WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 06 wrz 2009, 15:11

Hej. Mam na imię Patryk, mam 27 lat i chciałbym się na wstępie przywitać z wszystkimi fanami dyskowców. Jestem pod wrażeniem waszej wiedzy opartej przede wszystkim o praktykę i fachową wymianę poglądów. Akwarystyką zajmuję się kilka lat. Zawsze byłem pod wrażeniem paletek, lecz ze względów finansowych, czasowych i wiedzowych ( braku wiedzy ;) ) starałem się udowodnić sobie, że skalary są moja miłością i wystarczy, ewentualnie też pyszczaki.
Nadszedł czas, zaręczyn z moją dziewczyną i czas myślenia o wspólnym mieszkaniu po ślubie. Zamieszkamy u mnie. Mam swój pokoik. Myślimy nad aranżacją mojego pokoiku. Myślałem, o rezygnacji z akwa gdyż na jeden pokoik to jakby nie patrzeć dodatkowy mebel, ale o dziwo mojej narzeczonej akwarium się bardzo spodobało. Gdy pokazałem jej paletki od razu była na TAK! Oczywiście wytłumaczyłem jej, że to nie takie hop siup, kupić gupika do kuli i jest pięknie. Więc zacząłem czytać różne fora, różne wypowiedzi. Uważam,że mając 0% wiedzy praktycznej, swoją wiedzę teoretyczną na temat hodowli paletek oceniam na 10%. Dużo?Mało? Nie wiem. Wertuje i zapamiętuje. Zapisuje i powtarzam. Podobne wątki czytam powielając tematy by zapamiętać jak najwięcej.
Na pewno będę pytał Was o porady, choć widzę, że lenistwa i głupoty nie tolerujecie i czasami pewnie będzie strach zadać pytanie ;)
Ale sam jestem moderatorem (dzisiaj już raczej nieaktywnym) jednego forum i dawniej udzielałem się na kilku forach więc znam schemat.

Więc jeśli komuś chciało się przeczytać wstęp, to przejdę do rozwinięcia.
Z takich a nie inny względów obecna sytuacja finansowa nie pozwala mi myśleć o nowym akwarium, lecz wiem, że za kilka/naście miesięcy? będziemy chcieli by w naszym gniazdku było przynajmniej na początek ładne akwarium. Nie wierzę, że jako laik w paletkach od razu zmontowałbym super akwa i wyhodował super rybcie.Marzenia ;]
Z tych przyczyn finansowych, chciałbym zrobić takie coś:
do pustego akwa- ok 100l...zakładając, że uzyskam odpowiednie parametry wody, chciałbym kupić ok 6 małych (6-8cm) paletek. Oczywiście do celowo akwa też nie dużo większe, ale na pewno ponad 200l.
O co mi chodzi. O to , że póki pokój nie zrobiony to bez sensu aranżować akwa(czas/pieniążki). Po drugie, jako laik w hodowli paletek sprawdziłbym czy je utrzymam (po tych wszystkich tematach na forum, to aż się boję czy bez uniwersyteckiej wiedzy mam szansę by rybki mi rosły i żyły), czy będę sobie radził z nimi. Gdyby się nie udało (nie zakładam takiej opcji za bardzo) to koszta też nie duże. Gdyby się udało, to mam rybki w miarę za pieniądze, radość z przyrostu w moim zbiorniku i sporo wiedzy praktyczniej. A za kilka miesięcy przekładam je do już ułożonego docelowego zbiornika?
Naiwne?Głupie?Bezsensowne?Nie wiem.
Napiszcie Drodzy Forumowicze co o tym moim planie myślicie.
Dużo wiedzy mi brakuje, ale też nie chcę się zagłębiać po kilka godzin dziennie siedząc na forum jeśli wybijecie mi z głowy moje pomysły i odeślecie to skalarowiczów ( nadal je bardzo lubię):)
Pozdrawiam,
Patryk

jacekfora
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 05 sie 2009, 20:42
Imie i Nazwisko: Jacek Skrudlik
Lokalizacja: Kozy

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: jacekfora » 06 wrz 2009, 16:58

to może pierwsze ja.
z mojego skromnego doświadczenia wynika:
1. docelowo na 5-6 szt paletek min. 300l.
2. na taką też ilośc porządny filtr zewnętrzny [czytaj bardzo wydajny] a najlepiej dwa.
3. testy do wody to obowiązek
4. co tygodniowa podmiana obowiązkowa!!! i nie ma zmiłuj się
5. karmienie: albo miksy, albo dośc drogie granulaty i płatki [konieczne urozmaicenie]
6. i koniecznie drugi zbiornik kwarantannowy z napowietrzaczem
7. przygotuj się także na to iż wodę dla palet będziesz musiał specjalnie przygotowywac [parametry]
8. dobra lektura np. Pana Sieniawskiego
9. kupuj paletki z dobrych hodowli, ponieważ jak padnie jakaś sztuka to masz pewnośc że raczej ze swojej winy a nie z niewłaściwego prowadzenia paletki od narodzin
trochu tego jest ale warto!!!

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: birdas » 06 wrz 2009, 17:51

Docelowo 200 l akwa to też trochę za mało. Jeśli myślisz o akwa dekoracyjnym - piasek, roślinki, korzenie itp. to będzie jeszcze mniej miejsca. 300 l to już byłoby znacznie lepiej. Przez okres 3-4 miesiący 6 rybek w rozmiarze 7-8 cm można trzymać (aktualnie mam też tak: 6 szt w 112 l), ale akwa sterylne, codziennie podmiany wody, codzienne czyszczenie filtra i po upływie wspomnianego okresu czasu trzeba je przenieść do większego akwa. Planując 100 l musisz pamiętać, że w pewnym momencie musisz już mieć 2 zbiorniki - jeden w którym będziesz miał te ryby, a drugi do którego je przełowisz. Nowy zbiornik musi dojrzeć więc ok. miesiąca 2 akwa muszą pracować.
Pamiętaj, że na starcie będziesz miał spore wydatki - zbiorniki, filtry, grzałki, akwaria, szafki, testy, jedzenie itp.
Nie wiem czy nie będzie lepiej wstrzymać się z paletkami do czasu aż postawisz dla nich docelowy zbiornik i nie męczyć siebie i ryb w 100 l.

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 06 wrz 2009, 23:07

Dzięki Jacek za rozkręcenie mojego wątku, dla mnie dosyć ważnego. Masz rację, że wydatki będą i trochę czasu na to pójdzie, ale wierzę, że efekt końcowy to wszystko wynagrodzi.

Co do pana Sieniawskiego, to widzę na allegro Zdrowe Dyskowce T I i Dyskowce. Wie ktoś może co dla poczatkujacego będzie ciekawsze i milsze w czytaniu. Czy to to samo?
Marcin: 300 litrów to nie wiem czy dam radę, ale 250 myślę, że ok.
Co do 6 rybek, to wiesz..jeśli by się ładnie rozrosły to myślę, że ze 2 bym sprzedał/oddał . Chciałbym mieć 6 tak w razie gdyby mi jakaś padła. Co do tego by teraz nie mieszać i do gotowego zbiornika...to niby masz rację, ale są dwa powody dla których wolałbym tak jak opisałem:
1- kupuje mniejsze i wiem czy dam radę - koszty mniejsze i większa radość
2- nawet do dobrze i ładnie uzbrojonego zbiornika nie kupiłbym dużych , bo drogie a nie wiem czy bym sobie poradził.

A tak czyste /puste akwa...tylko światło, napowietrzanie i filtry.

Co do pH i twardości to kupię jakiś zestaw papierków i kropelek.
Co do filtra to do 6 małych rybek myślę, że obecny używany do obecnego akwa wystarczy.
Co do jedzenia to czytając wątki na pkmd to nie wiem ile w tym racji, ale, że trzeba je karmić kilkanaście razy na dzień i 80% podmiany kilka razy w tygodniu.
A czy ktoś mógłby podać przedział ile bez rybek może kosztować przygotowanie całego zbiornika ok 250l pod paletki?
Bo tak ja wyliczyłem, że z używanym akwa z allegro i podzespołami to myślę, że 1000, może tysiąc z hakiem powinienem się zmieścić? Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym przedziale litrażowym? :) Oczywiście akwa takie dosyć standardowe. Kilka roślin, skłaniam się do piasku, nie mam jeszcze wizji na tło.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
gajowy
członek PKMD
Posty: 268
Rejestracja: 29 kwie 2007, 23:07
Imie i Nazwisko: Krzysztof Gajoszek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: gajowy » 06 wrz 2009, 23:30

Witaj krakowiaczku
Co do wstępnych kosztów, to zorientuj sie na giełdzie zoologicznej w Kraku na Balickiej (tam gdzie elektroniczna) . Giełda jest co tydzień we wtorki od godz 15,00. Kupisz tam wszystko i po dużo niższych cenach.
Z jakiej częsci Krakowa jesteś? Pytam, bo mamy wodę z róznych ujęć i niektóre osiedla mają wspaniałą miękka i kwaśna wodę (ph 6,8) a na niektórych to poprostu "cement" leci.

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 06 wrz 2009, 23:57

Witam,
Na giełdzie czasami bywałem... gdy praca pozwalała. Ale fakt, że trzeba by tam zawitać na nowo, bo obecnie choćby akwarium na allegro kupić to jakiś super okazji w małopolsce nie ma.
Co do części Krakowa gdzie mieszkam to NH. Woda z Dłubni, ale mam tez dostęp do wody z Raby jeśli jest lepsza,bo prawdę mówiąc nie znam parametrów żadnej z nich???
Pozdrawiam.

sunflower
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 422
Rejestracja: 08 sty 2009, 18:03
Imie i Nazwisko: ania ohirko
Miejsce zamieszkania/miasto/: poznań
Lokalizacja: poznań

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: sunflower » 07 wrz 2009, 07:21

nie wiem gdzie wyczytałeś że ryby trzeba karmić kilkanaście razy dziennie i robić podmiany 80% kilka razy w tygodniu - pewnie w postach Mariusza ;) (Mariusz bez obrazy) raz w tygodniu podmiana przy ustabilizowanym akwarium do 30%, a karmić - pewnie im mniejsze ryby tym częściej ale bez przesady nie umrą jak dostaną pare razy dziennie a nie kilkanaście - bo jak tak by wszyscy karmili to nie miałby kto pracować...

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: TURYSTA » 07 wrz 2009, 08:21

A tam od razu moje posty. Są inni jak np HAKI ,SYLWEK itd.
Ja to ostatnio podmieniam jak mi się wspomni :) Zasadniczo jakieś 70 do 100 l tygodniowo.
Jak mnie nie ma w domu to nie ma kto podmieniać.
Najważniejsze to podłoże ala Plenum Toma ,filtracja i karmienie .

Im mniejsze akwarium tym więcej podmian, im mniejsze ryby więcej karmienia a zarazem więcej podmian. I tak w kółko.
Im mniej się kombinuje przy akwarium tym lepsze efekty.

Ania małe ryby wymagają intensywnego karmienia ( to już nie moja teoria tylko specjalistów)
Co tu pisać karmiłem ryby z 20 razy dziennie małymi porcjami a po miesiącu jak mnie odwiedził Diamond rzekł
o ku.......... jak urosły. Więc chyba jednak ma to sens :)

sunflower
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 422
Rejestracja: 08 sty 2009, 18:03
Imie i Nazwisko: ania ohirko
Miejsce zamieszkania/miasto/: poznań
Lokalizacja: poznań

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: sunflower » 07 wrz 2009, 08:31

nie no pewnie Mariusz że ma sens... ale na opiekę nad rybami - przynajmniej u mnie w firmie - wolnego nie dają więc jakbym miała karmić 20 razy dziennie po przyjściu z pracy to byłoby trudno - ale już gdzieś o tym pisałam więc nie będę się powtarzać

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: birdas » 07 wrz 2009, 09:32

aperitif pisze: Marcin: 300 litrów to nie wiem czy dam radę, ale 250 myślę, że ok.
Z reguły dla większości akwarystów ograniczeniem jest długość akwa. Często można nieco rozbudować wielkość zbiornika na szerokość i wysokość.
Przykładowo: zbiornik 240 l ma wymiary 120x40x50 (wysokość). Może mógłbyś mieć np. akwa 120x50x60, a to już jest 360 l.
Po prostu określ ile możesz przeznaczyć miejsca na akwa i postaw zbiornik możliwie jak największy (oczywiście będzie na zamówienie).
Co do 6 rybek, to wiesz..jeśli by się ładnie rozrosły to myślę, że ze 2 bym sprzedał/oddał .
Błędne założenie ... z małych rybek jak pięknie wyrośnie połowa to moim zdaniem to już jest sukces :)
Co do jedzenia to czytając wątki na pkmd to nie wiem ile w tym racji, ale, że trzeba je karmić kilkanaście razy na dzień i 80% podmiany kilka razy w tygodniu.
Dla małego akwa 80% podmiany to chyba niespecjalnie dobry pomysł. W takich akwariach biologii jest niewiele i takie duże podmiany mogą spowodować np. pierwotniaka itp. Osobiście preferuję mniejsze podmiany ale codziennie lub np. nawet 2 razy dziennie.

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 07 wrz 2009, 10:10

sunflower pisze:nie wiem gdzie wyczytałeś że ryby trzeba karmić kilkanaście razy dziennie i robić podmiany 80% kilka razy w tygodniu - pewnie w postach Mariusza
Nie dam sobie głowy obciąć, ale możliwe :)
birdas pisze:Po prostu określ ile możesz przeznaczyć miejsca na akwa i postaw zbiornik możliwie jak największy (oczywiście będzie na zamówienie).
Tak do końca jeszcze nie wiem. Bo remont mieszkania a co za tym idzie dobór jakiś mebelków i ich ustawienia to dopiero wstępne wersje. Zastanowię się nad Twoją opcją...tylko czy moje standardowe ręce będą przez 60 sięgać dna ;)
birdas pisze:Błędne założenie ... z małych rybek jak pięknie wyrośnie połowa to moim zdaniem to już jest sukces
Tu mnie zmartwiłeś. Powiadasz, że aż taka selekcja est w tym gatunku, czy raczej chodzi o to, że jako niewprawiony paletkohodowca nie dam rady na początek?
birdas pisze:Osobiście preferuję mniejsze podmiany ale codziennie lub np. nawet 2 razy dziennie.
Tu jest dla mnie kolejny dylemat...bo nie wiem czy w pierwszej kolejności będzie na tyle pieniążków by kupić RO..., a czytając wnioskuję, że woda odstana z kranu to raczej odpada...nawet z odpowiednimi parametrami :/

sunflower
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 422
Rejestracja: 08 sty 2009, 18:03
Imie i Nazwisko: ania ohirko
Miejsce zamieszkania/miasto/: poznań
Lokalizacja: poznań

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: sunflower » 07 wrz 2009, 10:40

zależy jaką masz wodę w kranie - jest trochę takich szczęśliwców co nie wiedzą jak osmoza wygląda i mają piękne hodowle więc jeżeli się do nich zaliczasz spokojnie możesz odpuścić ro

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 07 wrz 2009, 11:08

Testy wody dopiero przede mną :) Ale znając moje szczęście będę musiał poznać ów system odwróconej osmozy :)

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: birdas » 07 wrz 2009, 12:50

aperitif pisze: Zastanowię się nad Twoją opcją...tylko czy moje standardowe ręce będą przez 60 sięgać dna ;)
Zawsze możesz zrobić plenum i wówczas z akwa o wysokości 60 wrócisz do 50, ale plenum już będzie.
Ewentualnie skafander do nurkowania i też jakoś dasz radę ;)
Tu mnie zmartwiłeś. Powiadasz, że aż taka selekcja est w tym gatunku, czy raczej chodzi o to, że jako niewprawiony paletkohodowca nie dam rady na początek?
Nie miałem na myśli Ciebie, że nie dasz rady itp., ale to jak jest. Gdyby z prawie każdej (lub każdej) kilku centymetrowej rybki dało się uzyskać piękne duże paletki to nikt by nie kupował ryb w rozmiarze np. 16-20 cm za (x)xxx zł tylko kupił sobie rybkę 7 cm za 20 zł i za kilka miesięcy miałby olbrzyma.
Tu jest dla mnie kolejny dylemat...bo nie wiem czy w pierwszej kolejności będzie na tyle pieniążków by kupić RO..., a czytając wnioskuję, że woda odstana z kranu to raczej odpada...nawet z odpowiednimi parametrami :/
Mam w kranie wodę o KH=GH=NO2=NO3=0 i leję do akwa samą kranówkę ... od lat. Sugerujesz, że się nie nadaje ? - a co w niej jest nie "ten tego" ? :)

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 07 wrz 2009, 21:50

Co do wielkości to już rozumiem o co chodziło. NA plus dla mnie będzie to , że jakie by nie wyrosły (nazywacie to karzełki, szczurki) to dla mnie będą ładne bo nie znam ich na tyle by je umieć oceniać. :)
birdas pisze:Mam w kranie wodę o KH=GH=NO2=NO3=0 i leję do akwa samą kranówkę ... od lat. Sugerujesz, że się nie nadaje ? - a co w niej jest nie "ten tego" ?
No to trochę optymizmu :)
Nigdy nie hodowałem paletek. Mam kolegę co ma z 15 akwa w domu i handluje rybkami, ale nigdy to nie były paletki. Więc nie znam się na nich. Są tacy co mówią, że w Am Płd żyją w wodzie o różnych parametrach każdego dnia i żyją więc nie ma co przesadzać z wodą. Kolega mi doradza by kupić z hodowli z twardą wodą.
Ehhh...gdyby nie upór o ich piękno kupiłbym chomika i został przy skalarach :)

Mam jeszcze pytanie.Mogę kupić akwa z paletkami- zestaw. Akwarium małe - coś ok 100 l, i 5 już dosyć dużych paletek. Do tego filtr i kilka jakiś tam rzeczy. Koszt to 1000zl. Może kupiłbym i już po sprawie? Tzn na pewno większe akwa, ale czy całościowo się to opłaca?
Załączniki
ccc.JPG
Akwa
ccc.JPG (21.57 KiB) Przejrzano 7904 razy
bbb.JPG
Rybki
bbb.JPG (22.27 KiB) Przejrzano 7904 razy
aaa.JPG
To jest to akwarium
aaa.JPG (22.79 KiB) Przejrzano 7904 razy

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości