Start 450 l. Paletki ? Czy podołam?

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

bary110
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 09 cze 2011, 15:15
Imie i Nazwisko: Piotr Dąbrowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Start 450 l. Paletki ? Czy podołam?

Post autor: bary110 » 10 cze 2011, 09:41

Witam wszystkich na forum !
Jest to mój pierwszy post na tym forum , więc proszę o wyrozumiałość. Mam na imię Piotr i jetem z Jeleniej Góry.

Miałem już kilka akwa. Ostatnie 300l. kilka lat temu. Był to zbiornik ogólny ( większośc skalarów ).Troche bawiłem sie w rozmnażanie . Wyjazdy = likwidacja zbirnika.
Po kilku latach i przeprowadzce do większego lokum zakupiłem tydzień temu akwa. 450l. 150x50x60
Start zbiornika nastąpił 7 czerwca ( 3 dni temu )
Co w baniaku :
1. filtr zew. eheim pro.3 2075
2. filtr zew. JBL e900 ( przyjdzie dzisiaj )
3 .filtr wew. eheim Bio power 240
4. grzałka 300w eheim jager ( druga gdzies lezy w garażu 300w z term. /produkcji - nie wiem 8)
5 .podłoże nawóz JBL Aquabasis plus - 20 l.
6. podłoże Aqua Sand Argus 55 kg. ( granulacja prawie piasek)
7.2 korzenie jak na zdjęciu
Zaszczepiłem bakteriami Easy Start i tak sobie dojrzewa.

Zamiar byl że będą skalary. Ale od 3 dni w głowie mi paletki. Zaczynam od 3 dni czytac dosc dużo . Moją wiedzę odnośnie paletek oceniam na 10 %

Teraz o wodzie: Ujęcie leży w górach / wybudowane jeszcze za niemca/ więc leci mi praktycznie osmoza :P
Wodę mam dość dobrą, może ktoś nie uwieży ale:
- twardość mam praktycznie 0.00
- Ph 6.25
Dodałem 1 dnia Sera KH/PH Plus i troche sie poprawiło
- twardośc KH- 4
- ph - 6.4
Na drugi dzień dodałem 2 garście soli niejodowanej , aby odkazić zbiornik
Dziś mam twardośc KH -4
- ph zwiększyło sie do- 6.6
Zakupiłem JBL AquaDur Plus , aby zwiększyć GH/KH ( chcę dodać to dziś)
Czy dobry pomysł ?
Dzwoniłem dziś do sanepidu który to monitoruje te ujęcie:
Sprawdzają co miesiąc , i jesli chodzi o ph:
31 maja 2011r. 6,45
26 kwiecien 6,23
12 marzec 6 12
A w 2010 r. srednia ph. to -6.05
Najniższa była 22 marca - tylko 5.39 ( tylko rozmnażać neony :D )
Twardość u nich to podają :
nie znam się na tym :
srednia twardości to
mgCaCO3/ litr - 5.0
mmol/litr - 0.05
Przepraszam za tak długi post i mam pytanie!!!
Czy do tego akwarium bedę mógł wpuścić paletki , aby żyły beztresowo? Pomijam że będę monitorował na bieżąco azotyny i azotany i wszystkie inne parametry i co tydzień podmiana wody.
Oczywiście będę chciał mieć w tym akwa. neon czerwony, razbora klinowa, bocja wspaniała , kiryski, zbrojniki , nie pisze ilości bo to będzie umiarkowanie :)
Paletki mam zamiar zakupić od chodowcy w Wałbrzychu, i tam te inne rybki będą na kwarantannie 2 tygodnie.
Acha.... rośliny posadziłem nic z nimi nie robiąc, nie odkażiłem, czy bedzie ok. ?
Przepraszam za długi post i proszę o rady.
Dzięki serdeczne. Piotr.
Jak dodać zdjęcie ? nie wyszło coś mi :cry:

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Start 450 l. Paletki ? Czy podołam?

Post autor: roh » 10 cze 2011, 14:36

Lej wodę prosto ze źródełka, nie dodawaj żadnych polepszaczy, woda idealna dla dyskowców. Taką wodę mają w naturze.
Ca CO3 jest to węglan wapnia-twardość węglanowa. Kup sobie 2 paczuszki sody oczyszczonej Na2CO3 i tym trzymaj w ryzach PH. Jeżeli będzie spadało poniżej 5,5 rozpuść łyżeczkę sody w szklance wody i dolewaj powoli taki roztwór. Zajebiście Ci zazdroszczę takiej wody.
Dyskowiec najlepiej się będzie czuł w wodzie o zerowych twardościach i ph około 5,0-5,8(NIE WYŻEJ).To podłoże, które masz zasyp 4-5 cm warstwą NAJDROBNIEJSZEGO piasku KWARCOWEGO i nigdy nie grzeb w dnie.
Rośliny niech się karmią azotem i fosforem wytworzonym przez ryby. Od czasu do czasu możesz dodać trochę żelaza i potasu dla roślin wodnych(żadnych nawozów kompaktowych)
Takie zakwaszenie eliminuje rozwój wiciowca i nicienia. Jeżeli cokolwiek przytargałeś z roślinami zginie w ph=5,5 razem z jajami, a jeżeli nie zginie to nie będzie lawinowego mnożenia się. Nie słuchaj pierdół o solach mineralnych i innych polepszaczach. To wszystko ryba dostaje w pokarmie. Karm dużo suchym pokarmem, a będziesz miał święty spokój. Na razie możesz wpuścić kilka szt jakichś rybek, a dyskowce wpuść dopiero za miesiąc.(NIE WCZEŚNIEJ).
Jeżeli będziesz miał trochę cierpliwości i zastosujesz się do tych rad (WSZYSTKICH!!!) to nie będziesz miał kłopotów na 99,8 %

jareks
junior
junior
Posty: 32
Rejestracja: 13 kwie 2007, 10:51
Imie i Nazwisko: Jarosław Sieczka
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Start 450 l. Paletki ? Czy podołam?

Post autor: jareks » 10 cze 2011, 17:03

Bary 110 z Jeleniej Góry jest również birdas ma paletki parę lat.Odezwij się do niego. :)

bary110
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 09 cze 2011, 15:15
Imie i Nazwisko: Piotr Dąbrowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Start 450 l. Paletki ? Czy podołam?

Post autor: bary110 » 10 cze 2011, 20:16

Witam !

Dzieki za odpowiedz.
Wiec tak : Nic juz nie będę dodawał, niech sobie pracuje. Szkoda tylko że starałem się te wartosci ph i twardość zwiększyć. Zasugerowałem się tym iz ryby które będę brał, pływają w tej chwili w wodzie o ph-6,8 i tw-8; tww-3 Czy podmienić teraz część wody , czy już tak zostawić ??
Podniosłem też wodę do 29 st,C .
Mam 2 belki 2x54. Jedna pali sie przez 10 godzin i miedzy czasie dochodzi druga na okolo 4 godziny, czy to jest ok?
Acha , dzis zamontowałem filtr JBL e 900 . Teraz pracują 3 na raz, czy to nie za dużo ?
Woda jeszcze trochę mleczna.Postaram się jutro wgrac fotki, może mi się udas, bo coś robię nie tak.

bary110
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 09 cze 2011, 15:15
Imie i Nazwisko: Piotr Dąbrowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Start 450 l. Paletki ? Czy podołam?

Post autor: bary110 » 10 cze 2011, 20:19

jareks pisze:Bary 110 z Jeleniej Góry jest również birdas ma paletki parę lat.Odezwij się do niego. :)
Chętnie z nim pogadam , na pewwno mi dużo poradzi.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Start 450 l. Paletki ? Czy podołam?

Post autor: roh » 10 cze 2011, 21:29

Nie grzej tak baniaka. Optymalna temperatura dla dorosłego dyskowca to 26 st. C. W 29 st. Trzyma się maluchy wielkości do 10-11 cm.
Wody nie ruszaj, jeżeli masz zapas kasy dolewaj czasami jakiś biostarter, chociaż akwarium bez startera dojrzewa około 6 tygodni, a ze starterem około 42 dni. :lol: :lol: :lol: :D Wybór należy do Ciebie 8) :wink:

bary110
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 09 cze 2011, 15:15
Imie i Nazwisko: Piotr Dąbrowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Start 450 l. Paletki ? Czy podołam?

Post autor: bary110 » 11 cze 2011, 05:20

roh pisze:Nie grzej tak baniaka. Optymalna temperatura dla dorosłego dyskowca to 26 st. C. W 29 st. Trzyma się maluchy wielkości do 10-11 cm.
Wody nie ruszaj, jeżeli masz zapas kasy dolewaj czasami jakiś biostarter, chociaż akwarium bez startera dojrzewa około 6 tygodni, a ze starterem około 42 dni. :lol: :lol: :lol: :D Wybór należy do Ciebie 8) :wink:
Temperaturę obniżyłem do 26, mam zamówionych 12 do 14 szt. ale to będą wielkości 10-12 cm. To jaka temp. optymalna dla nich ?
Biostarter leje, kupiłem Easy Start , jak wlałem 1 dnia to woda zrobiła się mleczna, do dziś się wyklarowała, wlałem dziś następną porcję i znów się zrobiło mleko , czy to jest ok. czy może coś zle robię? Przed wlaniem dobrze wymieszam butekę ( okres gwarancji na butelce 11.2012)

bary110
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 09 cze 2011, 15:15
Imie i Nazwisko: Piotr Dąbrowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Start 450 l. Paletki ? Czy podołam?

Post autor: bary110 » 11 cze 2011, 06:35

foto
Załączniki
1 dzień.jpg
tak to wygląda
1 dzień.jpg (42.21 KiB) Przejrzano 7476 razy
Paletka dz.2.jpeg
1 dzień po zalaniu
Paletka dz.2.jpeg (42.63 KiB) Przejrzano 7476 razy

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Start 450 l. Paletki ? Czy podołam?

Post autor: roh » 11 cze 2011, 07:19

Tak ma być

bary110
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 09 cze 2011, 15:15
Imie i Nazwisko: Piotr Dąbrowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Start 450 l. Paletki ? Czy podołam?

Post autor: bary110 » 11 cze 2011, 19:11

roh pisze:Tak ma być
mam znajomego który ma akwarium roślinne , chce mi dać dużo roślin , czy mogę je posadzić teraz bez żadnej kwarantanny?. Pierwsze ryby będą dopiero w akwarium za okolo 3 tygodnie .
I jeszcze jedno pytanie, nie mam pompki napowietrzającej.
Obecnie mam z filtra wew. z dyszą napowietrzającą.Czy wystarczy, czy jest niezbędne dokupienie pompki napowietrzającej ?
Mam zamiar i tak ją kupić, przyda się do napowietrzania przy wymianie wody co tydzień, pytanie tylko czy dysza napowietrzająca z filtra ehejm biopower 240 wystarczy czy zamontować jeszcze kamień?

Awatar użytkownika
bjarka
członek PKMD
Posty: 733
Rejestracja: 20 gru 2004, 23:32
Imie i Nazwisko: Beata Jarka
Lokalizacja: Laskowiec
Kontaktowanie:

Re: Start 450 l. Paletki ? Czy podołam?

Post autor: bjarka » 12 cze 2011, 13:02

Rośliny dobrze wypłucz (każdą z osobna) pod bieżącą wodą, ale niezbyt silnym strumieniem, uważając aby nie uszkodzić. Jak koniecznie chcesz, możesz jeszcze odkazić nadmanganianem potasu.

Uważam, ze jedna dysza napowietrzająca powinna wystarczyć, ale to zależy od ilości ryb.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Start 450 l. Paletki ? Czy podołam?

Post autor: roh » 12 cze 2011, 18:50

Moim zdaniem bez względu na dysze trzeba wrzucić 2-3 kamienie i podpiąć pompkę. Przy temperaturach na zewnątrz 30 i więcej stopni może zabraknąć tlenu w wodzie. Zresztą rozpuszczonego tlenu nigdy za wiele.Szczególnie w nocy przy dużej ilości roślin. Tlen rozpuszcza się w wodzie tylko do pewnego stężenia i dalej stop.

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Start 450 l. Paletki ? Czy podołam?

Post autor: Przemek Wieczorek » 12 cze 2011, 18:52

bjarka pisze:Rośliny dobrze wypłucz (każdą z osobna) pod bieżącą wodą, ale niezbyt silnym strumieniem, uważając aby nie uszkodzić. Jak koniecznie chcesz, możesz jeszcze odkazić nadmanganianem potasu.
I to ma wystarczyć ?

bary110
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 09 cze 2011, 15:15
Imie i Nazwisko: Piotr Dąbrowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Start 450 l. Paletki ? Czy podołam?

Post autor: bary110 » 12 cze 2011, 19:31

roh pisze:Moim zdaniem bez względu na dysze trzeba wrzucić 2-3 kamienie i podpiąć pompkę. Przy temperaturach na zewnątrz 30 i więcej stopni może zabraknąć tlenu w wodzie. Zresztą rozpuszczonego tlenu nigdy za wiele.Szczególnie w nocy przy dużej ilości roślin. Tlen rozpuszcza się w wodzie tylko do pewnego stężenia i dalej stop.
Zgadzam się , tlenu nigdy za wiele. Dać kamienie czy lepsza będzie kurtyna ??


W tej chwili na filtr mam zalożoną deszczownię, czy może lepiej wymienić na dyszę napowietrzającą ??
Załączniki
filtr eheim BioPower 240.jpeg
filtr eheim BioPower 240.jpeg (34.87 KiB) Przejrzano 7414 razy

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Start 450 l. Paletki ? Czy podołam?

Post autor: TURYSTA » 13 cze 2011, 14:16

Chyba nie za wiele wiesz o uprawie roślin z dyskami. .
Rośliny a dyski to dwa różne światy które w dość specyficzny i trudny sposób się nie potrzebnie łączy.
Najpierw proponuje zapoznać się z uprawą roślin a później to ewentualnie połączyć z dyskami jak dasz radę.
Kurtyna napowietrzająca raczej Ci utrudni uprawę roślin , chyba że tylko włączysz ją na noc.
Rośliny muszą przejść kwarantanne , nie wystarczy tylko umyć jak pisze Beata, kilka zabiegów trzeba wykonać.
Najlepiej posadź rośliny na starcie wcześniej je przeczyść i niech sobie porosną z jakiś minimum miesiąc aby wszelkie paskudztwo zdechło z braku żywiciela. Niestety to też nie daje gwarancji że tak się stanie. Każde leczenie z góry będziesz maił utrudnione a nie licz na to że Twoim rybą nic nie będzie , bo to zgubne myślenie. Tak czy siak rośliny i dyski to delikatnie mówiąc akwarium z większym kłopotem. Pamiętam jak sam się w taki styl bawiłem , obecnie zielsko ile jest tyle jest, same patyki ,kamienie , ryby zdrowe ,wesołe i bez żadnych kłopotów. Każdemu wydaje się że może,że się uda .
Jego nieszczęścia miną , niestety jest zazwyczaj odwrotnie mnie też spotkało kilka przykrych niespodzianek.

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 6 gości