak zalozylam od poczatku , im starsze akwarium tym lepsze , ... eee chyba;)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
PawelM
junior
junior
Posty: 99
Rejestracja: 27 sie 2016, 14:22
Imie i Nazwisko: Paweł Maniecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Zduńska Wola
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Nowe-Nowa

Post autor: PawelM » 30 maja 2018, 21:32

bez życia i tak nie dojrzeje - więc chyba zbędnie tyle czekać

Awatar użytkownika
justyna062
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 24 gru 2016, 07:50
Imie i Nazwisko: justyna krzepinska
Miejsce zamieszkania/miasto/: katowice

Re: Nowe-Nowa

Post autor: justyna062 » 01 cze 2018, 18:10

Witam
Sa slimaki :) , zbiornik jest dojrzaly ale ja wole poczekac , bardziej bede sie cieszyc :D

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości