Początek po ....15 latach

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Cezary1947
Posty: 2
Rejestracja: 14 cze 2016, 14:28
Imie i Nazwisko: Cezary
Miejsce zamieszkania/miasto/: Płock

Początek po ....15 latach

Post autor: Cezary1947 » 14 cze 2016, 14:53

Witam serdecznie,
Otóż dostałem od ojca akwarium. 450l - Zdjęcie tutaj
https://zapodaj.net/85274d1f017b0.jpg.html
Przytargałem do domu i robiłem tak jak było restart. Kilka paletek nie wytrzymało w zbiorniku buforowym, ale teraz chciałbym się podnieść jak Fenix z popiołów :D. Może przedstawie kilka danych które udało mi się zebrać.
Sa dwa filtry kubełkowe - HW -304B jako mechaniczny oraz JBL Cristal Profi 150 1 biologiczny. Dwie lampy T8 chyba 54W, podłoże JBL Manadoo . Jest butla do Co2 dozowana przez komputer Weipro. I mam jeszcze nie założoną RO.
Parametry wody są takie:
KH-16
GH-8
N02- 25
PH- 7
Po4-1,5
Nh3-1,0
No2-0
Fe-0,1
Moim docelowym zbiornikiem były by dyski z dużą ilością roślin. Jeśli ktoś z Was ma czas i ochotę mnie wspomóc w powrocie do Akwarystyki to będę bardzo wdzięczny. Jeśli opisałem zbyt ogólnie oczywiście postaram się uzupełnić. Powiedzcie od czego mam zacząć.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Początek po ....15 latach

Post autor: _TOM_ » 20 cze 2016, 13:19

Hej,
Docelowo zbiornik z dyskami i dużo roślin zazwyczaj się nie udaje.
Trudne zadanie.
Ja bym załączył to RO i podmieniał wodę w ilości 10-20% tygodniowo na samą RO, aż bym uzyskał PH poniżej 7.
Wyłączył bym CO2. Dyski wystarczająco brudzą i wydzielają CO2 dość sporo.

Cezary1947
Posty: 2
Rejestracja: 14 cze 2016, 14:28
Imie i Nazwisko: Cezary
Miejsce zamieszkania/miasto/: Płock

Re: Początek po ....15 latach

Post autor: Cezary1947 » 20 cze 2016, 14:25

Widzisz,
Sytuacja jest o tyle dziwna że gdy skończyła mi się butla z co2 to przez 3 dni Ph z około 7 skoczyło na 8,5. Włączyłem RO ale nie było żadnego efektu w postaci spadku Ph i ponownie podłączyłem butlę. Jedynym efektem podmiany ok 20 % RO jest spadek GH na 4 a KH 14. Dalej paramenty nie są zadowalające.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Początek po ....15 latach

Post autor: _TOM_ » 20 cze 2016, 19:38

PH nie ruszy jeśli nie spadnie Ci TWW do 0, więc najpierw wodą RO zbijamy TWW, a potem dopiero ruszy PH.
Coś w tych pomiarach robisz nie tak, bo ciągle niby masz TWW większe od TWO, dziwne.
Używanie CO2 przy dyskowcach jest mocno ryzykowne, zbijasz sztucznie tym PH, może pomagasz roślinom, ale możesz zabić dyskowce i je udusić, ryzyko spore w 450 litrach w zbiorniku domowym, ozdobnym.
Wszystko zależy jak sypiasz, jeśli dobrze i Ciebie to nie stresuje, to je gazuj tym CO2, ja bym źle sypiał, odradzam.

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: Początek po ....15 latach

Post autor: Darcon » 20 cze 2016, 21:01

Hej

Dyskowce przetrzymały 8,5 ph? Zgadzam się z TOMem, nie spotkałem się wodą o KH większym niż twardość ogólna. Stabilny zbiornik to podstawa, jak będziesz podmieniał RO, w końcu go ustabilizujesz i dopasujesz sobie mieszkankę RO z kranówką tak, żeby mieć zadowalające i przede wszystkim stałe ph w zbiorniku.

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości