Początki

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Reesios
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2012, 15:04
Imie i Nazwisko: Damian Damian
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Początki

Post autor: Reesios » 23 cze 2012, 14:09

Od dłuższego czasu fascynują mnie paletki, chciałem je mieć gdy zakładałem swój zbiornik 200L, ale zrezygnowałem - pomyślałem "za drogie w utrzymaniu, za delikatne, a jak zdechną?". Teraz powróciłem do pomysłu hodowli tych rybek, zamierzam w wakacje trochę zarobić i całość przeznaczyć na akwarium. W tej chwili coś czytam, jak będę bliżej niż dalej zakupienia ryb wtedy będę czytał cały czas. Teraz mam kilka pytań, mam nadzieję że odpowiecie :)

1.Sprzęt jakim w tej chwili dysponuję: JBL CristalProfi e900, akwarium 100x40x50, pokrywa 2x30W, grzałka Tetra HT150 (temperatura w domu w zimie 26°C, teraz więcej) oraz filtr Hagen Elite Crystal Flo 80 (nowy, zastanawiam się czy go sprzedać i zakupić FZN-2/3 jako mechanika i zaoszczędzić na coś innego, czy podłączyć dwa filtry kubełkowe?)
Coś powinienem jeszcze dokupić? Co myślicie o takim zbiorniku? Nie będzie za mały (chodzi mi o to, że podobno paletki brudzą bardzo, a są delikatne na wszystkie "złe" związki...).

2.Testy z tego co wyczytałem do podstawa, mają być kropelkowe. Czy zestaw zoolek aquaset 1 będzie odpowiedni?

3.Podłoże - w obecnym zbiorniku mam JBL Manado 25L, mam też do dyspozycji 30kg białego piasku kwarcowego. Wydaje mi się, że lepsze będzie manado z tego względu, że rośliny lepiej się ukorzeniają, nie odbija światła tak jak piasek i biologicznie chyba będzie lepiej (kiedyś miałem malawi, po zlikwidowaniu gdy wyjąłem piach było czuć tak jakby kwasem siarkowodorowym..) Które podłoże lepiej zastosować?

4.Moja obecna obsada to 6x skalar (młode osobniki), bystrzyki i kiryski. Docelowo chciałbym mieć 4-5 paletek + kiryski. Da radę tak zrobić?

5.Jak mi napiszecie jakie rzeczy powinienem kupic, zapewne będę zamawiał przez allegro.
Na allegro pokarmy są znacznie taniej niż w sklepach w okolicy, więc jedną paczką bym kupił i jakąś rzecz i pokarmy. Powiedzcie mi czy taki zestaw jedzenia dla nowych podopiecznych byłby dobry.. Pokarmy firmy Tropical: Astacalor, Regular, D-Vital, Cichild Gran, D-allio + JBL Novo Malawi (36% spirulina) + robaki 2 raz yw tygodniu - codziennie inne jedzenie.

Awatar użytkownika
slawekjul
senior
senior
Posty: 152
Rejestracja: 17 wrz 2010, 08:15
Imie i Nazwisko: sławomir wernikowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: szczecin
Lokalizacja: szczecin

Re: Początki

Post autor: slawekjul » 23 cze 2012, 15:15

Reesios pisze:i
5.Jak mi napiszecie jakie rzeczy powinienem kupic, zapewne będę zamawiał przez allegro.
.
Witam,zacznij od kupna większego akwa.
pozdro sławek

Reesios
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2012, 15:04
Imie i Nazwisko: Damian Damian
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Re: Początki

Post autor: Reesios » 23 cze 2012, 15:32

Jaki zbiornik potrzebuję?

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Re: Początki

Post autor: Marek81 » 23 cze 2012, 17:39

Damian napisz proszę, na czym Ci najbardziej zależy.

Ładne ryby ???

Czy ładne akwarium ???

Jaką masz wodę w kranie ? znasz jej parametry ?

Awatar użytkownika
slawekjul
senior
senior
Posty: 152
Rejestracja: 17 wrz 2010, 08:15
Imie i Nazwisko: sławomir wernikowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: szczecin
Lokalizacja: szczecin

Re: Początki

Post autor: slawekjul » 23 cze 2012, 20:12

Reesios pisze:Jaki zbiornik potrzebuję?
Minimum 300 l - maximum, hmmm, zależy od kasy ,od warunków mieszkaniowych,od żony ; jest parę niewiadomych...
Poczytaj forum, duuuuuużo wniosków wyciągniesz z kontekstu różnych wypowiedzi, i nie bój się paletek, nie taki diabeł straszny, a "satisfaction guaranteed"
Pozdro dla Lublina , mam rodzinę w Lubartowie.
sławek

Reesios
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2012, 15:04
Imie i Nazwisko: Damian Damian
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Re: Początki

Post autor: Reesios » 24 cze 2012, 09:24

Zależy mi najbardziej na rybach, aranżacja akwarium schodzi na drugi plan. Oczywiście nie chciałbym żeby był to zbiornik bez podłoża, pusty..
Wyobraziłem to sobie mniej więcej tak: 5-6 paletek, jbl manado na dnie, dwa duże korzenie z poprzyczepianymi anubiasami z tyłu.

Testy dopiero mam zamiar kupić, zapytałem jakie będą dobre - w tej chwili znam tylko pH - 7,5.

Zbiornik 130x40x60 byłby już odpowiedni? Tylko jakie zabezpieczenia zastosować przy takiej wysokości?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Początki

Post autor: _TOM_ » 24 cze 2012, 10:14

zabezpieczenia? przed czym? 60cm to żadna wysokość dla dysków, lubią wyższe akwaria, a 50cm to najmniejsza wysokość dla dysków i to pod warunkiem akwarium bez podłoża, z podłożem 60cm zalecam jako minimum :)

PH 7.5 za wysokie lekko, sugeruję, zacznij od zakupu filtra RO, łatwiej ci pójdzie pierwsza przygoda z dyskowcami. od biedy w tym PH można europejskie dyski trzymać, ale by się doskonale czuły i mnożyły zapomnij.

Reesios
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2012, 15:04
Imie i Nazwisko: Damian Damian
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Re: Początki

Post autor: Reesios » 24 cze 2012, 13:01

Innych nie mam zamiaru trzymać. pH zbiję, GH i KH też zapewne, tylko jak je zmierzę ,bez RO. Jakiej grubosci szkło powinno być przy takich wymiarach jakie podałem?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Początki

Post autor: _TOM_ » 25 cze 2012, 07:47

zbijanie PH, KH, GH bez RO to proszenie się o kłopoty dla początkującego z dyskowcami, ale jak lubisz kłopoty, to zacytuję Ciebie stanowczo pisz: ''bez RO'' :) ja zalecam RO dla łatwości zrobienia odpowiedniej wody i bezproblemowego trzymania dyskowców przez początkujących z nimi akwarystów, którzy nie mają w kranie miękkiej i kwaśnej wody, bo to najprostsza i najskuteczniejsza metoda, do tego naturalna, a nie sztuczna środkami chemicznymi.
jak pisałem, ty nie masz najgorszej, ale jak już zakładasz zbijanie PH, KH, GH chemią, to niedobrze, wtedy już lepiej nic nie rób z tą wodą swoją, to będzie lepsze dla ryb.

Awatar użytkownika
adam1977
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 296
Rejestracja: 10 sty 2012, 16:06
Imie i Nazwisko: Adam Koza
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pajęczno
Lokalizacja: Pajęczno
Kontaktowanie:

Re: Początki

Post autor: adam1977 » 25 cze 2012, 09:10

Witam
w stosunku do osób które się tu wypowiadały to ja jestem bardzo początkujący :D ale w stosunku do ciebie to lekko cię wyprzedzam :D hehe
ale tak serio, nikt ci nie odpowiedział jakie testy, na pewno kropelkowe, zoolek aquaset 9w1 będą dobre - sam takie mam choć teraz rozglądam się za stałym pomiarem PH :)
Wodę w kranie mam gorszą niż ty, ale pol roku mam akwa i 3/4 czasu tego zajęło mi zbicie PH wodą z RO, więc posłuchaj TOM-a i kup od razu filtr RO
nie zbijaj chemią
Co do skalarów:
Też mi się bardzo podobają :) i każdy ci na forum powie, że mogą przenosić pasożyty które im nie zagrażają a zagrażają paletą (choć jak popatrzysz w galerii to większość doświadczonych trzyma je z paletami )

Powiem tak :
jak chcesz dobrze wystartować z baniakiem to nie popełniaj moich błędów, bo potem problemy są :(

Pozdrawiam i powodzenia

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości