Obsada zbiornika 250 litrów

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Jaco75
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 22 gru 2013, 16:50
Imie i Nazwisko: Jacek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa

Obsada zbiornika 250 litrów

Post autor: Jaco75 » 22 gru 2013, 17:07

To mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich serdecznie. Akwarium miałem ponad 20 lat temu. Teraz zamarzyło mi się akwarium z Paletkami i jestem w trakcie jego zakładania.
Zbiornik to 250 litrów (100x50x50),
Oświetlenie 3x39W,
Filtr zewnętrzny Eheim 2075, napowietrzanie za pomocą deszczowni,
Grzałka Eheim Jager 150W,
Filtr RO do uzdatniania wody.
Za jakieś 3 tygodnie będę chciał zarybić zbiornik i proszę o rady i wskazówki...
Myślę o 3 parach Paletek.
- Czy lepiej wpuścić więcej Paletek i przeprowadzić selekcję do docelowych 3 par?
- Czy mogą być 3 pary o różnych kolorach czy lepiej żeby wszystkie były takie same?
Oprócz Paletek chciałbym jeszcze w zbiorniku mieć 2 glonojady, kilka pożytecznych Kirysów i Neony czerwone.
- Ile mogę wpuścić Neonów tak żeby nie było przerybienia i żeby ryby czuły się komfortowo?
Wszelkie wskazówki mile widziane żeby na początku nie popełnić błędów, które mogły by się przyczynić do cierpienia tych pięknych rybek.
Pozdrawiam :-)

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Re: Obsada zbiornika 250 litrów

Post autor: Deszczowatwarz » 22 gru 2013, 20:19

Jacku do takiego akwarium możesz wpuścić ok. 6 dużych ryb + obsada dodatkowa, im więcej rybo wpuścisz tym więcej i częściej będziesz musiał sprzątać akwarium. Piszesz o parach więc do takiego akwa możesz wpuścić 1parę ew. dwie ale już wtedy będą wieczne bójki kiedy pary będą szukały sobie miejsca do złożenia ikry. Myślę że powinieneś też dokupić drugą grzałkę o podobnej mocy. Możesz dołożyć do dyskowców kilka kirysów 8-10 i 20szt neona.

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Re: Obsada zbiornika 250 litrów

Post autor: DISPAR » 22 gru 2013, 21:19

Jeżeli wspominasz o selekcji to zamierzasz chyba zakupić młode ryby i hodować je w akwarium dekoracyjnym. Akwarium 250 litrów jest na to zbyt małe. Moim zdaniem lepiej by było najpierw hodować je w akwarium sterylnym aż nabiorą odpowiedniej wielkości. Łatwiej zapanujesz nad czystością, zaobserwujesz zachowanie i zdrowie ryb oraz szybciej je "upasiesz".
Jeżeli teraz do tej 250-tki załadujesz żwir, rośliny itd itp to ile litrów wody w nim zostanie??? W takim akwarium najłatwiej wyhodować " szczurki".
Ale to Twoje lodowisko i możesz w nim łowić ryby jakie tylko chcesz :D .

Jaco75
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 22 gru 2013, 16:50
Imie i Nazwisko: Jacek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa

Re: Obsada zbiornika 250 litrów

Post autor: Jaco75 » 23 gru 2013, 17:34

Rafał, rozumiem, że sugerujesz drugą grzałkę dla bezpieczeństwa w razie awarii bo ta, którą posiadam ma podany litraż 250-300 litrów.
Darek, tak akwarium ma być dekoracją salonu. Sorry - pisząc o parach miałem na myśli po dwie sztuki z koloru a nie samiczkę i samca :-). Raczej nie nastawiam się na rozmnażanie Palet więc nie ma to znaczenia.

Dziś się okazało, że mebel pod akwarium nie dojedzie także wszystko się odwleka w czasie i jest jeszcze więcej czasu na przemyślenia.
A może w akwarium trzymać tylko Paletki i nie narażać ich na ryzyko złapania chorób od innych ryb z dodatkowej obsady? Do dojrzałego akwarium będę musiał od razu wpuścić ryby bez poddania ich kwarantannie ponieważ nie mam drugiego zbiornika więc może Palety i żadne inne? Priorytetem są Paletki a inne mogą być albo i nie...
Nie chciałbym zamawiać ryb bez ich uprzedniego obejrzenia więc może polecicie hodowców z W-wy lub okolic, od których można by kupić ładne i zdrowe Dyski.

simonto
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar 2011, 17:13
Imie i Nazwisko: Szymon Szumiło
Miejsce zamieszkania/miasto/: Osielsko
Lokalizacja: Osielsko

Re: Obsada zbiornika 250 litrów

Post autor: simonto » 24 gru 2013, 08:40

Cześć !

Takie akwarium z paletkami to świetny pomysł - sam tez zaczynałem od 250 -ki. Do akwarium potrzebna będzie druga grzałka, ta 150 W nie da rady. Jeśli mogę coś poradzić to do filtra włóż samą ceramikę oraz jeden woreczek z materiałem pochłaniającym azotany a na ssak filtra małą gąbkę (oddzieli zanieczyszczenia mechaniczne). Zacznij od urządzenia akwarium i posadzenia roślin - jak rośliny zaczną rosnąć to można wpuszczać ryby. W nowym akwarium spodziewaj się ataku glonów po pewnym czasie -ale to normalne zjawisko i lepiej z nimi walczyć gdy w akwarium nie ma cennych paletek. Ja osobiście kupiłbym jedną dorodną parę i spróbowałbym odchować młode - daje to wielką frajdę. Jak się znudzi to dokupić neonów i kirysów. Możesz też kupić 8-10 młodych ryb i wybrać 6 docelowych - a resztę oddać komuś lub sprzedać, zresztą pewnie za rok będziesz miał większe akwarium (bo to uzależnia i ciągle potrzebne są większe dawki wody :).

Simonto

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: Obsada zbiornika 250 litrów

Post autor: rady3 » 27 gru 2013, 16:28

Przy jednym 250-litrowym zbiorniku to nie jest dobry pomysł jedna para i młode. A co kolega zrobi z tymi młodymi? Frajda jest jak się wszystko udaje a nie jak połowa młodych padnie i codziennie będzie trzeba podmieniać 1/2 akwa wody. No ale wolny kraj oczywiście :).

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Re: Obsada zbiornika 250 litrów

Post autor: Deszczowatwarz » 28 gru 2013, 02:28

Jaco75 pisze: A może w akwarium trzymać tylko Paletki i nie narażać ich na ryzyko złapania chorób od innych ryb z dodatkowej obsady? Do dojrzałego akwarium będę musiał od razu wpuścić ryby bez poddania ich kwarantannie ponieważ nie mam drugiego zbiornika więc może Palety i żadne inne? Priorytetem są Paletki a inne mogą być albo i nie...
I tu zaczynają się schody bo skoro nie masz dodatkowego akwarium w którym mógłbyś przeprowadzić kwarantannę to w zasadzie w akwarium docelowym musisz ją zrobić. W takim przypadku urządzanie nie ma sensu chyba że znajdziesz sprzedającego który będzie miał zdrowe ryby, a najlepiej wszystkie które cię interesują. Zaznaczę że znalezienie takowego nie będzie łatwe ;). Możesz też kupić wszystkie ryby i je razem kwarantannować ale to się bardzo rzadko udaje i nie polecam tej zabawy dla początkujących.

Jaco75
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 22 gru 2013, 16:50
Imie i Nazwisko: Jacek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa

Re: Obsada zbiornika 250 litrów

Post autor: Jaco75 » 30 gru 2013, 19:39

Deszczowatwarz pisze: I tu zaczynają się schody bo skoro nie masz dodatkowego akwarium w którym mógłbyś przeprowadzić kwarantannę to w zasadzie w akwarium docelowym musisz ją zrobić. W takim przypadku urządzanie nie ma sensu chyba że znajdziesz sprzedającego który będzie miał zdrowe ryby, a najlepiej wszystkie które cię interesują. Zaznaczę że znalezienie takowego nie będzie łatwe ;). Możesz też kupić wszystkie ryby i je razem kwarantannować ale to się bardzo rzadko udaje i nie polecam tej zabawy dla początkujących.
Raczej będę szukał zdrowych ryb u pewnego hodowcy.

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości