Nowa przygoda z paletami

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

olafhe
Posty: 2
Rejestracja: 20 sty 2016, 14:06
Imie i Nazwisko: olaf henrykowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: marki

Nowa przygoda z paletami

Post autor: olafhe » 22 sty 2016, 20:32

Witam,
tak jak w tytule paletki w moim akwarium to stosunkowo nowi mieszkańcy - jakieś pół roku, natomiast akwarystyką interesuje się już dobre kilkanaście lat:). Przez wiele lat hodowałem ryby z wielkich jezior afrykańskich, krótko malawi potem tanganika - od szczelinowców, naskalniaków poprzez tropheusy po pielęgnice piaskowe. Jeśli chodzi o paletki to tak jak napisałem wcześniej jest to dla mnie nowość, tak więc cały czas się uczę i cieszę się że trafiłem na to forum, ale do rzeczy:)
Akwarium 1000l, 280x60x60; filtracja 2xFX5; oświetlenie 550 W - od 12 do 18 świeci wszystko, 9-12, 18-21 świeci 100W;
Parametry wody: Ph - 6,8; Two - 8; Tww - 3, NO2 - 0; NO3 - 10.
Obsada: 6 młodych paletek ok 9-10 miesięcy (wiem że nie są to chempiony ale nie zależy mi:), 3 całkiem małe - miesiąc?, 5 parek pielęgniczek różnych gatunków i trochę drobnicy - neony czerwone, inessa, czarne, rodostomusy, amandy, otoski.
Rośliny w większości to odmiany microsoriów, żabienice, bolbitis - strasznie chorował ale zaczyna w końcu rosnąć:), pistia i jakieś szybko rosnące - nazwy nie pamiętam:).
Palety karmię głównie mrożonym solowcem - jakieś 90% diety plus trochę płatków i granulatu - ale jakoś nie za chętnie chcą je jeść, miechem nie karmię wcale (może dobrze może nie:).
Póki co (odpukać) nie miałem żadnych problemów z chorobami (chociaż na innym forum jak przedstawiłem swoje akwarium osądzono mnie od czci i wiary i skazano baniak na porażkę w ciągu miesiąca a tak jak napisałem działa on już ponad pół roku i ma się dobrze:).
Przy okazji mam parę pytań:)
1. parka pigeonów? (pomarańczowe) po odpaleniu baniaka średnio raz na dwa, trzy tygodnie składała ikrę (nic z tego nie wyszło, ale..) a od jakichś dwóch miechów nic?
2. ph utrzymuje mi się na granicy 7, chciałbym zajść na 6 albo niżej i nie mogę, czy rzeczywiście Tww musiało by być 0 żeby tak zejść i utrzymać - nie stosuję co2, wodę zakwaszam HCl
3. Chciałbym powiększyć stado paletek, czy ktoś z okolic w-wy miałby coś do odsprzedania:)?, jakoś nie lubię zakupów wysyłkowych:)
pozdrawiam
olaf
p.s. pewnie połowy rzeczy które chciałem napisać nie napisałem (skleroza) ale to potem:)

https://youtu.be/NYbGJGqpuJ4
Załączniki
PANO_20160122_153802.jpg
PANO_20160122_153802.jpg (218.87 KiB) Przejrzano 5955 razy
IMG_20160122_154222.jpg
IMG_20160122_154222.jpg (217.42 KiB) Przejrzano 5955 razy
IMG_20160122_154106.jpg
IMG_20160122_154106.jpg (222.44 KiB) Przejrzano 5955 razy
IMG_20160122_153750.jpg
IMG_20160122_153750.jpg (135.74 KiB) Przejrzano 5955 razy

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Nowa przygoda z paletami

Post autor: roh » 23 sty 2016, 22:32

Fajnie rozplanowany baniak, trochę zbyt grube podłoże. Dyskowce to najsolidniejsze " syfiarze" ze wszystkich ryb akwariowych. Podłoże może stać się z czasem przyczyną problemów, rozkład zalegającego pokarmu i odchodów. Poza tym całkiem, całkiem :D

Awatar użytkownika
slawekjul
senior
senior
Posty: 152
Rejestracja: 17 wrz 2010, 08:15
Imie i Nazwisko: sławomir wernikowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: szczecin
Lokalizacja: szczecin

Re: Nowa przygoda z paletami

Post autor: slawekjul » 24 sty 2016, 14:32

Bardzo ładne akwa , tylko ten bazalcik na dnie to nie najszczęśliwsze rozwiązanie przy paletkach - wymieniać to sporo roboty, może sensownie byłoby lekko zgarnąć ten bazalt pod tylną szybę i nasypać na to piasek ?
Sugerowałbym jeszcze wpuszczenie stada np. kirysków spełniających rolę "odkurzaczy dennych".
Co do żerowania paletek to przynajmniej moje zachowują się jak rozkapryszony przedszkolak, zjedzą-wyplują, zjedzą-wyplują itd. trzeba się przyzwyczaić, taka natura.
Baniak ''bomba" ! - dokup stadko paletek z dobrego źródła, te ryby lubią żyć w gromadzie.

olafhe
Posty: 2
Rejestracja: 20 sty 2016, 14:06
Imie i Nazwisko: olaf henrykowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: marki

Re: Nowa przygoda z paletami

Post autor: olafhe » 24 sty 2016, 15:20

Dzięki za komentarz, apropo podłoża to masz rację na razie odmulam namiętnie ale przymierzam się do jego wymiany na piasek. Chciałbym dokupić parę paletek, nie znasz jakiegoś hodowcy z okolic w-wy, te moje są ze sklepu i powiedziano mi że nie wyglądają za dobrze, chociaż mi się podobają:)

Awatar użytkownika
slawekjul
senior
senior
Posty: 152
Rejestracja: 17 wrz 2010, 08:15
Imie i Nazwisko: sławomir wernikowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: szczecin
Lokalizacja: szczecin

Re: Nowa przygoda z paletami

Post autor: slawekjul » 25 sty 2016, 12:27

Jestem ze Szczecina - to taka wioska na lewo od Warszawy, nie pomogę ci.
Z tą wymianą podłoża ja bym się wstrzymał, może uda ci się wykorzystać ten bazalt jako naturalny filtr denny, można go pokryć siatką i na górę dać piasek - gdzieś na tym forum jest sporo info na ten temat, musisz pogrzebać i doczytać a może uda ci się ten ewidentny "minus" twojego baniaka przekuć na "plus" niewielkim nakładem pracy i środków. Nie pamiętam szczegółów opisu takiego dna ale bodajże TOM na temat bardzo ciekawie pisał, poszukaj w archiwum , naprawdę warto.
Jeśli twoje paletki ci się podobają, to dobrze, ale jestem ciekaw twojej miny jak dochowasz się normalnych (bez urazy proszę) paletek ?
pozdro
P.S. Z zakupem dobrych rybek sam mam problem, ostatnio z 12 sztuk może 4albo 5 rokują dobrze, reszta szczurki, no ale nie poddaję się, szukam innego źródełka....

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości