Anatomia

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Anatomia

Post autor: teo » 16 lut 2005, 18:55

Każdy z nas albo uśmiercił jakąś paletkę albo to zrobi. Na pewno niejednemu z nas jusz to się wielokrotnie przydarzyło. Do tak makabrycznego wyznania skłoniło mie chęć uniknięcia takich sytuacnji.

Po otwarciu brzucha paletki zuważyłem wyraźnie powiekszony jeden z flaczków. Niestety nie znałem nazwy chorego organu. Zacząłem szukać w literaturze, internecie i u paletkarzy informacji o anatomii paletek. No i oczywiście nic nie znalazłem. Myślę że znajomość budow anatomicznej paletek wszystkim się przyda na naszm forum.
Więc może ktoś z Was umieści zeskanowany schemat anatomiczny paletki z opisem lub poda stosowny link. Pewnie nie jeden raz z niego skorzystamy. Do czego coś takiego się nam przyda chyba nie muszę przekonywać.

Teo

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 16 lut 2005, 22:43

mam tylko cos takiego, nie jest to wprawdzie paletka ale mysle ze tu roznicy w budowie anatomicznej nie ma.


opis:
Niere -nerka
Schwimmblase- pecherz plawny
Rückenmark- rdzen kregowy
Gehirn- mozg
Geruchsorgan- organ powonienia
Herz -serce
Leber- watroba
Darm- jelito
Harnblase- woreczek moczowy
Geschlechtsorgane- brodawka plciowa
Magen-zoladek

ps. moze ma ktos cos bardziej dokladnego?
Załączniki
anatomie02.gif
anatomie02.gif (31.74 KiB) Przejrzano 4661 razy

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Post autor: teo » 17 lut 2005, 15:19

Rybka na obrazku jest fajna ale szukam czegoś wiecej.

Dzisiaj dzięki sugesti miescowego weterynarza dotarłem do ksiązki Z. Grodzińskiego Anatomia i embriologia ryb w której jest mnóstwo informacji. Można by na jej podstawie nazwać i określić gdzie znajdują się poszczególne organy paletki. A może ktoś to już to zrobił?

Palec
junior
junior
Posty: 25
Rejestracja: 08 cze 2005, 20:43
Imie i Nazwisko: Piotr Palczewski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Racibórz
Lokalizacja: Racibórz
Kontaktowanie:

Post autor: Palec » 10 cze 2005, 21:45

dzisiaj na forum Mysiara "wypłynął" ten link: http://www.discusnada.org/ W dziale Discus Anatomy masz paletkę rozkrojoną. Nie wiem czy jest znana forumowiczom dlatego ją podaję. Może ktoś się pokusi i przetłumaczy?
Pozdrawiam
PS. To mój pierwszy post tutaj, witam Wszystkich :D

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Post autor: fomalhaut » 10 cze 2005, 23:25

Witam sąsiada... w końcu dzieli nas geograficznie miedza :P
Nikt się chyba nie wkurzy, bo do zbożnego celu, edukacyjnego z resztą... poniższa fotka :oops:
Czekamy na objasnienia od fachowców (ukłony ślemy Marku :roll: ).
Pozdrowienia
Wojtek
Załączniki
anatomia_palety.jpg
anatomia_palety.jpg (32 KiB) Przejrzano 4556 razy

Awatar użytkownika
mare777
zarząd pkmd
Posty: 322
Rejestracja: 08 gru 2004, 20:21
Imie i Nazwisko: Marek Marcinkiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Post autor: mare777 » 11 cze 2005, 02:01

Ostatnie dni spędzam pracowicie przy swoich filtrach i tylko przed spaniem zaglądam na forum , no i dzisiaj niespodzianka :-) , zostałem wyrwany do odpowiedzi :o . Zdjęcie jest nie najlepszej jakości a ja paletki jeszcze nie kroiłem , jednak na zdjęciu zaznaczone są tylko podstawowe organy więc nie powinno być kłopotu . Na pierwszy plan z nr 4 wysuwa się wątroba ,poniżej wątroby osłonięte obręczą barkową /pomiędzy pectoral a ventral fin/ z numerem 3 serduszko , układ trawienny pominiemy milczeniem /pomiędzy nr 3 a 5 jest widoczny jego odcinek /, nr 5 to gonady , nr 2 pod wyciętym operculum /wieczkiem skrzelowym/ odsłonięte wyrostki na łukach skrzelowych, siódemka to oczywiście pęcherz pławny,nr 6 to nerki , a może raczej śródnercze , problemem okazał się nr 1- może to być sieć dziwna gruczołu gazowego zwanego ciałem czerwonym lub krwistym , może rdzeń kręgowy lub przedłużony , zdjęcie jest naprawdę niewyrażne przynajmniej jeśli chodzi o rozpoznanie ichtiopatologiczne.

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Post autor: Ambra » 11 cze 2005, 06:36

Teo pisze:Rybka na obrazku jest fajna ale szukam czegoś wiecej.

Dzisiaj dzięki sugesti miescowego weterynarza dotarłem do ksiązki Z. Grodzińskiego Anatomia i embriologia ryb w której jest mnóstwo informacji. Można by na jej podstawie nazwać i określić gdzie znajdują się poszczególne organy paletki. A może ktoś to już to zrobił?
Jutro się spotykamy u mnie, o ile mi wiadomo, czyli odbędzie się mini zjazd PKMD w podgrupie. :D
Na rysunku, topografia narządów dyskowca, którą przygotowałem do najnowszej mojej książki, która ukaże się Bóg wie kiedy :(

Rysunek nieco uproszczony, ale z przeciętnego akwarysty ichtiopatologa nie da się zrobić, więc pewnie Marek, jako specjalista, mnie skrytykuje. Widać jednak, że układ organów jest nieco inny jak u pielęgniczki, choć to jedna rodzina ryb.
Załączniki
Topografia narządów.jpg
Topografia narządów.jpg (142.62 KiB) Przejrzano 4538 razy

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Post autor: teo » 29 lip 2005, 16:34

Organem nadmiernie powiększonym u mojej paletki była nerka. Niestety.

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości