Start 240

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

ozzy1125
Posty: 2
Rejestracja: 18 maja 2015, 09:03
Imie i Nazwisko: Damian
Miejsce zamieszkania/miasto/: PolSka

Start 240

Post autor: ozzy1125 » 18 maja 2015, 09:45

Witam Wszystkich,
chciałbym Wam przedstawić moje akwarium przygotowane pod paletki.
Jednocześnie chciałbym prosić o opinię-co poprawić ,na co zwrócić uwagę,itp..
Akwarium to zbiornik 240l,został zalany 09.05.2015
Zacznę od wody:
Woda została wymieszana w stosunku 1:2(kran-RO),
Od startu parametry utrzymują się na poziomie:
KH=5
GH=10
PH=6,7
temp.tymczasowa 26st.

Sprzęt:
Filtracja:JBL CP e1501 -gąbka,zeolit,ceramika.
Filtr wew.Aquael Circulator 1100

Światło:
2x halogen led 20 W 5500k +taśma led ~10W 6500K
Listwa led Włącza się o 9 i gasnie o 20:15
Halogeny o 9:15 do 20

Grzałka: Aqualel 250W

Zestaw co2 butla 1,5 kg + sterownik ,brzęczyk(zakres ph 6,60 - 6,80)- i tutaj pytanie:Spotkałem się z opinią,że nie należy obniżac PH za pomocą Co2 w akwarium z paletkami.
Z jednej strony troszkę racji w tym jest,awaria elektrozaworu,itp. wiadomo czym to grozi..Z drugiej strony pod uwagę trzeba wziąść możliwą awarię grzałki,
filtra,przebicie prądu(moze przesada).
Z moich obserwacji wynika ,ze Co2 jest uruchamiane moze 2-4 razy dziennie co daje dosłownie kilka minut.

Rośliny: hygrophila siamensi,elecharis acicularis

Mieszkańcy: 20x Neon Inessa , + w fazie zakupu 6-7 palet red trurkus ,blue snake skin prawdopodobnie z hodowli discusworld.
Czy 6-7 Palet 5-6cm do 240 l to odpowiednia ilosc?

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Start 240

Post autor: arturo » 18 maja 2015, 13:17

Jest tego sporo.... ale kilka uwag...... akwa świeże jak szczypior na wiosnę, nie do końca zrozumiałem, pływają już tam jakieś ryby?? Zarybiaj powoli, bez pośpiechu, ogranicz trochę czasy świecenia lamp bo glon murowany. Na razie w związku z tym, że w akwa jest mało ryb, bo rozumiem, że te neonki już pływają, to parametry są w miarę stabilne, chyba, że użyłeś do filtrów już dojrzałe media z pełną florą bakteryjną, jeśli nie, to niespodzianki jeszcze przed tobą.
Co do paletek, moim zdaniem 240L i 6-7 ryb wielkości 5-6cm to zbyt mało na tak duży zbiornik i nie wykarmisz ich odpowiednio by miały odpowiednie przyrosty miesięczne a do tego nie masz zbiornika sterylnego tylko ozdobny, co dodatkowo powoduje, że sprawę sobie utrudniasz.
Jak zaczniesz obficie karmić - przy takich małych rybach to nawet kilkanaście razy dziennie, parametry się posypią jak domek z kart i będziesz walczył zamiast mieć z tego przyjemność.... moim zdaniem pomyśl o osobnym zbiorniku lub większych rybach - min. 12cm....
CO2 - temat rzeka.... ja reguluję nim pH od lat, nie mam elektrozaworu i podaję 24h na dobę, ale mam odrobinę więcej doświadczenia i często niepokojące zmiany widzę gołym okiem lub przynajmniej ich symptomy, ale faktycznie dla Twojego bezpieczeństwa używaj elektrozaworu, choć przy mieszaniu kranówki z RO nie powinieneś się obawiać spadków pH bo zawsze w wodzie jest jakiś bufor węglanowy....
Tyle na początek.... pomyśl tak na prawdę o rybach i ich wielkości.... czasem nie warto oszczędzać na wielkości ryb, choć odchowanie samemu ryb od "małego" to ogromna frajda.... Może udało by Ci się parę fotek wstawić....... pozdrawiam

ozzy1125
Posty: 2
Rejestracja: 18 maja 2015, 09:03
Imie i Nazwisko: Damian
Miejsce zamieszkania/miasto/: PolSka

Re: Start 240

Post autor: ozzy1125 » 18 maja 2015, 14:25

Jeśli chodzi o neony to zostały wpuszczone wczoraj.
W kubełku "dojrzała" jest ceramika.
Co do wielkości palet ,to nie ukrywam że w gre wchodzi kasa;/Paletki mam zamiar kupic jak akwarium troszkę "dojrzeje",może za jakieś 2-3 tygodnie.
Mam jeszcze pytanie odnośnie temperatury ,czy małym paletkom wystarczy 28 st?
Zjęcia nie wiem czy jest sens dodawać bo właściwie to nie ma co oglądać,rośliny mizerne(świeże),sprzęt na wierzchu ;)
Czy mógłbyś rozszerzyć myśl "..nie wykarmisz ich odpowiednio by miały odpowiednie przyrosty miesięczne..."
Pozdrawiam

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Start 240

Post autor: arturo » 18 maja 2015, 14:56

Niestety, by tak małe ryby rosły prawidłowo, wymagają częstych podmian wody i częstego karmienia, trzymania w małym zbiorniku w sporej ilości, by walczyły o pokarm. Przy tak małych rybach powinieneś karmić 10 razy dziennie na maxa by aż miały rozdęte brzuchy, to, czego nie zjedzą ściągasz do kibla wężem i dolewasz świeżej wody. Ryba musi przyrastać na początku ok. 2-3cm miesięcznie, inaczej nie będzie zbyt okazała.... choć może ja patrzę z punktu widzenia tuczu..... nie wiem, ale jak robiłem inaczej, nigdy nie były ani wyrośnięte ani kształtne... to samo będzie u Ciebie, jeśli nie będziesz ich karmił często i podmieniał wody na świeżą, to nici z ładnych i dużych ryb, a masz do tego zbyt duże i niepotrzebnie urządzone akwa.....
Do tego ryby rosną z różną prędkością, musisz je selekcjonować by większe nie zabierały żarcia słabszym i mniejszym, bo te nigdy nie urosną i będą szczurkami... Może się też okazać, że z tych 6-7 ryb, które kupisz, żadna nie będzie duża i ładna... niestety... lepiej żebyś wiedział, choć trzymam kciuki....
W moich zbiornikach ryby mają ok. 15-17cm w wieku 7-8 miesięcy, obecnie mam w domu w akwa ryby 8 miesięczne karmione dość eksperymentalnie żywymi pokarmami w wielkości 15-18cm, ale to już wymaga doświadczenia, by w zbiorniku z wystrojem do tego dojść..... ale nie ma co się chwalić powiesz.... pewnie, ale uważam, że wydasz niepotrzebnie pieniądze ciężko wygospodarowane a nic z tego nie będzie.... Wolał bym byś pomyślał nad 4 większymi rybami na początek lub zmianą zbiornika startowego dla tak małych ryb..... ale to moja opinia. Może inne będą bardziej optymistyczne.... pozdrawiam

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 2 gości