przejściowe 112 l

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

mario84
Posty: 4
Rejestracja: 22 sty 2018, 21:35
Imie i Nazwisko: maniek maniek
Miejsce zamieszkania/miasto/: śląsk

przejściowe 112 l

Post autor: mario84 » 22 sty 2018, 21:38

Witam serdecznie forumowiczów,jestem tutaj nowy i jest to mój pierwszy post,mam nadzieje że w dobrym dziale i obejdzie się bez bana:)
Akwarystyką zajmuję się juz jakiś czas więc jakieś pojęcie mam lecz nigdy nie trzymałem u siebie Paletek-Dyskowców,dlatego proszę doświadczone osoby o pomoc w przygotowaniu się do przyjęcia tych pięknych ryb:).Zainteresowany jestem kupnem 5 Red Turquoise z hodowli p. Andzeja z Katowic.
Dlaczego w tytule napisałem przejściowy otóż na chwilę obecną posiadam akwarium 112 l wiem że to minimum ale za rok przesiadka na 300 więc myślę iż roczek powinny Palety wytrzymać-taka dłuższa kwarantanna.
Trochę opowiem o zbiorniku,tak jak wspomniałem jest to 112 l ,oświetlenie leddy slim plant firmy Aquael 32 w,za filtrację odpowiedzialny jest fluval 206,posiadam także Aquael turbo 1000 (jeśli zajdzie potrzeba mogę zamontować),filtr powierzchniowy Eheim skim 350, tem 25-26,podłoże to piasek do piaskownic( kupowany w Obi) gdzieś około 1-1,5cm,dość duży korzeń,czekam także na szyszki olchy -lada dzień mają być,planuję wrzucić 8 sztuk i podmieniać je co 3 tyg na świeże.Wodę do podmian używam tylko kranowitę odstaną około doby w wiaderku podmiana ok 20 l co tydzień
puki co akwarium dojrzewa dopiero tydzień więc nie podmieniam,przesyłam link o jakości wody podany u mnie w wodociągach i tutaj moje pytanie czy taka woda będzie odpowiednia dla Paletek: http://rpwik.tychy.pl/biuro-obslugi-kli ... ody/tychy/
Chciałbym się was poradzić czym najlepiej karmić swoich przyszłych lokatorów-w grę wchodzi tylko pokarm suchy.
następnie chciałbym się was spytać kiedy będzie można zasiedlić akwarium-dojrzewa dopiero tydzień,co prawda filtr był dojrzały z poprzedniego zbiornika ale woda była cała wymieniona na nową+ podłoże więc biologia na pewno ucierpiała,zastosowałem także pigułki Tetra bactozym w liczbie 4,
planuje wpuścić molinezje by dojrzewanie przyśpieszyć.

pozdrawiam i zapraszam do dyskusji

Awatar użytkownika
PawelM
junior
junior
Posty: 99
Rejestracja: 27 sie 2016, 14:22
Imie i Nazwisko: Paweł Maniecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Zduńska Wola
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: przejściowe 112 l

Post autor: PawelM » 22 sty 2018, 23:26

112 w sam raz dla tych molinezji - czytaj pilnie ucz się i z dyskami wystartuj już w 300l

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: przejściowe 112 l

Post autor: roh » 23 sty 2018, 08:25

112 litrów stoi za moimi plecami. To malutki zbiornik. Trudno będzie ci utrzymać czystość chemiczną i mechaniczną wody. Dyskowce to jednak śmieciarze i mają baaaaaaaaaardzo szybką przemianę materii. Szczególnie ryby małe, ale dużym też nic nie brakuje.
Próbuj w minimalnej obsadzie 3-5 szt. U mnie gdzieś około 120 lat temu :D wyrosły 4 piękne turkusy w baniaku 150 litrów. Myślę, że wyrosły do 18 cm, dodam, że ja im za bardzo nie przeszkadzałem, ale to był jedyny przypadek, że ryby rosły bez ingerencji człowieka.
Jeżeli filtry i podłoże nie były płukane to baniak wystartuje momentalnie. Teoretycznie możesz go zasiedlać. Molinezja i dyskowiec to niekoniecznie dobry zestaw. Znam 50 gatunków innych rybek, które bardziej pasują do dyskowca, ale robi porządek z glonami.

mario84
Posty: 4
Rejestracja: 22 sty 2018, 21:35
Imie i Nazwisko: maniek maniek
Miejsce zamieszkania/miasto/: śląsk

Re: przejściowe 112 l

Post autor: mario84 » 23 sty 2018, 15:37

Molinezje mam chwilowo żeby się szybciej namnożyły bakterie-potem oddam sąsiadowi,co do paletek myślę max 4 szt puki mam tylko tą 112,
co do pokarmu czy tylko na suchym pokarmie będą odpowiednio rosły czy one muszą zajadać te mixy mięsne?

mario84
Posty: 4
Rejestracja: 22 sty 2018, 21:35
Imie i Nazwisko: maniek maniek
Miejsce zamieszkania/miasto/: śląsk

Re: przejściowe 112 l

Post autor: mario84 » 23 sty 2018, 18:32

No trochę przesadziłem z tym dużym korzeniem,powiedzmy ze jest średni i na pewno nie zabierze 20 litrów,wiem że palety mają dużą przemianę materii
ale mam wydajną filtrację a po za tym na pewno nie będę ich karmił mixem mięsnym więc biologia nie ucierpi,
myślę o max 4 paletkach jak na ten zbiornik.Przeglądając różne filmiki widzę ze ludzie trzymają z powodzeniem paletki w 112 l .
po za tym ciekawi mnie ten artykuł: http://akwa-mania.mud.pl/archiwum/a95-96/a95-96,2.html.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: przejściowe 112 l

Post autor: roh » 23 sty 2018, 21:23

Odpuść sobie takie artykuły.
Takie artykuły były dobrą wskazówką dla mnie lub mi podobnych weteranów.
Dzisiaj niedopuszczalne jest karmienie dyskowca tubifexem, czy larwą ochotki lub wodzienia--szczególnie żywą larwą z naciskiem na tubifex. Ten robaczek byłby świetnym pokarmem gdyby nie nosił w sobie całej tablicy Mendelejewa i większości pasożytów na , które zapadają dyskowce.
Mógłbym się rozpisywać nad tym artykułem tak długo jak długi on jest, ale po co. Pan Andrzej Polaczek napracował się nad artykułem i nie mam zamiaru go dyskryminować, ale w dzisiejszych czasach istnieją nieco inne standardy hodowli dyskowca.
Na przykład na jedną dorosłą rybę powinno przypadać około 50 litrów wody itd... itp....

mario84
Posty: 4
Rejestracja: 22 sty 2018, 21:35
Imie i Nazwisko: maniek maniek
Miejsce zamieszkania/miasto/: śląsk

Re: przejściowe 112 l

Post autor: mario84 » 23 sty 2018, 21:59

ok.rozumiem,jeśli rzeczywiście zdecyduje się na max 4 sztuki do tych 112l przez niecały rok to czym mam je najlepiej karmić? mogę tylko dobrej jakości pokarmem suchym?
co do podmian wody używać destylowanej czy zainwestować w filtr ro?
i w jakich proporcjach tzn podmieniam 20-25 l na tydzień ile w takim razie ro/destylowanej ?
czy oprócz szyszek olchy stosować np https://www.tukan24.pl/tropical-sanital ... -8123.html ?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: przejściowe 112 l

Post autor: _TOM_ » 27 sty 2018, 07:46

Suche, granulaty i liofilizowane pokarmy stosuj najlepiej.
Podmiany to w 112l z 4 dyskowcami raczej codziennie a nie raz na tydzień.
Wody proorcje z RO zależa od parametrów wody w kranie jaka jest u ciebie.

Awatar użytkownika
marcinw
zarząd pkmd
Posty: 721
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:41
Imie i Nazwisko: Marcin Wilk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: przejściowe 112 l

Post autor: marcinw » 10 lut 2018, 23:03

Przy takim małym zbiorniku i 4 dyskach żadnych szyszek, RO ani destylowanej wody tylko odstaną kranówkę, nie wiem gdzie dokładnie mieszkasz, piszesz że na śląsku więc wodę powinieneś mieć dobrą dla dysków. W kwestii karmienia posłuchaj opinii Tom-a. 20 litrów możesz podmieniać dziennie, no może co drugi dzień.
Przy szyszkach olchy, RO, małych i rzadkich podmianach widok upalonych płetw i mętnych oczu może być nagminny, nie dopuść do tego!

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: przejściowe 112 l

Post autor: Darcon » 14 lut 2018, 09:31

Podmieniaj CODZIENNIE. Ja dałem radę w 312L to w dwustu mniej dasz radę i ty. Inaczej się nie zabieraj.

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości