Ogrzewanie akwarium z CO

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

polishdiscus
Posty: 4
Rejestracja: 28 lis 2012, 21:57
Imie i Nazwisko: Tomasz Mazek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Halinów

Ogrzewanie akwarium z CO

Post autor: polishdiscus » 04 lut 2017, 17:03

Witam serdecznie.

Przymierzam się do założenia akwarium gdzie w obiegu będzie około 2000L wody.
Chciałbym maksymalnie zaniżyć koszta ogrzewania wody , dlatego chciałbym podłączyć zbiornik z kotłem CO

Czy już ktoś ma takie rozwiązanie u siebie i mógłby podzielić się wiedzą na ten temat oraz jakimiś zdjęciami ?
Ostatnio zmieniony 04 lut 2017, 21:17 przez polishdiscus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: Koszt Ogrzewania akwarium powyżej 1000l

Post autor: Darcon » 04 lut 2017, 18:28

Nie uzyskasz wiarygodnych danych. Na grzanie ma wpływ kilka czynników: temperatura otoczenia w pomieszczeniu, temp. jaką chcesz trzymać w zbiorniku (1 C już będzie robił różnicę), jakie masz lampy (one też grzeją), jak często będziesz zmieniał i jak dużo wody, jeśli w dużych ilościach to też trzeba podgrzać. Nie pytaj o koszt, tylko jak grzeją.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie akwarium z CO

Post autor: roh » 04 mar 2017, 21:34

Ja mam takie rozwiązanie.
Wszystkie baniaki ogrzewam z CO.
Konstrukcja i działanie bardzo proste.
W sumpie siedzi "spirala" z pexa 16 mm. Ja mam podłączenie bezpośrednio z rozdzielacza w kotłowni.
Doi regulacji temperatury(ilości przepływającego medium przez spiralę) trzeba użyć precyzyjnego zaworu, np grzybkowego. Na zaworach kulowych bardzo trudno ustawić temperaturę. Na taką ilość wody wystarczy zwinąć w spiralę około 2 mb pexa. Ja mam więcej--za dużo, zawór ustawiony na minimalny przepływ. W obiegu 4200 l wody.

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości