Peru BW ?

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Madzia
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2016, 23:46
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa

Peru BW ?

Post autor: Madzia » 15 lis 2016, 12:45

O ile się nie mylę paletki podciągają z występowaniem pod Río Tahuayo (jeżeli się mylę proszę mnie naprostować )
Myślę nad pójściem w ala dzikie paletki (bo z dzikimi to pewnie i zbankrutuje i ciężko ) plus pielęgniczki

Litraż celuje w coś 150x70x60

Ponieważ było w BW ( tak bardzo lubię syf i krzaki w akwarium ) to parametry celował bym jak w rzece mniej więcej
ph 5,5-6
gh do 4
temperatura 23-27 (okresowo cieplej i chłodniej )

Obsada coś w ten deseń ?

Apistogramma panduro
Corydoras panda
Paracheirodon axelrodi
Otocinclus cocama

No i paleteczki czyli to by było Symphysodon tylko jakaś pomoc czy na pewno dobrze to by było dobrane plus no taka jakaś odmiana w miarę dziko wyglądająca by się przydała.

Rośliny myślałem że coś rzuci się na tafle plus może mangarowiec czerwony ?

Chętnie przyjmę rady krytykę tych założeń w sumie liczę na dyskusję na temat tego żeby można było wszystko ustalić i dojść do tego czy to będzie ok . (pragnę wspomnieć że z paletkami to nie mam doświadczenia )

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Re: Peru BW ?

Post autor: Ambra » 16 lis 2016, 07:18

Zamysł jak najbardziej do zrealizowania. Trzeba jedynie podejść do niego w miarę profesjonalnie.
Profesjonalnie, czyli bez zbytniego pośpiechu.

W pierwszym rzędzie trzeba rozwiązać sprawę podłoża - zwykły piasek lub żwirek będzie kłopotliwy. Jeśli Cię stać to radzę zastosować podłoże Aqua Sand Brown Argus - do nabycia http://argusakwarystyka.pl (Niech tylko nikt nie mówi, że reklamuję Argusa :twisted:) Pod nim winna się w wybranych miejscach znaleźć umieszczona w damskich pończochach glina.
To ważne !!!!!!

Drugim krokiem będzie umieszczenie w zbiorniku korzeni, tak by w centralnym miejscu było miejsce do swobodnego poruszania się ryb. Tu też będzie lądował w przyszłości pokarm.

Trzecim krokiem jest uruchomienie filtracji i ogrzewania, a następnie oświetlenia. Światło niezbyt intensywne i najlepiej ledowe. Teraz czas na ustabilizowanie parametrów wody. Moim zdaniem warto dążyć do ph 6,2 - 6,5 gh do 4, temperatury 27-28 (okresowo cieplej i chłodniej ).

Czwarty krok to posadzenie roślin. Na korzeniach winny się pojawić w pewnej odległości od siebie różne gatunki mchów. Warto też umieścić microzora. Kolejne rośliny dosadzisz sobie później - najlepiej w miejscach, gdzie pod podłożem jest glina.

Jeśli wszystko będzie działać przez 3 tygodnie, rośliny "ruszą", a parametry nie będą się zmieniać możesz wprowadzić w stosownych ilościach wymienione przez Ciebie gatunki ryb: Apistogramma panduro, Corydoras panda, Paracheirodon axelrodi, Otocinclus cocama . Daj im się zaaklimatyzować !!!!!! Ja bym jeszcze pomyślał o gatunkach z rodziny Loricaria oraz przewidział kirysy bytujące na dnie.

Dyskowce !!!!!
Jeśli chcesz iść w kierunku "natury", to zastanów się nad brązowymi formami barwnymi, względnie formami turkusowymi (z pominięciem red turquoise). Kup młode ryby - wielkość 6 - 9 cm i co ważne od jednego hodowcy.

Gdzie może być problem? Rośliny !!!!! Te nie lubią tak wysokiej temperatury i początkowo trudno ją znoszą. Mnie to dostosowanie zajęło wiele czasu. Stąd też na każde spotkanie członków PKMD przywożę już dostosowane. Teraz przywiozę je na spotkanie w Lublinie.

To co napisałem, to oczywiście duży skrót, ale jeśli chcesz zobaczyć efekty tych rad, to zapraszam do siebie. Masz około 120 km do przebycia ............... :)

thaz
junior
junior
Posty: 61
Rejestracja: 27 lip 2013, 06:30
Imie i Nazwisko: Piotr Jedliński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Białystok
Kontaktowanie:

Re: Peru BW ?

Post autor: thaz » 16 lis 2016, 13:22

Ambra, dzieki za fajny wpis. Moze i mnie w koncu sie przydarzy taki baniak ;)

@tapatalk

Madzia
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2016, 23:46
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa

Re: Peru BW ?

Post autor: Madzia » 16 lis 2016, 15:35

Co do elek proponowano mi L204. Nie do końca rozumiem o co Panu chodziło z kirysami ?

Jestem też ciekawy dlaczego Pan twierdzi ,że piach będzie kłopotliwy?

Rośliny myślę głównie na bazowaniu na roślinach na tafli wody ewentualnie tak jak pisałem mangrowiec czerwony lub jakieś pnącze z tych co mogą rosnąć częściowo w wodzie, dodatek wątrobowca lub mchu nie wykluczony na korzeniach ewentualnie pojedyncza żabienica.

Ogólnie w reszcie wiem o co chodzi hmm liczyłem bardziej na wskazówki jeszcze co do paletek ( tu jeszcze pytanie bo tak zauważyłem nie wiem czy słusznie ,że w lekturze podaje się paletki jako wszystkożerne z przewagą roślinnego a odnoszę wrażenie że jakby ludzie częściej karmią mięsem może to tylko moje odczucie) .

Z temperaturą chodziło mi żeby utrzymywać średnią miedzy nimi a okresami te skrajne podane .

W Lublinie bywam czasem w przeciwieństwie do Laskowca.

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Re: Peru BW ?

Post autor: Ambra » 17 lis 2016, 07:30

Madzia pisze: ......... Nie do końca rozumiem o co Panu chodziło z kirysami ?
Jestem też ciekawy dlaczego Pan twierdzi ,że piach będzie kłopotliwy?
......... w lekturze podaje się paletki jako wszystkożerne z przewagą roślinnego a odnoszę wrażenie że jakby ludzie częściej karmią mięsem może to tylko moje odczucie.
W Lublinie bywam czasem w przeciwieństwie do Laskowca.
1. Kirysy są przydatne jako służba sanitarna. Większości gatunków za dnia nie uświadczysz, ale bywają wyjątki.

2. Z praktyki :D Piach absorbuje wszelkiego rodzaju nieczystości - powoli lecz systematycznie. Potem zaczyna się ich rozkład i związki azotowe "szaleją". Jak zastosujesz moją metodę, to się przekonasz, że propozycja ma długofalowy sens ...............

3. Bo są wszystkożerne podobnie jak akwaryści :P Nie znaczy to jednak, że można żywić się jedynie schabowymi o golonką :mrgreen: Dyski karmione intensywnie mięsem szybko rosną, ale w późniejszym wieku, w razie kontynuacji takiego menu pojawiają się problemy zdrowotne.

4. Każdy jeździ gdzie lubi, nie mniej nigdy nie mów nigdy ......... :wink:

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości