WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: gajowa » 17 maja 2010, 14:01

Jutro bedziemy na giełdzie. Może będziesz mógł przyjechać?

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 17 maja 2010, 17:09

Napisałem właśnie pa priva, ale pisze mi, że nie poszło. Tak, będę jutro na giełdzie. Jak Wasz szukać?:) W któym miejscu? Ja będę przed lub o 14stej!!

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 09 cze 2010, 10:46

Kochani...
Mam pytanie...
Chcę kupić filtr ro. Szukam na allegro i widzę, że przedział cenowy spory.
Przyznam, że budżet pozwala mi na tańszy ro... I chciałbym zapytać jaki polecacie? Jak najtańszy, i wkłady by też były w dobrej cenie...
Pozdrawiam...

Znalazłęm coś takiego:
http://allegro.pl/item1059292357_filtr_ ... 3_usa.html

I czy ktoś mógłby w skrócie podać zasade podłączenia? Czy istnieje wersja, gdzie nalewam wodę do "baniaczka" i ona się filtruje, czy muszę robić przeróbki hydrauliczne?
Pozdrawiam

PS..Coś się dzieje z filtrem kubełkowym. Tzn rurki doprowadzające od środka pokryły się jakby pleśnią. Tzn tak wygląda,jakby coś na zasadzie białego mleczka. Zbiornik założyżyłem 1- m-c temu a rybki mam ok tygodnia, co to może być?

Awatar użytkownika
shady_01
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 351
Rejestracja: 29 sty 2009, 09:51
Imie i Nazwisko: Patryk Szadujko
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: shady_01 » 09 cze 2010, 20:58

Ja mam podobny i jestem zadowolony. Niestety nie obejdzie się bez przeróbki hydraulicznej. Wszystko jest w instrukcji załączonej do filtra.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3277
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: stanpiter » 09 cze 2010, 21:06

aperitif pisze:
Znalazłęm coś takiego:
http://allegro.pl/item1059292357_filtr_ ... 3_usa.html

I czy ktoś mógłby w skrócie podać zasade podłączenia? Czy istnieje wersja, gdzie nalewam wodę do "baniaczka" i ona się filtruje, czy muszę robić przeróbki hydrauliczne?
Pozdrawiam
To z podanego linku ma wydajność 75 galonów (ile to litrów przeliczysz sam), jeśli jesteś pewien że to wystarczy (biorąc pod uwagę ciśnienie wody w sieci itd...)
możesz kupić, a jak to kupisz napiszę jak to podłączyć :wink:

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 09 cze 2010, 22:30

Dzięki, ale na razie nie czytam odpowiedzi.

POMOCY

Jak do was pisałem, to szedłem do pracy na popoludnie. Teraz wrocilem i rybki przyśnięte, jakby padały. Nie wiem czy to od tego co wcześniej pisałem, al epewni etak, że na rurkach dolotowej i wylotowej od filtra kubełkowego zamiast koloru pzrezroczystego są białe, jakby pokryte pleśnią. Nikt mi na to nie odpisał. Więc teraz na szybko wyławiałem dyski niestety do wody z kranu do miski i dałem napowietrzanie i zoolek. Trochę sie ożywiły nawet te co już leżały bokeim. :(
Zobaczymy co będzie do rana, chyba , że ktoś mi jeszcze dzisiaj odpisze. Będę patrzył.
Wcześniej ni emiałem filtra kubełkowego i dzisiaj dopiero zobaczyłem ze te rurki są pokryte jakimś syfem.
Czy ktoś wie o co chodzi. Czy rybki przeżyją?
Jutro miałem w planie pierwsze przeczyszczenie filtra i wyciagniecie wkladów weglowych bo wczesniej fizycznei nie mialem czasu. Nie wiem czy to moglo mieć na to wplyw, czy jakiś syf przeniosłem z poprzedniego akwa na roślinkach czy korzeniu?
Czekam na pomoc!!!

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: niki 28 » 10 cze 2010, 06:00

Myślę ,ze masz do czynienia z jakimś zatruciem.Problem w tym co je spowodowało.Zwróć uwagę na to co masz w akwa ,od podłoża zacznij.A potem na to co masz w filtrze.Być może "coś" negatywnie reaguje z wodą zmieniając przy okazji jej zarówno parametry jak i zatruwa ją.Zdaje się że piasek w Twoim akwa jest biały.Osad na wężach z filtra również jest pokryty czymś białym.Może z piaskiem coś nie jest tak.Zmierz ph i twardość wody.Być może podłoże zmieniło Ci te wartości diametralnie.Stąd takie a nie inne zachowanie ryb.Naraźie wszystkie dyskowce umieść w osobnym akwa w czystej wodzie natlenionej wodzie i niech dojdą do siebie,a potem krok po kroku eliminuj poszczególne przyczyny.Powodzenia

niki 28

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 10 cze 2010, 08:12

Niki dziękuję. Nie wiem jak się czują dyski, ale całą noc spędziły w misce z wodą i przynajmniej się ruszają. To już plus.
Treraz wezmę sie za akwarium, z tym, że procz czyszczenia filtra nie mam za bardzo pomysłow co dalej. Przeraża mnie myśl, że miałbym od podstaw czyścić akwa, ale jak je inaczej "zdezynfekować"... :?

Z ost. chwili:
Filtr otworzyłem i go czyszczę. Czuć, jakby woda długo stała, taka stęchła. Ale dosyć klarowna woda. Jest też taki obślizgły nalot na wszystkim. Zaraz się biorę za te węże. Może coś zanalaizuje.
Sprawdzałęm twardość wody. W obu twardościach b. wysoka.
Chyba filtr ro nieunikniony :( Nie wiem czy mam miejsce na niego;/
Mam też dylemat co teraz robić z akwa. Cz trzeba czyścić wszystko do zera czy ogólnie wyczyścić, wymienić z pół wody , dodać fmc i wkładać rybki?
Bo gdybym miał całe akwarium czyścić, zaczynając od piasku a na roślinkach kończąc to do jutra się nie wyrobię a pracować też tzreba ;/
Może jakieś sugestei?

A te 75 galonów to na dobę? :)

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: niki 28 » 10 cze 2010, 17:24

Oj przyjacielu .Masz piasek który Ci podnosi ph i zarazem twardość wody.Wysokie ph i twardość wody w stosunkowo świeżym akwa przy nie do końca dojrzałym filtrem = amoniak notabene bardzo toksyczny dla ryb.Zrób test podłoża poprzez potraktowanie go kiloma kroplami kwasu solnego .Jak Ci się zapieni to wywal go zaraz,bo podniesie Ci właśnie zarówno ph,jak i twardość wody,a to jest wyjątkowo nie wskazane.Palety trzymaj raczej w akwa ze świeżą wodą,przynajmniej naraźie.

niki 28

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 10 cze 2010, 21:48

Co do testu podłoża, to muszę się właśnie zaopatrzyć w NaCl, bo na razie do "nieskutecznego" zbijania pH używałem acidów przeznaczonych do akwa.
Mierzyłęm też pH i twardość wody z kranu i ogólnie porażka. Twarda woda. Więc nie wiem czy piach ma cos tu do tego. Ale nawet jak sprawdzę, to szkoda go wywalać. Miałem do tej pory żwir i chciałbym się nacieszyć piasekiem :roll:
Wymieniłem połowę wody, dodałem najpierw soli, teraz fmc zooleku i niech sie "przetrawi". Rybki w wodzie świeżej odżyły, przynajmniej w stosunku do tego co wczoraj wieczorem zastałem.
Dziękuję Niki i zobaczymy co będzie dalej.
Czy kazdy ma taki problem z piaskiem?
Wymyłem te rurki. To była na 90%V pleśń jaką pamiętam z płyteg Petriego z zajęć mikrobiologicznych. Tylko skąd ona się tam wzięła i dlaczego akurat na rurkach się najbardziej usadowiła? :roll:
Zobaczę tylko czy jutro dam Paletki do Akwa czy na razie nadal będę trzymał w zbiorniczku zastępczym.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: niki 28 » 11 cze 2010, 06:28

Z piaskiem Patryk można mieć tylko wtedy kłopoty,jak jego skład zmienia parametry wody.W praktyce jak dysponujesz piaskiem kwarcowym,to wszystko powinno być ok.
aperitif pisze:Mierzyłęm też pH i twardość wody z kranu i ogólnie porażka. Twarda woda.
Z tego wynika ,że bez RO się nie obejdzie.

niki 28

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 14 cze 2010, 16:40

No właśnie bez RO się raczej nie obędzie.
Chciałbym tylko zapytać czy ten zestaw RO3 jest wystarczający(wyżej opisany), żeby na tyle zmiękczyć wodę bym mógł powalczyć z pH? Bo np pokazywane wersje na allegro RO7 mają mają dodatkowe jakieś mikro filtry i wkłądy węglowe a ta tania wersja ma tylko jak rozumiefiltr w membramie.
Reasumując. Jak kupię filtr wyżej opisany w linku to muszę dokupić miseczkę, żeby gdzie miałą skraplać woda i on wystarczy mi do moich potrzeb akwarystycznych??
Pozdrawiam
Rybki się mają lepiej :)

Awatar użytkownika
Anawa
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 02 sie 2008, 09:18
Imie i Nazwisko: Ewa Kulik
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: Anawa » 15 cze 2010, 10:58

Te duże wersje RO - sześcio czy siedmiostopniowe służą nie tylko rybkom ale i właścicielom rybek :), chodzi wówczas o to że masz w domu wodę z kranu do bezpośredniego picia bez kupowania zgrzewek wody mineralnej (a z drugiego kurka kranika RO leci woda na potrzeby akwarium). Jeśli potrzebujesz RO tylko na użytek akwarium to RO3 w zupełności Ci wystarczy.
Pozdrawiam Ewa

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3277
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: stanpiter » 15 cze 2010, 15:42

Anawa pisze: chodzi wówczas o to że masz w domu wodę z kranu do bezpośredniego picia bez kupowania zgrzewek wody mineralnej
Ja na samej osmo długo nie pociągnę (innym też nie polecam)

Awatar użytkownika
Anawa
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 02 sie 2008, 09:18
Imie i Nazwisko: Ewa Kulik
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: Anawa » 15 cze 2010, 20:12

stanpiter pisze:
Anawa pisze: chodzi wówczas o to że masz w domu wodę z kranu do bezpośredniego picia bez kupowania zgrzewek wody mineralnej
Ja na samej osmo długo nie pociągnę (innym też nie polecam)
A kto mówił, żeby pić samą wodę z RO :D

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości