Pierwsze 300 l z Paletkami

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

tyskimaniek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2019, 22:10
Imie i Nazwisko: Mariusz Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tychy

Pierwsze 300 l z Paletkami

Post autor: tyskimaniek » 07 lut 2019, 23:03

Witam wszystkich ,jest to mój pierwszy post tutaj i chciałbym się z wami wszystkimi przywitać.
Od paru lat ok.6 interesuję się tym pięknym hobby jaką jest akwarystyka :)od zawsze bardzo podobały mi się Dyskowce ,i w końcu nastał ten czas że chciałbym je mieć i oczywiście stworzyć im jak najlepsze warunki i tutaj bardzo bym was prosił o porady i sugestie jak do tego tematu podejść.
Kilka słów o baniaku jaki posiadam pod nie : akwarium 300 l 120x50x50 ,filtracja sump 70 l na pompie Jebao/Jecod dcs 5000,oświetlenie Aquael leddy slim plant 36 w,grzałki 2 x 150 w,skimmer eheim 350.
Akwarium w chwili obecnej jest używane pod biotop Tanganika i właśnie......jak i czym generalnie je wyczyścić /zdezynfekować ?
Co zrobić z wkładem biologicznym(ceramika) wykorzystać go ponownie czy zakupić nowy.
Jakie najlepiej użyć podłoże (myślałem o piasku kwarcowym ale nie wiem jaka gradacja).
Jako wystrój chcę użyć korzeni ale chciałbym zapewnić im dużo miejsca do pływania więc bez przesady :)
Raczej nie planuję roślinności chyba że jest potrzebne to proszę o propozycje.
Interesuje mnie bardzo jak przygotować wodę do Paletek ,posiadam filtr ro więc w razie czego jestem wstanie z niego korzystać ,poniżej przesyłam link do mojej kranowity : https://rpwik.tychy.pl/biuro-obslugi-kl ... ody/tychy/
Co do obsady to przyjdzie jeszcze czas na dyskusje o tym ale chciałbym mieć ok 6 szt Paletek oraz kiryski na dno.
Na razie tyle z mojej strony,pozdrawiam i zachęcam do rozmowy.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Pierwsze 300 l z Paletkami

Post autor: _TOM_ » 07 lut 2019, 23:49

Witam
Piasek sugeruję taki do 1mm granulacji.
Warto już w 300l pomyśleć o plenum.
Wkład biologiczny może zostać.
Korzenie i piasek to doskonały pomysł dla dyskowców.
Możesz dodać jakieś pływające rośliny lub lotosy, ale nie są niezbędne.
Jak masz RO to się nawet nie zastanawiaj, tylko je do baniaka.
Jak nie masz życia już w tym baniaku, ani ryb, ani ślimaków, ani krewetek, itd. to nie ma co dezynfekcji robić żadnej.
Poprostu wywal wszystko, osusz i buduj od nowa wystrój, zalej od nowa wodą RO.
Po tygodniu od startu nowego baniaka zrób pomiar wody, potem zrób ponowny po kolejnym tygodniu.
Jak porównasz wyniki będzie wiedział co się dzieje w baniaku i czy wymaga korekt, czy może wszytko gra i szukasz ryb ;)

tyskimaniek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2019, 22:10
Imie i Nazwisko: Mariusz Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tychy

Re: Pierwsze 300 l z Paletkami

Post autor: tyskimaniek » 08 lut 2019, 14:46

Życie jeszcze jest :) do 2 tygodni będę przenosił je do znajomego (aktualnie dojrzewa mu baniak) i wtedy będę mógł się zabrać za przygotowania.
Podpowiedzcie mi proszę czy lać samą ro czy dodawać np to : Preis Discus Minerals?
Następna rzecz która mnie nurtuje to czy powinno się dodawać jakieś bakterie na start i przy podmianach czy raczej darować sobie takie preparaty?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Pierwsze 300 l z Paletkami

Post autor: _TOM_ » 09 lut 2019, 11:14

Po tym co miałeś w baniaku, czyli woda betonowa, lepiej samą RO.
Nic do niej nie dodawaj.
Zrób pomiar wody jaka Ci wychodzi RO, myślę że będzie bliska deszczówki, czyli idealna na start.
Bakterie? One potrzebują tlenu by żyć, a w tych preparatach nie bardzo jest jak dostarczać tlen. To preparaty przyśpieszające wzrost bakterii, ale niekoniecznie bakterie. Jak Ci się spieszy dodaj, ale jak masz czas na spokojnie baniak odpalić i dać mu miesiąc na dojrzewanie, to nic nie musisz dodawać i kasy wydawać na przyśpieszacze. One nie polepszą ci filtracji, jedynie przyspieszają trochę start nitryfikacji.

tyskimaniek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2019, 22:10
Imie i Nazwisko: Mariusz Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tychy

Re: Pierwsze 300 l z Paletkami

Post autor: tyskimaniek » 09 lut 2019, 12:52

Aktualnie posiadam testy : ph,no2,no3,nh3,po4 zrobić je wszystkie ? I czy jeszcze jakieś polecasz dokupić czy te w zupełności wystarczą ?
Zapomniałem dodać że posiadam dodatkowo do filtra ro żywicę di-Demineralizator MB400 przepuszczać też przez nią czy ją pominąć (mam taką możliwość).

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Pierwsze 300 l z Paletkami

Post autor: _TOM_ » 09 lut 2019, 15:01

Żywice odpuść sobie.
PH i TWW ewentualnie TWO plus No2 i No3 wystarczy.
Z czasem nie będziesz ich wcale używał, ae zanim dojdziesz z woda do porządku warto powyższe sprawdzać.

tyskimaniek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2019, 22:10
Imie i Nazwisko: Mariusz Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tychy

Re: Pierwsze 300 l z Paletkami

Post autor: tyskimaniek » 09 lut 2019, 20:57

Zrobiłem testy wody ro ,odpadu,oraz kranowity i przedstawiają się następująco :
1.Odpad

tds -114
microS - 177,84
ph-7,2
no2-0
no3-20
po4-0

2. RO

tds-4
microS-6,24
ph-7
no2-0
no3-1
po4-0

3. Kranowita

tds-94
microS-146,64
ph-7,1
no2-0
no3-10
po4-0

Niestety testu na twardość wody na chwilę obecna nie posiadam,natomiast wodociągi u mnie podają takie wyniki: od 3,9 do 7,3 dh (stopnie niemieckie).

Dodatkowo jako że mam sumpa to aż żal nie zrobić plenum(dsb)poczytałem na forum i jestem zdecydowany umieścić taką formę filtracji u siebie.
Zastosuje kratki malarskie,agrowłókninę piasek max do 0,5 mm na wysokość 10 cm tylko mam pytanie techniczne czy agrowłoknina powinna być obszyta wokół tych kratek czy wystarczy tylko owinąć ?
Filtracja będzie wyglądać następująco :
1 komora - spad
2 komora -gąbka +włóknina filtracyjna
3 komora- plenum +ceramika bio
4 komora- pompa obiegowa ,dolewka (ro)
Za sumpem do obiegu podłączone zostaną 2 korpusy 10 cali a w nich matrix saechem.

Jako że dobrze by było mieć jakieś rośliny a one też będą miały wpływ na jakość wody oraz dadzą schronienie paletkom zdecydowałem się na :
2 szt Echinodorus amazonicus
2 szt Echinodorus veronikae
(pod nie zastosuje kapsułki nawozowe)
Roślinę pływającą Limnobium spongia

pozdrawiam

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Pierwsze 300 l z Paletkami

Post autor: _TOM_ » 11 lut 2019, 17:37

Bez twardości trochę ciężko wodę ocenić. RO i kranowa możesz chyba stosować bez problemu, przynajmniej PH mają dobre, nie ma No3 być może nawet samą kranówkę bez RO możesz stosować, ale sprawdź twardości, to kwestia twardości jeszcze by mieć pewność, te skale niemieckie nic mi nie mówią, a leniwy jestem nie chce mi się w necie szukać jak to się przelicza.

Odpady unikaj, bo już na start ma dużo NO3 jak na wodę po filtracji to trochę lipa u ciebie, możecie pić nieprzegotowaną?

Ja mam kratki obszyte firanką. Czy muszą? Nie, bo nawet bez wolnej przestrzeni po czasie zadziała plenum, ta wolna przestrzeń to tylko większa gwarancja będą tam zachodzić tylko wskazane i dobre procesy, a nie te niewskazane. Ułatwia to wymianę i przepływ wody w plenum, ale nie jest niezbędne.

tyskimaniek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2019, 22:10
Imie i Nazwisko: Mariusz Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tychy

Re: Pierwsze 300 l z Paletkami

Post autor: tyskimaniek » 12 lut 2019, 14:46

Czy możemy pić z kranu hmmmm,to Ci powiem zaskoczyłeś mnie tym pytaniem,szczerze to nigdy się nie orientowałem bo tak wodę nauczony jestem pić przefiltrowaną( Brita) a co do odpadu to wkłady w ro mają już dobre 7 miesięcy i to może być powód takiego odpadu,pamiętam na początku tds pokazywał 3 :).Czyli generalnie jak zrobię typowe dsb bez przestrzeni wolnej tzn( kratki z firanką) to też będzie dobrze? rozumiem że tylko dłużej będzie się ta filtracja uruchamiać.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Pierwsze 300 l z Paletkami

Post autor: _TOM_ » 14 lut 2019, 13:24

Nie tyle co dłużej, ale mniej wydajniej, no i z ryzykiem, że może gdzieś powstać jakiś rejon a niewskazanym rozkładem, taki zastój bez dopływu nowej wody. Jest bez tej wolnej przestrzenie teoretycznie czasem w złych okolicznościach groźne takie rozwiązanie.

tyskimaniek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2019, 22:10
Imie i Nazwisko: Mariusz Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tychy

Re: Pierwsze 300 l z Paletkami

Post autor: tyskimaniek » 17 lut 2019, 10:00

Ok zrozumiałem więc powstanie plenum:),pierwsze zakupy już zrobione teraz rozglądam się za odpowiednimi korzeniami.Rozmyślam tez bardzo mocno o Skalarach Rio Nanay bądz Skalar Manacapuru f1.Bardzo mi się podobają i też są bardzo dostojne,dlatego raczej jestem skłonny w tym momencie mojej przygody z akwarystyką zdecydować się właśnie na nie,a na dyskowce przyjdzie jeszcze czas :)Nie chciałem zakładać nowego postu dlatego piszę tutaj,jeśli są jakieś przeciwwskazania to proszę o przeniesienie postu w odpowiednie miejsce. Czy możecie mi polecić pewnych hodowców tych ryb?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 3 gości