Pierwsza randka z paletkami

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

tmuch
Posty: 2
Rejestracja: 03 gru 2017, 13:13
Imie i Nazwisko: Tomasz Mucha
Miejsce zamieszkania/miasto/: Sandomierz

Pierwsza randka z paletkami

Post autor: tmuch » 03 gru 2017, 19:15

Witam wszystkich . Jest to moj pierwszy wpis na forum. Mam nadzieje nie popełnić żadnej gafy. Chce zaczac przygodę z paletkami. Obecnie mam akwarium ogólne 105 litrowe. Ponieważ apetyt rodnie w miare jedzenia zakupiłem aquaela glossy 150- 405 litrów. Chce w nim hodować Paletki. Od jakiegos czasu czytam fora i zbieram informacji . Zakupiłem filtr unimaxa 700 i wewnętrzny aquael asap 700, dwie grzałki po 200 w , oświetlenie 3 x rotofit 18 w led, posiadam filtr odwróconej osmozy , gdzie twardość ogólna nastawiona jest na 0. Planuje zakup podłoża : Podłoże Aqua Sand Diament Argus. Zakupiłem testy , sa juz w drodze wiec wkrótce wymienię pozostałe parametry wody. Skontaktowałem sie juz wstępnie z hodowca do ktorego wybieram sie za dwa miesiące jak juz zbiornik bedzie dojrzały. Planuje włożyć do akwarium dwa korzenie , ze dwa trzy kamienie bez ostrych krawędzi , planuje niewielka obsadę roślinna . Prosze o wszelkie sugestie i uwagi. Chciałbym uczyc sie na błędach ale najlepiej nie swoich :) dlatego chciałbym wykorzystać Wasza wiedzę.
Mam na wstępie kilka pytań. Czy mając inne akwarium - ogólne mogłbym podłączyć do niego zupełnie nowy filtr po to aby zaszczepić w nim baktrie? Czy lepiej nie kombinować tylko nowy filtr wsadzić do nowego akwarium zalanego odpowiednio przygotowana woda , najlepiej o parametrach takich jakie ma hodowca. Wsadzić korzenie i roślinki , wlać bakterie dostępne w sklepach akwarystycznych i czekać az zbiornik zacznie dojrzewać? Zawsze mnie zastanawiało bo jesli dajemy te bakterie ze sklepów do świeżo zalanego akwarium to czym maja odżywiać sie te bakterie ? Moze na początek wsadzić jakiegos ślimaka albo bojownika ? Nie mam w tym doświadczenia i wiedzy tylko swoje spostrzeżenia dlatego pytam?
Kolejnym moim pytaniem jest ile mogłbym trzymać w tym zbiorniku paletek ? Mysle o zakupie większych sztuk bo czytałem ze z małymi jest bardzooo duzo pracy aby wyhodować je w piękne ryby a na większych bedzie łatwiej. Nie to zebym bal sie pracy - jestem dość uparty w dążeniu do celu i np moje oczko wodne juz czwarty raz od początku przerabiam ciagle powiększając litraz.
Chciałbym wpłacić do akwarium dodatkowa obsadę : np neonki czerwone , kiryski .ile sztuk mogłbym wpuścić . Czy najpierw wpuścić neonki a dopiero potem paletki ?
Czytając forum natknąłem sie na wątek ze paletki jedzą czerwone robaki? Ciekawi mnie czy taki pokarm jest bezpieczny . Jedli tak to założyłbym hodowle.
Z góry dziekuje za wszelkie uwagi.
Chciałbym sie wkrótce pochwalić pięknym akwarium

Awatar użytkownika
Kazimierz1961
członek PKMD
Posty: 368
Rejestracja: 02 sty 2012, 16:24
Imie i Nazwisko: Kazimierz Kraćkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rawa Mazowiecka
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Pierwsza randka z paletkami

Post autor: Kazimierz1961 » 04 gru 2017, 08:54

Witaj. Pierwszym moim pytaniem to jest w jakiej wielkości masz zamiar zakupić dyskowce?. Jeżeli będą to małe ryby to proponował bym same szkło bez żadnej innej obsady. Młoda ryba żeby urosła to musi przynajmniej 6-7 razy dziennie dostać jedzenie i pływać w świeżej wodzie a to się wiąże z częstymi podmianami i ściąganiem syfu z dna zbiornika. Drugim aspektem jest to jeżeli kupimy ryby z pasożytami to łatwiej jest nam leczyć ryby bez żadnego wystroju i innych ryb. Jeżeli ktoś Ci powie że ma 100% ryby bez pasożytów to lepiej od takowej osoby ich nie kupować, bo w mojej przygodzie z dyskowcami takowych nie znalazłem. Jeżeli mają to być dyskowce duże (powyżej 14cm) to wystarczy kwarantanna obserwacyjna celem wyeliminowaniu nadmiaru pasożytów, dotyczy to się również obsady pomocniczej. Powinieneś zaopatrzyć apteczkę dyskomaniaka w metronidazol, morenicol lernex pro, bo to dwa podstawowe leki do zwalczania pasożytów+nadmanganian potasu w tabletkach oraz 3%wodę utlenioną. Pozdrawiam Kazimierz Kraćkowski

tmuch
Posty: 2
Rejestracja: 03 gru 2017, 13:13
Imie i Nazwisko: Tomasz Mucha
Miejsce zamieszkania/miasto/: Sandomierz

Re: Pierwsza randka z paletkami

Post autor: tmuch » 04 gru 2017, 09:15

Dzieki za podpowiedz. Założę apteczkę w/g Twojej rady. Chce kupic paletki około 10 cm. Po przeczytaniu kilku postów na forum juz wiem ze musze zakupić akwarium do kwarantanny . Chciałbym kupic 13 paletek i moje pytanie czy ten zbiornik kwarantannowy moze byc 105 L ?
To forum to istna kopalnia wiedzy. To teraz moja obowiązkowa lektura

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Pierwsza randka z paletkami

Post autor: _TOM_ » 05 gru 2017, 23:01

Może być taki mały baniak na kwarantannę 15 paletek 10cm, tylko podmieniaj wodę często i odpal je dużo wcześniej by biologia tam była. Najlepiej filtrację w ogólnego tam przenieść.

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości