sprawdzone sposoby na sterylizację sprzętu i akwarium

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

sprawdzone sposoby na sterylizację sprzętu i akwarium

Post autor: mkozubski » 01 lut 2012, 11:20

Wielokrotnie na forum pojawiają się opinie (zresztą słuszne), że leczenie ma sens tylko w zbiornikach higienicznych. Mam zatem kilka pytań o rozwiązania, które przyjmujecie. Zakładając, że nasze rybki pływały sobie w zbiorniku gęsto obsadzonym roślinkami, następuje sądny dzień kiedy pojawiają się problemy np z pasożytami.
1) odławiamy rybki do innego zbiornika (higienicznego- stosujemy leczenie (zakładamy że skuteczne)
2) co z akwarium i roślinami - czy jest jakiś preparat po wlaniu, którego skutecznie zabijemy w nim wszystko co może szkodzić naszym podopiecznym po powrocie
3)co z pokrywą
4) co ze sprzętem, rurkami odpływowymi itd
???

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: sprawdzone sposoby na sterylizację sprzętu i akwarium

Post autor: _TOM_ » 02 lut 2012, 11:13

Ja nie leczę :)

Ale podpowiem Ci, z czasów gdy leczyłem, że w zależności z czym walczysz, są różne metody, w jednych ma sens leczenie w sterylniaku, w innych sensu nie ma, bo trzeba też w ogólnym zapodać lek.
Na przykład przywry: jeśli odłowisz do sterylnego wszystkie ryby, to w ogólnym akwarium bez żywiciela padną po kilku dniach, przynajmniej te dorosłe, trudniej z jajami czy cystami, trzeba podnieś temperaturę wody i dać im szanse na szybkie wyklucie z jaj i też zdychanie bez żywiciela. Tu są sprzeczne informacje od ''fachowców'' jedni mówią że już po 15 dniach się wszystko wykluło i 16go najpóźniej wyklute zdychają, a inni utrzymują, ze 30 dni na to potrzeba by być pewnym, że co miało się wykluło, a jest taki jeden nasz kolega, co mówi, że i po 60 dniach może się wykluć jeszcze. Chcesz tyle dni nie mieć ryb w ogólnym baniaku ?

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Re: sprawdzone sposoby na sterylizację sprzętu i akwarium

Post autor: mkozubski » 02 lut 2012, 13:18

Tomku raczej mysle o jakimś preparacie który działa metodą spalonej ziemi :shock: , np extremalna dawka capifosu a potem 100% podmiana wody i po temacie. Tylko czy to zadziała ? i pozostaje sprawa np pokrywy, jak ją doprowadzić do stanu sterylnego ?

czarjan2
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 403
Rejestracja: 31 sie 2006, 22:02
Imie i Nazwisko: Jan Czarnecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łomża
Lokalizacja: Łomża
Kontaktowanie:

Re: sprawdzone sposoby na sterylizację sprzętu i akwarium

Post autor: czarjan2 » 02 lut 2012, 13:35

Pokrywę wynieś na mróz i po sprawie :) ,na pewno zadziała i nie będzie przetrwalników .

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Re: sprawdzone sposoby na sterylizację sprzętu i akwarium

Post autor: mkozubski » 02 lut 2012, 13:49

pomysl super acz niewykonalny - pokrywa przyklejona do akwa (rama pokrywy)

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: sprawdzone sposoby na sterylizację sprzętu i akwarium

Post autor: _TOM_ » 02 lut 2012, 14:01

no to tam zawsze coś się przechowa i nawróci choroba po czasie z pokrywy albo innej rureczki czy siateczki :)
szkoda leków :)
czasem wykończ gadziny, czas i brak jakichkolwiek ryb załatwi dziada :)

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Re: sprawdzone sposoby na sterylizację sprzętu i akwarium

Post autor: mkozubski » 02 lut 2012, 14:14

Tomku mam kilka pomysłów ale miałem nadzieję, że są jakieś sprawdzone metody.

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: sprawdzone sposoby na sterylizację sprzętu i akwarium

Post autor: Przemek Wieczorek » 02 lut 2012, 15:05

_TOM_ pisze:Ja nie leczę :)

Ale podpowiem Ci, z czasów gdy leczyłem, że w zależności z czym walczysz, są różne metody, w jednych ma sens leczenie w sterylniaku, w innych sensu nie ma, bo trzeba też w ogólnym zapodać lek.
Na przykład przywry: jeśli odłowisz do sterylnego wszystkie ryby, to w ogólnym akwarium bez żywiciela padną po kilku dniach, przynajmniej te dorosłe, trudniej z jajami czy cystami, trzeba podnieś temperaturę wody i dać im szanse na szybkie wyklucie z jaj i też zdychanie bez żywiciela. Tu są sprzeczne informacje od ''fachowców'' jedni mówią że już po 15 dniach się wszystko wykluło i 16go najpóźniej wyklute zdychają, a inni utrzymują, ze 30 dni na to potrzeba by być pewnym, że co miało się wykluło, a jest taki jeden nasz kolega, co mówi, że i po 60 dniach może się wykluć jeszcze. Chcesz tyle dni nie mieć ryb w ogólnym baniaku ?
Po pierwsze jeszcze chyba nikomu nie udało się wyelminować przywry w zbiorniku ogólnym Po drugie Płazince nie wytwarzają cyst To tak na marginesie Do dezynfekci używaj perhydrolu Leczenie tylko na czystym szkle Zero dekoracji

Maciek zapomnij o kapifosach i capitoxach Chcesz trwale pozbyć się problemu PO wielu próbach pozbyćia się gada ,jedyną sensowną jaką widzę droge to http://dyskowce.info/leczenie/leczenie- ... nu-potasu/
Ale wystarczy ze nie będziesz się pilnował i zapomnij o wyleczeniu

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Re: sprawdzone sposoby na sterylizację sprzętu i akwarium

Post autor: mkozubski » 02 lut 2012, 15:14

Po pierwsze jeszcze chyba nikomu nie udało się wyelminować przywry w zbiorniku ogólnym
to właśnie będzie taka próba
Jak stosować perhydrol na pokrywie, świetlówkach,ledach, instalacji etc.

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: sprawdzone sposoby na sterylizację sprzętu i akwarium

Post autor: Przemek Wieczorek » 02 lut 2012, 15:39

Atomizer do kwiatów Maciek w ogólnym nie masz szans na wyleczenie Nie popełniaj tego błędu Zmarnujesz czas ,kase,i zdrowie ryb

Leszek66
junior
junior
Posty: 83
Rejestracja: 11 sie 2011, 07:08
Imie i Nazwisko: Leszek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Siedlce

Re: sprawdzone sposoby na sterylizację sprzętu i akwarium

Post autor: Leszek66 » 02 lut 2012, 17:45

Witam ! Widzę Maciek, że masz problem jak wielu z nas z paskudnym daktylem. Przerabiałem wiele już różnych metod. Niestety po jakimś czasie- nawrót, i znowu skrzelowiec jest w ogólnym aqua. Nie sprawdził się flubendazol . Przemek miałeś rację kiedy twierdziłem, że poradziłem sobie z daktylusem, a Ty mi odpowiedziałeś: "nie wiesz, co mówisz", faktycznie wrócił.
Na dzień dzisiejszy zostawiłem ryby w ogólnym w spokoju. Przy dobrym odżywianiu i temperaturze 28 stopni daktyl nie szaleje, może się za niego wezmę latem, w czasie urlopu. Niestety na dzień dzisiejszy potrzebne mi są zdrowe pary do rozmnażania. Wydawało mi się, że miałem już takie dwie, siedziały w kapifosie 7 dni w podwójnej dawce, podmiana wody i następne siedem. Starałem się nie przenieść daktylusa na przyrządach do tarliskowego aqua, a po dwóch tygodniach materiał do badań ze skrzela- i jest gad. Chętnie bym usłyszał dobrą metodę na uwolnienie pary od pasożytów, jeśli ktoś by udzielił wskazówek... Ale zaczynam odbiegać od tematu Maćka. Sorry. Perhydrol jak najbardziej, bardzo dobry odkażalnik. Niestety trudno w nim zanurzyć pokrywę, chyba że przemywać szmatką lub pędzelkiem.

Awatar użytkownika
krjon
junior
junior
Posty: 66
Rejestracja: 04 paź 2007, 06:19
Imie i Nazwisko: Krzysztof Jonasz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stalowa Wola
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: sprawdzone sposoby na sterylizację sprzętu i akwarium

Post autor: krjon » 04 lut 2012, 12:08

Trzeba by spróbować jak duże stężenie nadmanganianu potasu w wodzie wytrzymają rośliny i na czas przebywania ryb w sterylnym ogólne napełnić takim samym (hardcorowym) roztworem, bez wyłączania filtrów, grzałek i napowietrzania. Części wystające poza akwarium, nie zanurzone w nadmanganianie spróbowałbym odkazić np. perhydrolem, spirytusem lub jakimiś chemikaliami typu Ace. Później 100 % podmiana wody i zaszczepienie na nowo bakterii nitryfikacyjnych w akwarium.
Nie próbowałem tego ale może nie jest to zły pomysł?

rakoczybartek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 19 paź 2011, 13:03
Imie i Nazwisko: Bartek Rakoczy
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łódź
Lokalizacja: Łódź

Re: sprawdzone sposoby na sterylizację sprzętu i akwarium

Post autor: rakoczybartek » 10 lut 2012, 09:00

Witam, napiszcie więcej o odkarzaniu pokrywy, skąd w pokrywie jakieś przetrwalniki organizmów wodnych ?
Mój sterylniak dojżewa, w ogólnym mam plagę ślimaków i wypławków i pewnie cholera wie co tam więcej.
chce się pozbyć tego świństwa, ryby dam do higienicznego i bore si,ę za ogóne.
Proszę poradźcie jak zrobić prawidłowo dezynfekcję na ogólnym zborniku ?

Zbornik dekoracyjnt 240 l z roślinami, kożeniami i podłożem (niestety jest to podłoże Oliwiera Konta Nature soil).
Filtr kubełkowy i wewnętrzny.

.AT
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 10 mar 2011, 14:40
Imie i Nazwisko: Arkadiusz Tarasiuk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Biała Podlaska
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: sprawdzone sposoby na sterylizację sprzętu i akwarium

Post autor: .AT » 10 lut 2012, 10:05

Na plagę ślimaków poleczam baterię 9V + dwa przewody miedziane ( odizolowane na końcu 5cm ) .
Włącz baterię na 12-16 godzin powtórz to pięciu dniach ponownie , za 5 dni znowu .

Ja tak się pozbyłem ślikamów . Ryby były cały czas w akwarium .

rakoczybartek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 19 paź 2011, 13:03
Imie i Nazwisko: Bartek Rakoczy
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łódź
Lokalizacja: Łódź

Re: sprawdzone sposoby na sterylizację sprzętu i akwarium

Post autor: rakoczybartek » 10 lut 2012, 13:30

.AT pisze:Na plagę ślimaków poleczam baterię 9V + dwa przewody miedziane ( odizolowane na końcu 5cm ) .
Włącz baterię na 12-16 godzin powtórz to pięciu dniach ponownie , za 5 dni znowu .

Ja tak się pozbyłem ślikamów . Ryby były cały czas w akwarium .
Witam, taki mam plan właśnie. Mówisz że ryby były w akwa :shock: ja planowałem je wyłowić, mam 4 dyski, w tym 3 po 8 cm lekko chore, pływa tam też około 50 bystrzyków i 25 neonków, są też 2 bocje i 5 otosków.
Może odłowie tylko palety bo i tak idą na kurację do higienicznego, hmm :idea: , ale w sumie dekoracyjny zbirnik też muszę jakoś wyczyścić z pasorzytów, więc muszę wyłowić wszystko co ma przetrwać.

Napisz proszę jak długie mają być te druty miedziane, czy mają być w toni wody czy może wbić je w podłoże :?:

Pomyślałem :idea: , że dezynfekcję pokrywy, rurek, kabli można zrobić spryskując zraszaczem do kwiatów cały ten ekwipunek.
Tylko co dać do środka aby wybiło wszelkie formy przetrwalnikowe :?:

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości