Ilość palet , itp.

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

norbert77r
Posty: 4
Rejestracja: 16 lip 2016, 18:04
Imie i Nazwisko: Norbert
Miejsce zamieszkania/miasto/: Radom

Ilość palet , itp.

Post autor: norbert77r » 16 lip 2016, 18:17

Witam , nazywam się Norbert i jestem nowy na tym forum. Zaczynałem z paletami , ale nie oszukujmy się to nie był dobry start . Zaczynam , więc teraz od nowa. Mam akwarium ok.300 litrów , ale wody i tak wyjdzie ok. 250 litrów :wink:
Mam zamiar kupić paletki 5 centymetrowe od myślę , że doświadczonego hodowcy.Mam aktualnie 2 palety z wcześniejszej ,,próby'' trzymania palet.Ale jak pewnie się domyślacie kupiłem ze złego źródła , woda nie taka i od razu problemy ;) Robię podmiany 30 % co tydzień.
Aktualnie moje parametry : PH-6,8 ; GH-6 ; KH-3 ( nie mam testu No3 , ani No2 , ponieważ robię regularne podmiany i z nimi nie ma problemów)
Ale mam kilka pytań . PS nie wiedziałem w jakim dziale umieścić , bo tu mam wiele pytań na różne tematy ;P
Karmienie :
Ile razy karmić i czym takie maluchy ?
Czy cotygodniowe podmiany wody wystarczą?
Ile takich 5 cm palet mógłbym kupić do mojego akwarium? ( chciałem 8 , ale w sumie wyniesie to 10 i chyba trochę za dużo ;P)
Czy takie pokarmy sprostają wymaganiom dyskowców? Tropical : D-ALLIO , D-50 , 3-ALGAE,WILD,KRILL,SPIRULINA. Oczywiście mam też mrożoną artemię i kryl , a miks w produkcji ;)
Tak jak mówiłem mam wiele pytań i wszystko chciałem zmieścić w jednym wątku. Mam nadzieje , że wam to nie przeszkadza.

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: Ilość palet , itp.

Post autor: Darcon » 16 lip 2016, 21:40

Sam dokładnie rok temu zrobiłem tak samo. Kupiłem młode sztuki od doświadczonego hodowcy, z tego forum zresztą. Też mam akwarium 312L, więc pewnie moje doświadczenie może być dla ciebie przydatne.
Jak ryby wyrosły, możesz zobaczyć w moim wątku: http://www.pkmd.pl/pl/forum/viewtopic.p ... 3&start=15
Zamiast odpowiadać na pytania, powiem ci jak u mnie to było.
1. Pozbyłem się innych dyskowców.
2. Młode przez 6 tygodni trzymałem w kwarantannie, na czystym szkle. Podmiany CODZIENNIE 30% wody. I tak zdarzyło mi się dwa razy, że skoczyło mi NO2. NO3 miałem zawsze, ale w rozsądnych granicach. Twoje cotygodniowe podmiany może są dobre dla starych ryb, dla młodych na pewno nie nazwałbym ich regularnymi, a raczej rzadkimi. Nie badasz NO2 i NO3 to nie wiesz co masz.
3. Karmiłem 5-6 razy dziennie, mix wołowy i Tetra Discus w granulacie, później doszła artemia liofilizowana i tak już zostało.
4. Kupiłem przeszło 30 ryb i robiłem selekcję, co możesz zobaczyć na filmie.
5. Po przełowieniu do zbiornika głównego, także podmiana wody CODZIENNA, tylko mniej, jakieś 15-20%.
Kupa pracy jest z młodymi.
Nie wróże ci sukcesu z poniższym planem. Lepiej kup większe sztuki, ,mniej pracy.
Przy młodych ważne są tylko 3 rzeczy, oprócz karmienia oczywiście: podmiana wody, podmiana wody i podmiana wody.

norbert77r
Posty: 4
Rejestracja: 16 lip 2016, 18:04
Imie i Nazwisko: Norbert
Miejsce zamieszkania/miasto/: Radom

Re: Ilość palet , itp.

Post autor: norbert77r » 17 lip 2016, 06:54

30 ryb , a 8 to jest różnica ;P

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: Ilość palet , itp.

Post autor: Darcon » 17 lip 2016, 08:43

Oczywiście tak. Wszystko zależy, czego oczekujesz. Z tych ośmiu, jakbyś się nie starał i tak część pozostanie psiarami. Nie wyrosną albo będą nieładne. U mnie też rosły bardzo nierówno. Dlatego segregowałem z większej ilości. Chyba, że będziesz podmieniał 80-100% wody codziennie, ale kto ma na to czas i to też kosztuje w perspektywie kilku miesięcy :)
Zależy też, jaką będziesz miał odmianę. Z wszelkich odmian czerwonych, jak 2-3 z tych 8 wyrosną ci jak rodzice, to będzie duży sukces, od kogo byś nie brał. Z turkusami łatwiej.

Przy 8 sztukach, namawiałbym cię jednak na trochę większe. Takie 8-9 cm wybierzesz już ładniejsze i masz większą szansę coś z nich wyciągnąć, oczywiście kosztują więcej. Myślę, że najważniejsze pytanie, to jak chcesz żeby wyglądały twoje ryby za rok :) I od tego trzeba zacząć, jak mają po prostu być, spokojnie możesz startować z 8 sztukami, jak chcesz czegoś więcej, to za mało.

norbert77r
Posty: 4
Rejestracja: 16 lip 2016, 18:04
Imie i Nazwisko: Norbert
Miejsce zamieszkania/miasto/: Radom

Re: Ilość palet , itp.

Post autor: norbert77r » 17 lip 2016, 09:40

A co zrobię z resztą wrzucę do toalety? Przecież nikt mi ich nie kupi

michal.l
senior
senior
Posty: 197
Rejestracja: 24 paź 2011, 21:09
Imie i Nazwisko: Lach Michał
Miejsce zamieszkania/miasto/: myślenice
Lokalizacja: Myślenice

Re: Ilość palet , itp.

Post autor: michal.l » 17 lip 2016, 10:10

Tu nie ma co gdybać, albo się bierze większą ilość palet i później selekcja i dostawiamy co lepsze
albo mamy co mamy

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Re: Ilość palet , itp.

Post autor: mkozubski » 17 lip 2016, 20:05

A co zrobię z resztą wrzucę do toalety? Przecież nikt mi ich nie kupi
oddasz komuś kto się uczy i nie zależy mu na początek na pięknościach ( w domysle oddasz w prezencie - ja tak zawsze robiłem i działało)

norbert77r
Posty: 4
Rejestracja: 16 lip 2016, 18:04
Imie i Nazwisko: Norbert
Miejsce zamieszkania/miasto/: Radom

Re: Ilość palet , itp.

Post autor: norbert77r » 18 lip 2016, 07:46

Oki ;)

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości