Moje akwarium.

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

Awatar użytkownika
Maciek
senior
senior
Posty: 170
Rejestracja: 08 gru 2004, 00:17
Lokalizacja: Koluszki
Kontaktowanie:

Post autor: Maciek » 10 sty 2006, 22:36

Zależy ile litrów planujesz. U mnie jest 0,7w/l i uważam taka ilość światła za wystarczającą dla wszystkich roślin światłolubnych. Daj spokój z drogimi świetlówkami "specjalistycznymi", Phillipsy serii 8''' czy 9''' kosztują grosze, a niczym nie ustępują tym rura dedykowanym akwarystyce. Nawożenie pod korzenie to tez w sumie ciężki temat. Jedne rośliny pobierają związki pokarmowe przez korzenie inne przez liście. Do tego wszystkiego nigdy nie wiemy, jaka ilość tych substancji zawartych w podłożu dostaje się do wody. Pewniejsza wydaje się metoda nawożenia kolumny wody, jednak to ciężka sprawa wymagająca dużego doświadczenia i sumienności(szczególnie przy dużym oświetleniu i dozowaniu co2). Napisz, co dla Ciebie znaczy akwarium roślinne i jakie chciałbyś hodować w nim gatunki roślin, a pomożemy.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 12 sty 2006, 08:58

cocoloco pisze:No i tu mam całkowicie odmienne poglądy - uważam że Vallisneria to roślina wskaźnikowa - jak zaczyna mi się rozrastać to ......................... czas zmienić podłoże i wystrój . ;)


Nie bardzo rozumiem czemu rozrost vallisneri jest tak nie wskazany...???

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 12 sty 2006, 10:37

Poprostu Valiseria lubi bogate podłoże w związki organiczne . Kiedy pojawiał się syndrom starego podłoża ( wydostające się bąble powietrza ) Valisneria potrafiła w ciągu 4-5 dni wypuścić kilkadziesiąt pędów . Mając kępę tej rośliny zauważyłem że tydzeiń jej starcza aby zarosnąć cały zbiornik . Rośnie wtedy rewelacyjnie . Z drugiej strony w akwarium z paletkami dbamy o czystość . Sadzamy rośliny "świeżej wody" w moim przypadku zauważyłem że skok Valisnerii to upadek właśnie tych roślin . Mam ją w zbiorniku i pozwalam się jej męczyć . Kiedy wiidzę że nabiera sił i szykuje się do skoku generalnie czyszczę podłoże - dokładne odmulenie ( około 50 % wody wylatuje ze zbiornika ) . Wzrost roślin jest wskazany ;) ale nie za pomocą tego co lubi ta roślina np obecność związków amoniakalnych w podłożu .

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 12 sty 2006, 11:20

I druga sprawa: kiedy zrobi się gąszcz to prawie niemożliwe jest dokładne odmulenie bez jej uszkodzenia.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 12 sty 2006, 12:44

teraz rozumiem ....pytałem bo mi rośnie przyzwoicie (w nowym akwa więc podłoże jest czyste bo nowe)i przerywam co dłuższe liście(sięgają do 1.2m) ale nie rozrasta się na boki (odmulam 2xna tydz.)

Awatar użytkownika
kukiz84
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 11 lis 2005, 11:55
Lokalizacja: Jaworzno
Kontaktowanie:

Post autor: kukiz84 » 12 sty 2006, 16:07

Witam, już zakupiłem akwarium narożne o pojemności 350 litrów i jako oświetlenie przyjmuje 0,5 W na litr i chyba wystarczy. Nie wiem czy te świetlówki co Maciek proponuje naprawdę wystarczą ponieważ ich nigdy nie używałem. Co do roślin to mam na razie Ludwigia żołędna, żabienice, i chce kupić lotosy, Anubias nana, Mikrozorum uskrzydlone i myślę ze powinno starczyć.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 12 sty 2006, 20:15

No to wkońcu kupiłeś, czekamy na fotki !

Awatar użytkownika
MarSz
senior
senior
Posty: 159
Rejestracja: 05 mar 2005, 17:59
Imie i Nazwisko: Marek Szurpik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bielsk Podlaski
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Kontaktowanie:

Post autor: MarSz » 12 sty 2006, 22:05

kukiz84 pisze:Witam, już zakupiłem akwarium narożne o pojemności 350 litrów i jako oświetlenie przyjmuje 0,5 W na litr i chyba wystarczy. Nie wiem czy te świetlówki co Maciek proponuje naprawdę wystarczą ponieważ ich nigdy nie używałem. Co do roślin to mam na razie Ludwigia żołędna, żabienice, i chce kupić lotosy, Anubias nana, Mikrozorum uskrzydlone i myślę ze powinno starczyć.
Wszystko OK tylko od razu Cie ostrzegam iż żadna forma Mikrosorum nie wytrzymuje na dłuższą metę 30*C ani Pteropus ani Windelow ani Narrow.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 13 sty 2006, 08:28

Te świetlówki co Maciek proponuje wystarczą na pewno.Kiedyś używałem akwarystycznych a teraz philipsów o połowę tańszych i efekt moim zdaniem na plus dla "zwykłych"świetlówek .Z tym że teraz mam T5 a one są lepsze (większa wydajność, dłuższa żywotność itp.).Pamiętaj tylko że musisz tak dobrać barwę aby była około 5500k i najlepiej na różnych belkach .Ja mam philips 840, aqua medic planta,philips 865. Planta to świetlówka roślinna.Zakres widma niebieskiego i czerwonego te dwa philipsy świetnie sobie nawzajem uzupełniają.

Awatar użytkownika
Maciek
senior
senior
Posty: 170
Rejestracja: 08 gru 2004, 00:17
Lokalizacja: Koluszki
Kontaktowanie:

Post autor: Maciek » 13 sty 2006, 14:29

U mnie właśnie świeci Phillips 840 i 865, pół na pół. Oświetlenie jest przyjemne dla oka. Rośliny rosną jak trzeba.

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 13 sty 2006, 23:28

Mam nadzieję, ze to pomoże Ci najbardziej. http://www.holenderskie.pl/

Awatar użytkownika
kukiz84
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 11 lis 2005, 11:55
Lokalizacja: Jaworzno
Kontaktowanie:

Post autor: kukiz84 » 18 sty 2006, 19:01

Na razie dziękuje za pomoc, jak uruchomię zbiornik to na pewno wstawię nowe fotki. Jeżeli będę miał jakieś problemy to licze na wasza pomoc ( według mnie na 100% będą problemy), może się mylę.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 19 sty 2006, 17:01

Jeśli chodzi o nawóz ,to ja stosuję pałeczki nawozowe Filtrus .Są niedrogie i umnie się sprawdzają .Co do oświetlenia ,to 2- 36W to wcale nie tak mało .Ja w swoim akwa 240 l mam 20W świetlówkę "DAYLIGHT' -tj światło dzienne ,następnie dwie żarówki energooszczędne o mocy 20W - odpowiednik zwykłej setki .Załączanie poszczególnych świateł osobne .Od godziny 7 rano załączam je wszystkie ,o godzinie 17 wyłączam świetlówkę ,a o20 pozostałe.Na twoim miejscu nie kupowałbym drogich świetlówek ,spróbuj najpierw dwie 'DAYLIGHT' 36W , ewentualnie po bokach akwa możesz coś dołożyć .Umnie rośliny rosną świetnie ,ale nigdy nie dopuszczam do ich nadmiernego przerostu .Niebawem pokażę wszystkim w 'MOKRYCH ŚWIATACH' moje akwa z mimi Paletami i całym osprzętem jacek664

Awatar użytkownika
kukiz84
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 11 lis 2005, 11:55
Lokalizacja: Jaworzno
Kontaktowanie:

I OTO JEST

Post autor: kukiz84 » 11 lut 2006, 15:38

Narazie taki stan, większość roślin to Limnophilla , sagitria , Microsorium oraz anubias z biegiem czasu będę zmieniał na jakieś inne rośliny chociaż bardzo mi się podobają te limnophilie. Oświetlenie 2x 30 W plus 1 x 18 W , filtracja Eheim.
Załączniki
Obraz 008 500.jpg
Obraz 008 500.jpg (42.34 KiB) Przejrzano 6489 razy

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 11 lut 2006, 22:08

No ładnie się prezentuje i masz aż 3 termometry :) za to wiarygodny pomiar jest hehe

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości