WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
janusz32
senior
senior
Posty: 162
Rejestracja: 08 kwie 2008, 17:42
Imie i Nazwisko: Janusz Łyżwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szydlowiec
Lokalizacja: Szydłowiec

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: janusz32 » 01 paź 2009, 18:48

aperitif pisze:MA pytanko... co to jest plenum ? :oops:
Bo na google ciężko wywnioskować? Podłoże? "gleba" dla roślin?
A czytam wątki i nie czaje?
pozdrawiam
Pocztaj http://www.pkmd.pl/pl/forum/viewtopic.php?f=21&t=2213

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 01 paź 2009, 21:20

Zrozumiałem, że to warstwa podłoża(piasek) przez którą się filtruje woda dzięki czemu dochodzi do minimalizowania azotynów?

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: rady3 » 01 paź 2009, 21:45

W skrócie tak.

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 06 paź 2009, 20:04

Kochani. Mam małe pytanko. No może kilka. Albo kupię standardowe akwa 240 lub wyższe.
1-Myślicie, że u pana od szkła będzie taniej?
2-Obojętnie czy kupie robione czy gotowe to nie wiem co z pokrywą. Czy standardową, czy lepiej samemu wykonać aby umieścić świetlówki w ilości jakiej chcę- często coś piszecie o możliwości przesuwania oświetlenia.To dobry patent a standardowe pokrywy chyba tego nie mają, ale nawet jak mają...to...
3-Spodobała mi się wersja opisana na tym forum o diodach. Może to lepsze rozwiązanie? Na pewno ekonomiczniejsze? Roślin nie planuję dużo, ale chcę klimacik wieczorkiem. Na pewno będą programatory. I chciałbym świetlówki/diody na dzień i na wieczór. Lepiej kupić standardową pokrywę, czy myśleć coś samemu nad projektem z pcv/paneli/aluminium?
Na razie to tyle a z czasem przedstawię Wam mój pomysł na wszystko od zera. Ale to z czasem. Budowę planuję jakoś od stycznia/lutego, ale muszę to wszystko układać sobie w głowie, bo później nie będzie czasu na myślenie a na robotę :)
Pozdrawiam i z góry dzięki :D

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: _TOM_ » 06 paź 2009, 21:18

taniej standardowe kupić szkło, bo robione hurtem i masowo zawsze taniej wychodzi niż na zamówienie, choć są wyjątki od tej zasady.

jak chcesz takie oświetlenie diodowe to taniej nie będzie zapewne od świetlówek, a oszczędności potem w zużyciu energii szybko nie zwrócą ogromnego kosztu zakupu na starcie takiego oświetlenia by rośliny były szczęsliwe przy diodach.

do tego diodowego zdecydowanie pokrywe lepiej zbudować samemu, ale jak swietlówki standardowe T5 bys zechciał to możesz śmiało kupić gotową pokrywę z pcv :)

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: TURYSTA » 06 paź 2009, 21:22

Pokrywa
Zdecydowanie samoróbka najwięcej możliwości i projektujesz ją na własne potrzeby.
Nie musisz kupić gotowca a później przerabiać.
Oświetlenie
Jeśli akwarium bez roślin to świetlówki 6500 i 10000k lub 8000k
Wada ciepło latem stara technologia ale skuteczna.

Jeśli LED to możliwości wielkie od samego ustawienia światła efekty wizualne aż po oświetlenie dzienne.Koszt nie jest taki straszy a możliwości ogromne. Jak i oszczędności w energii.
Na tym oświetleniu które będzie Ci służyło jako dzienne można zrobić i nocne czyli 2 w 1 :)

Akwarium zdecydowanie 240 l

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 07 paź 2009, 13:06

Dzięki Panowie :)
Co do wykonania samemu to przekonuje mnie to, że wszystko będzie tak jak będę chciał, ale nie wiem czy estetyka będzie dobra...nigdy się tym nie bawiłem...
Co do oświetlenia, to jeśli rzeczywisty koszt wykonania oś z diod ma być drogi (nie wiem co oznacza drogi) to może na razie zostałbym przy świetlówkach. Z tym, że nie wiem czy standardowe pokrywy mają wejścia na 2/3 jarzeniówki tak abo wieczorkiem był inny klimat.
Czytałem trochę o świetlówkach. Moja wiedza jest prawie żadna. Sam używam philipsa, ale przyznam, że nie wiem jakiego, bo mam zabudowaną, a jak kupowałem to wtedy liczyła się tylko moc i długość. Dopiero ok 05 roku temu zrozumiałem, że są jakieś aqua flow gr..coś tam i inne... ehhh..ile to trzeba by wiedzieć :)

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: TURYSTA » 07 paź 2009, 19:10

Nie ma standardowych pokryw z 3 świetlówkami. Są za to pokrywy alu standard gdzie sam decydujesz ile wsadzasz świetlówek. Koszt pokrywy bez świetlówek około 600 -900 zł

Jak zrobisz taka pokrywę sam z alu to koszt około 200-300 zł niedoskonałości ukryjesz pod folia samoprzylepna np emitującą drzewo.Są różnego maści okleiny. Oczywiście oświetlenie robisz sam od podstaw 3 świetlówki koszt około 74 zł + oprawki jakiś 36 zł + statecznik elektroniczny jakieś 100 zł ( jak byś chciał mam w domu info na priv )

Led 24 diody x 12 zł lepsze diody 22 zł płaskownik alu lub rura alu 20 zł zasilanie od 24 do 400 zł (zależy co chcesz osiągnąć )

Jak widzisz koszt zwykłego oświetlenie nie wiele się różni od zakupu LED sam sobie zadaj pytanie czy warto.

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 09 paź 2009, 20:29

A czy diody mają zbliżony efekt wizualny do świetlówek specjalnych do akwa?
Myślę, że może zostanę przy świetlówkach + diody na wieczór?
Mariusz, o co chodzi , że zasilenie do diod od 24 do 400?:)

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: TURYSTA » 09 paź 2009, 21:11

aperitif pisze:A czy diody mają zbliżony efekt wizualny do świetlówek specjalnych do akwa?
Myślę, że może zostanę przy świetlówkach + diody na wieczór?
Mariusz, o co chodzi , że zasilenie do diod od 24 do 400?:)
Oświetlenie LED zastępuje oświetlenie T5 T8.
Przy ledach możesz sobie zrobić świt ,zmierzch,nocne oświetleni a do tego potrzeba odpowiedniego zasilania jak i sterownika.
Na T8 zapomnij o tym a na T5 możliwe przy odpowiednim sterowniki i stateczniku.
Diody tańsze w kosztach energii i służą na 100 tyś h a nowe diody na 200 tyś h
Świetlówki co rok co 1,5 wymiana dają za dużo ciepła T5.
Poczytaj wątek oświetleniu Led. Jak i nasze akwaria strona 23 i w górę.
Możesz iść z duchem czasu, a możesz zastosować już proste rozwiązania.

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 13 paź 2009, 23:22

Dzięki Mariusz !! Przestudiuje, poczytam i dalej będę pytał. :)
A póki co to takie szybkie pytanka jeśli jakiś paletkowicz ma ochotę odpowiedzieć. Bo przy mojej obsadzie ryb, to podmiana raz na 2 tyg ok 30%. A odmulanie dna raz na 1-1,5 miesiąca. Jak to wygląda w przypadku paletek? Jak często żwirek czy piasek mieszacie?? I czy dodajecie soli po dolewce?
Każda info dotycząca paletek ważna. :)
Nikt się jeszcze nie wypowiedział, to dodam jeszcze pytanie do Mariusza i innych:
Na razie zostanę przy standardowej pokrywie, którą najwyżej przerobię. Chciałbym zamontować diody. Akwa jak już wiecie 120 dł.

Nie wiem czy diodami można uzyskać głębię, ale nawet jeśli nie to na pierwsze akwa z paletkami chodzi mi o ogólną estetykę, a kiedyś może o bajery.
Ale jak to zrobić by ładnie świeciło. Ładnie to wiecie jak. Do tego by wybarwiało niebieskie i czerwone ...bo tych będzie najwięcej paletek. Do tego chciałbym na kilka godzin na wieczór niebieskie oświetlenie dla klimatu i może właśnie czerwone , dla wybarwienia.
Nie znam się na tym więc tylko obrazowo chcę pokazać czy takie coś ok? Są na allegro zestawy Led więc wygląda, że wystarczy je połączyć, rezystorki ,zasilenie i chyba gotowe?
Jeśli nie wiem to wyprowadźcie mnie z błędu. I zostanę przy dwóch zwykłych świetlówkach. Aha a jeśli jakieś polecacie zestawy Led do łączenia to dajcie linka z allegro.
Pisałem to do Mariusza bo widziałem, że on opisywał różne efekty Led u siebie., ale każdego proszę o opinię co coś wie na ten temat :)
Pozdrawiam. Mam nadzieję, przyszły paletkowicz. ;)
Załączniki
akw.JPG
takie coś
akw.JPG (13.24 KiB) Przejrzano 6002 razy

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: TURYSTA » 03 gru 2009, 10:03

Diody musisz tak rozmieścić aby rozbić niebieskie i czerwone światło po między białe światło.
Jakie diody hmm 1 wat w przedziale od 100 lumen w górę uwzględniając K.
Masz kilku producentów CREE , Seuol ,Edison, Philips.
Diody w selekcji w najwyższym bin ( jak najbardziej zbliżone światło w temperaturze każda dioda ) podnosi to cenę diody ale warto. Jak jest możliwość sprawdzić CRI diody ( współczynnik oddawania barwy nie każda dioda ma podany ) wartości te wahają się od 60 d0 90
Pogrzeb w dziale oświetlenie :) Tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.
Obrazek

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 19 gru 2009, 00:12

Dzięki Mariusz za odpowiedź. Dopiero teraz zauważyłem, że odpisałeś.Wszystko ładnie sprawdzę, ale to urządzenie, to coś konkretnego?
Moje dyski będą niebieskie i czerwone i albo skupię się na białym oświetleniu, albo właśnie jak wyżej opisałem, by ładnie je wybarwiać na oświetleniu kolorowym, jak mi wiedza pozwoli ;)No i by roślinką (średnie zalesienie) odpowiadało.
Nadchodzi styczeń i tak jak mówiłem, zaczynam remont mieszkania i nowe akwa.
I teraz mam pytanie do hobbystów.
Chcę mieć moje 240 w meblach. Cała ściana w meblach. Szafa, regały itd i w środku akwa. Czy ktoś tak ma? Ja tak mam obecnie, ale mniejsze akwa i przerabiane meble samemu więc trochę to nieciekawe, ale jak na kawalerski pokój to wystarczające. I chciałem zapytać jeśli ktoś ma to jaka opcja lepsza/tańsza/efektowniejsza? Czy meble na zamówienie, czy meble standard + w środek wstrzelić zestaw akwa w kolorze mebli? Co ładniejsze, praktyczniejsze, tańsze? Meble na zamówienie to jest wydatek, ale w moich warunkach inaczej tego akwa nie widzę, a , że zaczynamy powoli nowy etap w życiu postanowiliśmy , że na meblach nie będziemy za bardzo oszczędzać z mebloscianką za 1100, ale też nie chcemy przepłacać by jeszcze na akwa i może narożnik było ;)
Jeśli ktoś coś już przerobił w tej materii w swoim życiu to proszę o wypowiedź.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: aperitif » 08 kwie 2010, 22:25

Przyjaciele... likwiduje stare akwarium, bo za chwilę będą nowe mebelki i będą dyskowce. Ostał mi się jeden skalar. Mam go już długo i ciężko się z nim rozstać. Myślicie, że może być sporym zagrożeniem dla dyskowców, jeśli chodzi o zarobaczenie i okresową impulsywność?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: WITAM SERDECZNIE forumowiczów PKMD i...

Post autor: _TOM_ » 12 kwie 2010, 12:23

Trudne pytania zadajesz, dlatego że dostęp do fachowca z mikroskopem jest w Polsce ograniczony.
Zależy czym sklara karmisz i czy kiedyś był odrobaczony czy nie.
Najlepiej przebadać jego odchody i wymaz ze skrzela pod mikroskopem u weterynarza lub zaprzyjaźninoego akwarysty co ma o tym pojęcie, wtedy wiesz czy jest bezpieczny dla dysków czy też nie przynajmniej w tych najpopularniejszych dolegliwościach jakie skalar może dyskom zaoferowac w prezencie: nicienie, tasiemca, wicowce, skrzelowce.
Choć czasem skalar jest zdrowszy od dysków i to one mogą dla niego być zagrożeniem i wszytko powyżej wymienione mieć w sobie i mu sprzedać :)

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości