WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 12 kwie 2010, 23:11

Dzisiaj zlikwidowałem stare akwa, tzn zostawiłem tyle wody bym mógł je przenieść i by roślinki do kolejnego przetrwały, i podjąłem decyzję, że zero sentymentów i skalar poszedł do kolegi. Teraz czekam na nowe mebelki i powoli zakładam moje 240 z pierwszymi dyskami. Zobaczymy co z tego będzie :) Jak lipa, to na malawi przechodzę ;).
Czy macie może doświadczenie jak będzie lepiej. Jedna grzałka 150 czy np 2*75. Muszę się jeszcze zastanowić czy ciąć pokrywę i mieć kaskadę co ją mniej widać czy wewnętrzny. Też jeszcze nie wiem jaki kubełek, żeby nie był za drogi a w miarę wydajny na moje akwa.
Aha, i ktoś wie może ok ile kg piasku mi potrzeba na taki zbiorniczek? Zakładam, że nic poza piaskiem na dnie nie będzie.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: niki 28 » 13 kwie 2010, 06:14

Szkoda ze tylko zakładasz 240 stkę.Wieksze byłoby lepsze.Grzałki raczej proponuję Ci dwie mniejsze ,jak sie któraś zepsuje ,zostanie druga i nie wychłodzisz wody w akwa.Z filtrów ,to nie rezygnuj z zewnętrznego.Kubełek bedzie tu naprawdę dobry i porządany,plus coś wewnętrznego np mała turbinka.Co do piasku to warstwa 5-6 cm konieczna.Przy plenum jeszcze powinna być większa.Jednak przy tej wielkośći akwa raczej z plenum zrezygnuj.W takiej wielkośći akwa raczej nie"poszalejesz"z ilością ryb,ale na początek 8-10 młodych dyskowców można hodować.A potem jak podrosną to zobaczysz co dalej.

niki 28

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 13 kwie 2010, 10:25

niki 28... Zakładam 240 z dwóch a w zasadzie trzech powodów:
1-zmieniam stan kawalerski w maju a mam dla siebie i przyszłej żony jeden pokój na razie
2-to i tak dla mnie duże akwarium :) 100 nie przekraczałem. Wczoraj uświadomiłem sobie wypompowując wodę, że i nawet wiaderko by się większe przydało ;)
3-moja narzeczona jest jak najbardziej za dyskowcami bo jej się spodobały. Uwielbia kolor niebieski, więc już wiem których będzie przewaga, choć ja lubię też czerwone, ale sama jak zobaczyła 240 to się lekko przelękła.
A z czasem zobaczymy. Jeśli będzie mi hodowla nawet szła to się będzie myślało co dalej.
Taki jest plan. Ja rozmawiałem z hodowcą od którego będę brał to też zalecał 8-10 małych.
Wiele osób mówi, żeby duże bo małe nie wybaczają błędów, ale nie lubię pół środków i no dużych żal na eksperymenty, co nie znaczy, że małych też. Jak mam się tym zajmować to trzeba od podstaw.
To jeśli tyle piasku na dnie to z 15-20 kg piasku tak mi się wydaje że trzeba kupić.
A polecacie np a allegro jakiś w miarę fajny filterek do środka i na zewnątrz??
I zastanawiam się czy na początku traktować filtry jak piszecie ze kubełek jako chemiczny a wewnętrzny jako mechaniczny, czy podłączyć je z ich wsadami jakie mają w zestawie i każdy będzie zarazem chemicznym i mechanicznym.
Mam jeszcze kilka pytań przed rozrysowaniem sobie mojej wizji , ale to za chwilkę. Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: niki 28 » 13 kwie 2010, 10:36

W zasadzie w filtrach możesz wybierać.Wszystkie sa dobre które się nie psują,i nie za wcześnie hałasują,bo po czasie wszystkie słychać.Te 15-20 kg piasku może być nieco mało,z resztą zobaczysz.Co do tła to polecam Ci czarne i biały piasek.Pasują ze sobą całkiem dobrze.I gratuluję przyszłej żony.Rzadko się zdarza żeby kobiety podzielały hobby swojego faceta.

niki 28

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: gajowa » 13 kwie 2010, 13:45

Patryk, z Kraka jesteś, to powinieneś wstąpic na giełde zoologiczna, która jest w każdy czwartek od godz 15.00 na Balickiej i wszystko tam kupisz.
Co tydzień kilku z nas tam sie spotyka.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: stanpiter » 13 kwie 2010, 21:37

gajowa pisze:Patryk, z Kraka jesteś, to powinieneś wstąpic na giełde zoologiczna, która jest w każdy czwartek od godz 15.00 na Balickiej i wszystko tam kupisz..
W czwartek :shock:

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: Jeki » 13 kwie 2010, 22:18

gajowa pisze:Patryk, z Kraka jesteś, to powinieneś wstąpic na giełde zoologiczna, która jest w każdy czwartek od godz 15.00 na Balickiej i wszystko tam kupisz.
Co tydzień kilku z nas tam sie spotyka.
Kurcze może nie co tydzień, ale bywam tam we wtorki i kilku z nas tam spotykam. W czwartki muszą się odbywać chyba jakieś tajne spotkania :wink:

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: gajowa » 13 kwie 2010, 22:50

Sorki, oczywiscie że każdy WTOREK :oops:

Awatar użytkownika
Diamond-Cukero
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 829
Rejestracja: 31 sty 2007, 15:14
Imie i Nazwisko: Andrzej Nowicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: Diamond-Cukero » 15 kwie 2010, 07:14

Można być wcześniej od godz. 14 wszyscy sprzedający już są .
O godz. 17 - 17,30 zaczyna się kończyć . :D

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: birdas » 17 kwie 2010, 11:23

aperitif pisze: To jeśli tyle piasku na dnie to z 15-20 kg piasku tak mi się wydaje że trzeba kupić.
To będzie za mało piasku. 240 l to jest powierzchnia dna 120x40. Ja w swoim akwa o powierzchni 150x50 przy warstwie 10-12 cm władowałem 100 kg. Myślę, że ze 40 kg będziesz musiał kupić.
A polecacie np a allegro jakiś w miarę fajny filterek do środka i na zewnątrz??
Możesz kupić jakaś głowicę aquael + gąbka.
I zastanawiam się czy na początku traktować filtry jak piszecie ze kubełek jako chemiczny a wewnętrzny jako mechaniczny, czy podłączyć je z ich wsadami jakie mają w zestawie i każdy będzie zarazem chemicznym i mechanicznym.
Kubełek nie jako filtr chemiczny tylko biologiczny. Wypełnij go ceramiką i dodaj na wlot tego kubełka jakąś gąbkę lub zamontuj prefiltr mechaniczny. Ja mam coś takiego na wejściu:

Obrazek

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: fangornn » 17 kwie 2010, 11:29

aperitif pisze: 3-moja narzeczona jest jak najbardziej za dyskowcami bo jej się spodobały. Uwielbia kolor niebieski, więc już wiem których będzie przewaga, choć ja lubię też czerwone, ale sama jak zobaczyła 240 to się lekko przelękła.
A z czasem zobaczymy. Jeśli będzie mi hodowla nawet szła to się będzie myślało co dalej.
Taki jest plan.
Patryk zrób tak, weź narzeczoną na bok i powiedz że masz problemy z obliczeniem pojemnośći zbiornika, że nie pamiętasz wzoru etc. Jeżeli narzeczona nie będzie Ci wstanie pomóc kupujesz 450 - tkę przyklejasz na nią naklejkę z 240 - tki; że niby to 240 - tka i po sprawie. :mrgreen:

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 10 maja 2010, 16:59

Witam! Nie miałem dostępu do internetu bo pokój odnawiałem!! Dziękuję za odpowiedzi. Zaraz się ustosunkuję ;)
Ogólnie to jest lipa, bo facet od mebli miał być gotowy na koniec kietnia, a ja jeszcze mam pusty pokój i wstrzymuje się z kupnem akwa.
Niki 28- Czarne tło jest ładne, z tym, że teraz takie miałem, a że do tego było słabe oświetlenie to mojej narzeczonej a i mi trochę się taki kolor obył. Chyba dam niebieskie. Może mniej elegancke, ale...?
Gajowa- tak z Krakowa, a dokładnie z Huty i ujęcie mam z Dubni :roll: Raz na czas bywam na giełdzie, z tym, że dopiero odkąd zainteresowałem się dyskowcami zwracam uwagę na tą tematykę. pracuje na zmiany i często nie mogę być wtedy kiedy mi pasuje. Włąśnie myślałęm że będę miał meble na dziś i jutro bym kupił akwa, to nie ma szans. M0oże za tydzień podjadę po srzęt. Na razie standardowe akwa z pokrywą. Wiem z allegr5o0, że malawi sprzedaję , chyba, że jeszcze kog0oś polecacie?]
Birdas dzi eki-przeraza mnie 40 kg :) Gdzie w KRK szukać takiej il0ości w3 rozsądnej cenie? ]
]
przeprasza za liter5y. k0omp d0o f0ormatu.p0o rem0oncie]
p0ozdrawiam!!!!]
ps.czemu na allegr0 nie ma"zdr0owych dyskowc0ow tom I ??Mozna gdzies do0stac??

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: gajowa » 10 maja 2010, 19:27

He he z Huty :)
My też mieszkamy w Hucie :)

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 10 maja 2010, 21:33

Bardzo fajnie. Jak lubię Kraków, to naj wolę NH. Moja narzeczona dzięki mnie też ją polubiła :)
I jak ta nasza woda dla dysków? :)
Może czasem za kawę, będzie można liczyć na pomoc, przy początkach hodowli ;) , bo sporo Waszych wypowiedzi przeczytałem i wiem, że praktykę macie sporą.

Poprawiono pisownię. Moderator

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: birdas » 13 maja 2010, 10:41

aperitif pisze: Birdas dzieki-przeraza mnie 40 kg :) Gdzie w KRK szukać takiej il0ości w3 rozsądnej cenie? ]
Nie wiem ... może jakieś składy budowlane itp. ? Ważne aby się upewnić, że taki piasek nie będzie zmieniał parametrów wody.
Ewentualnie allegro - może będą jakieś oferty z Twojego rejonu, a jak nie to kupujesz gdziekolwiek + 30 zł przesyłka.

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości