Troche wątpliwości i pare pytań.

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

andrzej412
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2010, 16:14
Imie i Nazwisko: Andrzej Bogdański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bolesławiec
Lokalizacja: Bolesławiec

Troche wątpliwości i pare pytań.

Post autor: andrzej412 » 15 lut 2010, 21:16

Witam na początku się przywitam nazywam się Andrzej mam 18 lat akwarystyką zajmuje się od około 5 lat. Paletki mi się spodobały jak je zobaczyłem u sąsiada i postanowiłem je chodowac. Z tego co słyszałem są to problematyczne ryby ale nie zamierzam się tym zrazic. Otóż posiadam akwarium 300 L standardowe wymiary sprzęt jaki teraz posiadam to:
-filtr JBL e1500 standardowe wkłady
-grzałka 300W
-butla co2 2kg + podzespoły
-oświetlenie standard 2x18W t8 ale zamierzam wymienic na 4x45W t5 lub żarówki led
-brzęczyk i inne takie
Na podłoże dostałem w spadku JBL Aquabasis Plus postanowiłem rozsypac tylko w miejscach gdzie będą sadzone rośliny na to żwir kwarcowy. Czy takie światło będzie odpowiednie dla paletek i roślinek?? Co jeszcze mi ewentualnie brakuje lub co powinienem zmienic?? Co powinienem wiedzec na poczatku?? Oczywiście czytałem troche wątków na forum i co nieco wiem. W razie problemów nie będe sam mam sąsiada za ścianą który chętnie mi pomoże.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Troche wątpliwości i pare pytań.

Post autor: fangornn » 15 lut 2010, 21:25

Witam Cię kolego na naszym forum, nie zrażaj się , to nie są takie delikatne ryby jak ludzie mówią lub piszą. Jeśli jeszcze nie zakupiłeś ryb to dobrze o Tobie sądzi. Na początek kup sobie jakieś "szczury" czyli ryby gorsze jakościowo i potraktuj je treningowo. Ważne są parametry wody Ph około 5,5 - 6. Two około 8 mniej więcej i to chyba wystarczy na dobry początek. Jak dojdziesz co i jak z wodą , twardości , zakwaszanie etc. To wtedy kup sobie ryby lepsze jakościowo. I to na razie tyle co można napisać na początek.

Awatar użytkownika
bohen21
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 14 gru 2008, 10:38
Imie i Nazwisko: Norbert Bochański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Re: Troche wątpliwości i pare pytań.

Post autor: bohen21 » 16 lut 2010, 00:05

jeśli chodzi o oświetlenie to wszystko zależy ile chcesz wydać i jakie roślinki chcesz mieć, ledy są droższe ale bardziej oszczędne i jeśli chodzi o wzrost roślin to zdania są podzielone, może lepiej zastosować świetlówki t5 54W, chyba że masz górę pokrywy podnoszoną w 2 elementach, jeśli w oryginalnym filtrze jest węgiel aktywny to lepiej go wymienić na np jakiś wkład ceramiczny, dobrzebybyło zbadać parametry wody kranowej, ewentualnie zainwestować w filtr RO

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Re: Troche wątpliwości i pare pytań.

Post autor: Ambra » 16 lut 2010, 06:25

andrzej412 pisze: .............. Co jeszcze mi ewentualnie brakuje lub co powinienem zmienic?? Co powinienem wiedzec na poczatku?? ...............
Masz w zasadzie wszystko do ropoczęcia spotkania z dyskowcami.
Wszystko, prócz ....... praktyki :D
Jak dalej będzie, zależy tylko od Ciebie i Twego uporu.
Interesuj się parametrami wody, podmieniaj ją częściowo stosunkowo często, nie kupuj zbyt wielu ryb (5-6 szt), nie karm żywym pokarmem.

Powodzenia.

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Re: Troche wątpliwości i pare pytań.

Post autor: Deszczowatwarz » 16 lut 2010, 09:54

Andrzeju rozumiem że startujesz od nowa akwarium, jeżeli tak to na podłoże dobrze możesz zrobić miejsca pod rośliny z substratem i na całość piach kwarcowy najdrobniejszy jaki dasz radę znaleźć ale nie zapomnij o kilku segmentach PLENUM.
Co to jest zapytasz, jest to filtr biologiczny, bezobsługowy w podłożu bardzo wydajny, poszukaj na forum tematu PLENUM TOMA tak znajdziesz wszystkie info. Do kubła na wlot zamontuj gąbkę a na wężu przed kubłem proponuję zamontować filtr narurowy do instalacji hydraulicznych z wkładem sznurkowym lub z wkładem pustym do którego włożysz watę. Takie urządzenie bardzo dobrze filtruje wodę z śmieci dzięki czemu woda wpadająca do filtra kubełkowego nie zaśmieca go czyli do kubła nie będziesz zaglądam np.rok a po roku i tak nie będzie tam czego szukać. Kubeł będzie działał jak należy ale nie będzie się zabrudzał, nie będziesz musiał do niego zaglądać, nie będziesz miał problemu z cieknącymi uszczelkami czy kranikami co jest winą nieustannego otwierania i ruszania kubełków (do kubła zaglądasz tylko przy awariach prądu aby go wypłukać). Wkład w filtrze narurowym należy czyścić lub wymieniać co tydzień lub dwa w zależności od stopnia zabrudzenia co objawia się spadkiem przepływu wody.
Rafał

andrzej412
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2010, 16:14
Imie i Nazwisko: Andrzej Bogdański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bolesławiec
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Troche wątpliwości i pare pytań.

Post autor: andrzej412 » 16 lut 2010, 15:23

Dziękuje za odpowiedzi. Co do plenum to zdania też są podzielone jedni mówią że jak będzie plenum to rośliny nie rosną a drudzy że rosną. Co do roślinności to planowałem lotosy, nurzaniec no i pistia. W filtrze mam 4 koszyki w 3 jest gąbka a 1 ceramika. Co do oświetlenia to zastosuje raczej led białe i czerwone. Czerwone: http://allegro.pl/item890765869_led_zar ... _diod.html Białe: http://allegro.pl/item917068367_zarowka ... zimna.html.
Czy coś z tego oświetlnia będzie?? I czy wkłady do filtra mogą byc, czy wymienic??

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Troche wątpliwości i pare pytań.

Post autor: _TOM_ » 16 lut 2010, 15:57

wkłady do filtra są ok, choć jeśli nie jest to ceramika bio, wygladająca jak pumeks, taka porowata, to ta ceramiczna śliska słabo się przydaje i sparwdza, lepiej 4ty koszyk gąbki niż te walce nieporowate.

co do plenum to zaręczam rośliny rosną, lotosy szczególnie :) bardziej oświetlenie mnie nie przekonuje twoje dla roślin niż obawiałbym sie o wpływ plenum na rośliny :)
jeśli coś ma już szkodzić w zestawie rośliny i plenum, to rośliny szkodzą plenum, ale nie odwrotnie :)

andrzej412
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2010, 16:14
Imie i Nazwisko: Andrzej Bogdański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bolesławiec
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Troche wątpliwości i pare pytań.

Post autor: andrzej412 » 16 lut 2010, 16:03

Są to te walce nieporowate najwyrzej je wymienie. Tomku a jakie masz oświetlenie u siebie w akwarium?? Co do ledów też mam podzielone opinie ale za ledami przemawia oszczędnośc. Ale jak już nie to powróce do świetlówek myśle że 0,5W/l powinno wytarczyc. A jeszcze myślełem rzeby zostawic to fabryczne oświetlenie jakie mam 2x30W t8 i do tego dokupic ze dwie sztuki takich żaróweczek i zobaczyc jaki bedzie efekt, aby nie wywalac pieniędzy w błoto.

andrzej412
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2010, 16:14
Imie i Nazwisko: Andrzej Bogdański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bolesławiec
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Troche wątpliwości i pare pytań.

Post autor: andrzej412 » 20 lut 2010, 18:28

No i w akwarium coś zaczęło się dziac. Plenum już zrobione wszystko zasypane piaskiem tylko mam mały problem ponieważ warswa piachu nad plenum jest za mała ok 3-4cm piasek się skonczył. Kolega dał mi piasek nie wiem chyba kwarcowy to taki piasek jaki się miesza z zaprawą budowlaną granulacja około 0,1-0,3 mm nie jestem w stanie podac dokładnie ale jest naprawdę drobny, ale nie jestem pewien czy to jest na 100% piasek kwarcowy i czy mogę go włożyc do akwarium. Jak go płuczę to woda mętnieje, ale po jakimś czasie się klaruje. Może ktoś korzysta z takiego piasku?? Moge go włożyc do akwarium ??

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Troche wątpliwości i pare pytań.

Post autor: _TOM_ » 20 lut 2010, 23:20

Kwarcowy to raczej nie jest ... w budowlance stosują rzeczny lub zwykły piaskowiec.
Powinien się ndawać, ale by mieć pewność sparwdź parametry wody z nim w akwarium skoro już go dałes do banika i parametry wody bez niego, wody jakiej używasz w podmnianach i porównaj je.
No i sparwdzaj ortografię, ranisz swoją piswonią z błędami wielu ludzi i sparwiasz, że ludzie nie mają ochoty ci odpowiadać z tego powdu.

andrzej412
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2010, 16:14
Imie i Nazwisko: Andrzej Bogdański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bolesławiec
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Troche wątpliwości i pare pytań.

Post autor: andrzej412 » 21 lut 2010, 10:45

Co do mojej pisowni, to proszę mi wybaczyć nie zwracałem wcześniej na, to uwagi pisałem, po prostu na szybko będę się starał zaprzestać tej praktyki. Widze, że na tym forum jest to sumiennie przesrzegane. Co do piasku pisałem, że nie jestem pewien, czy mogę go włożyc do akwarium, więc go nie włożyłem. Muszę go jeszcze tylko przesiać, ponieważ jest trochę zanieczyszczony.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Troche wątpliwości i pare pytań.

Post autor: fangornn » 21 lut 2010, 11:57

andrzej412 pisze:Co do piasku pisałem, że nie jestem pewien, czy mogę go włożyc do akwarium, więc go nie włożyłem. Muszę go jeszcze tylko przesiać, ponieważ jest trochę zanieczyszczony.
Możesz go dać spokojnie. Nie jest to kwarcowy, ale też nie ma wpływu na ph. Jedyny piach jaki miałem możliwość sprawdzać mający wpływ na ph to piasek z plaży nad Adriatykiem. Taki piach (morski) się nie nadaje, ponieważ w takim piasku, są pokruszone resztki muszli.

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości