Oaza spokoju CraNcH'a^MS

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Oaza spokoju CraNcH'a^MS

Post autor: CraNcH^MS » 16 lip 2008, 11:19

Witam!

W tym wątku chcę opisać powstawanie mojego 500l zbiornika dla moich skalarów.

Będę się starał opisywać moje rozwiązania które zastosowałem w tym akwarium a które powstały w wyniku zdobywania doświadczenia na wiele mniejszych zbiornikach.

Obsada która się pojawi to:

Pterophyllum altum F0 3 szt. (tyle dotychczas udało mi się zdobyć)
Pterophyllum scalare ver Peru altum F0 (5 szt. wybranych z stada 8 szt.)
Bystrzyk Pereza F0 8 szt.
Kiryski 5 szt.
Chcę dokupić Farlowella acus 4 szt.

Rośliny:

Jakie tylko uda mi się zdobyć i będą ładnie u mnie rosły.

Teraz trochę o zbiorniku:

Akwarium 500l kupione w ARGUS Wołów
Oświetlenie świetlówki 4 x 58W
Filtracja Aquael Circulator 1100 z bio-gąbką, Fluval 404 (wygrałem na Allegro, ale ma dopiero do mnie dotrzeć) na wlot założona drobniejsza bio-gąbka)
Ogrzewanie AquaEL 2x 200w
Sterowanie Sterownik "Skalar" Made in Home

CDN...
Załączniki
Akwarium.JPG
Akwarium zaraz po przywiezieniu.
Akwarium.JPG (37.53 KiB) Przejrzano 7276 razy

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 16 lip 2008, 22:53

Wczaraj i dzisiaj "poszalałem" z pracami nad moim akwarium ;)

Dzisiaj zbiornik ustawiłem na swoim miejscu gdzie będzie stał już na stałe, muszę jeszcze dokładnie go wypoziomować pomoże mi w tym kolega.

Natomiast wczoraj zabrałem się za wykonanie instalacji elektrycznej tak by sterownik i gniazda były umieszczone na stałe by później nie było problemu z plątaniną kabli. Aby wszystko było "zgrabnie" wykonane użyłem do tego przewodu linki 8x0,5 mm (ilość żył w wystarcza do podłączenia wszystkich wyjść, które ma SKALAR) Światła 1, Światła 2, Timer 1, Timer 2, Grzałka, CO2. Jako gniazda zastosowałem dwie poczwórne listwy odpowiednio przerobione. W szafce w której będzie filtr są dwa gniazda 230V, oraz, gniazdo grzałki i CO2, w drugiej szafce gdzie jest sterownik, są gniazda oświetlenia oraz timerów.

Wykonałem także instalację wodną do podłączenia kubełka. Do wykonania instalacji zastosowałem plastikowe rury (patent na klejenie). Zamontowałem także dwa zawory, które w przyszłości będą służyć do podmieniania wody (mam zamiar wykonać wózek z 100 litrowym zbiornikiem na wodę i pompą, którym to będzie można podjechać pod akwarium i poprzez jeden z tych zaworów wpompować wodę do zbiornika (jak go zrobię to pochwalę się tym urządzeniem, ale to plany na przyszłość, myślę, że nie aż tak daleką )).

CDN...
Załączniki
Akwarium_tył.JPG
Akwarium - widok z tylnej strony.
Akwarium_tył.JPG (30.09 KiB) Przejrzano 7216 razy
Szafka_1.JPG
Szafka w której będzie umieszczony filtr kubełkowy.
Szafka_1.JPG (40.74 KiB) Przejrzano 6987 razy
Szafka_2.JPG
Sterownik, gniazda oświetlenia i timerów
Szafka_2.JPG (27.79 KiB) Przejrzano 7216 razy

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 17 lip 2008, 06:45

CraNcH^MS pisze: Dzisiaj zbiornik ustawiłem na swoim miejscu gdzie będzie stał już na stałe
Czy ostatnie zjęcie pokazuje postawiony zbiornik na stałe ? Jeśli tak to tylko pozazdrościć ;) - niewielu z nas ma tak, że można obejść akwarium dookoła i popatrzeć na nie z każdej strony ;) :P

Iwek_22

Post autor: Iwek_22 » 17 lip 2008, 06:58

Michał, jaka jest wysokość tego akwarium? Chyba nie podałeś nigdzie wymiarów. Pytam, bo sprawia wrażenie dużo większego niż 500 :)
Gratuluję pomysłu z rurkami klejonymi!

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 17 lip 2008, 09:26

birdas pisze:
CraNcH^MS pisze: Dzisiaj zbiornik ustawiłem na swoim miejscu gdzie będzie stał już na stałe
Czy ostatnie zjęcie pokazuje postawiony zbiornik na stałe ? Jeśli tak to tylko pozazdrościć ;) - niewielu z nas ma tak, że można obejść akwarium dookoła i popatrzeć na nie z każdej strony ;) :P
Zbiornik sfotografowany na chwilę przed dosunięciem do ściany ;). A i tak nie można by popatrzeć z wszystkich czterech stron bo tył akwarium wykleiłem czarną folią.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 17 lip 2008, 09:30

Iwek_22 pisze:Michał, jaka jest wysokość tego akwarium? Chyba nie podałeś nigdzie wymiarów. Pytam, bo sprawia wrażenie dużo większego niż 500 :)
Gratuluję pomysłu z rurkami klejonymi!
200cm x 50 cm x 50cm.

Co do rurek to nie mój pomysł. W śród kolegów akwarystów spotkałem już takie rozwiązanie wiele razy i postanowiłem zastosować u siebie.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 17 lip 2008, 09:36

Szkoda, że nie 60cm wysokości ... :(

Iwek_22

Post autor: Iwek_22 » 17 lip 2008, 10:42

_TOM_ pisze:Szkoda, że nie 60cm wysokości ... :(
I szkoda, że nie dla paletek :)

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 17 lip 2008, 11:56

Iwek_22 pisze:I szkoda, że nie dla paletek :)
Dlaczego nie dla paletek??? Wyjaśnię poniżej.

Pierwsze ramowe akwarium miałem w wieku 5 lat i było u mnie do 16 roku życia. Potem nastał młodzieńczy buntowniczy wiek i zainteresowania się zmieniły, nastały pierwsze komputery Sinclair Z81, Spektrum, nastała era magnetowidu VHS, CB Radio, dziewczyny ;) itd. I tak to się miało jakiś czas, aż do poznania drugiej połowy, potem narodził się syn który chciał mieć jakieś zwierzątko, padło nieszczęśliwie na ryby (zdanie żony ;) ) a jak syn dorastał (ma 4,5 roku) to i akwariów mu przybywało :) aż kupił sobie 500l ;).

Kiedyś te moje akwaria to były bomby biologiczne. Jak się czyściło to wszystko piach, ozdoby, szyby itd.

Paletka w latach 80 kosztowała 400 dol. Cena szokująca. Był sklep w Rybniku, który w akwarium wystawowym posiadał te rybki. Gość prowadzi teraz sklep w innym mieście, ale jak zajedziesz do niego i kupisz u niego mieczyka to z wysokiej półki. Fachowiec akwarysta. Robił w naszym klubie prelekcje pokazał przedwojenne pompki akwarystyczne zasilane denaturatem i wiele innych urządzeń z tamtej epoki (akwarystą był już jego ojciec). Trochę zboczyłem z tematu.....

Dlaczego SKALAR a nie Paletka? Ponieważ skalar w młodzieńczych latach był rybą marzeń trudną do utrzymania dla "bomberów", ale czemu się dziwić nie było internetu, książek jak na lekarstwo, magazyny wychodziły z czasami z kilku miesięcznym opóźnieniem. Sentyment do skalara pozostał mi od tamtych lat. Paletka to taki epizod przejściowy do trzymania skalarów z odłowu. Powiedziano mi, że to wymagająca ryba, kupiłem szczurki z zoologicznym by się na nich uczyć akwarystyki. Rzeczywiście miałem z nimi kłopoty, ale porosły dałem je cztery tygodnie wstecz sąsiadowi do 375l zbiornika. Teraz trzymam od pół kwarantannie Skalary o których pisałem i chcę je wpuścić do wymarzonej "Oazy spokoju...".

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 17 lip 2008, 14:46

Zawsze u mnie problemem było zamontowanie w akwarium elektrody PH i czujnika temperatury tak, aby mocowanie było pewne i nie zastąpiło zamoczenie elektrody. Przyssawki są niepewne i z czasem niszczeją. Wymyśliłem uchwyt do elektrody PH i przy okazji czujnika temperatury z plexy. Tak się składa że szyba wzmacniająca ma 10 mm a plexa którą posiadam ma 5mm więc poszedłem po piłkę, klej i zrobiłem uchwyt.

CDN...
Załączniki
Uchwyt.JPG
Widok po sklejeniu
Uchwyt.JPG (32.9 KiB) Przejrzano 7145 razy
Uchwyt_1.JPG
Przymiarka w akwarium
Uchwyt_1.JPG (28.92 KiB) Przejrzano 7146 razy

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 17 lip 2008, 14:54

CraNcH^MS pisze:(...)
Wykonałem także instalację wodną do podłączenia kubełka. Do wykonania instalacji zastosowałem plastikowe rury (patent na klejenie).(...)
Pomarudzę ;)

Utrudniasz nieco pracę pompie - ilość wklejonych kolanek, sądząc po zdjęciu, mogłaby spokojnie zostać zredukowana przynajmniej o połowę. Poza tym - jaka to będzie pompa? Nie za mały przekrój rurek? Na oko to półcalówki do zimnej wody, miałem początkowo taką instalację przy swojej OR2500 - i rozebrałem, zastąpiwszy calowym wężem, bo buczała niemiłosiernie. Przyczepienie rurek do drewna (pudło rezonansowe) sytuacji też raczej nie poprawi.

Trzymam kciuki za ciszę, ale nie zdziwię się, jeśli nie będziesz zadowolony z decybeli.

Rafał

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 17 lip 2008, 15:20

Rafal_W pisze:Pomarudzę ;)
Po to jest to forum by marudzić ;) Marudź dalej ;)
Rafal_W pisze: Utrudniasz nieco pracę pompie - ilość wklejonych kolanek, sądząc po zdjęciu, mogłaby spokojnie zostać zredukowana przynajmniej o połowę
Fakt faktem, mogłem zredukować i myślałem o tym, ale chcę by to było estetycznie i pewnie wykonane i zarazem funkcjonalne. Rurki to jak piszesz półcalówki na zimną wodę.
Rafal_W pisze: Poza tym - jaka to będzie pompa? Nie za mały przekrój rurek? Na oko to półcalówki do zimnej wody, miałem początkowo taką instalację przy swojej OR2500 - i rozebrałem, zastąpiwszy calowym wężem, bo buczała niemiłosiernie.
To będzie na 95% Fluval 404.
Rafal_W pisze:Przyczepienie rurek do drewna (pudło rezonansowe) sytuacji też raczej nie poprawi.
Mam już tak jedno akwarium zrobione, rurki plastikowe półcalowe na ciepłą wodę przykręcone do drewnianej szafki podłączony do tego Fluval 204,. kompletna cisza i mam nadzieję, że w tym przypadku nie będzie inaczej. Pożyjemy zobaczymy ;)
Rafal_W pisze: Trzymam kciuki za ciszę, ale nie zdziwię się, jeśli nie będziesz zadowolony z decybeli.
Dziękuję.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 17 lip 2008, 16:39

CraNcH^MS jak coś Ci będzie buczeć podam linka do maty wygłuszającej.
Gdyby nie ruch wody to bym nie wiedział ze filtr działa.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 17 lip 2008, 17:21

TURYSTA pisze:CraNcH^MS jak coś Ci będzie buczeć podam linka do maty wygłuszającej.
Gdyby nie ruch wody to bym nie wiedział ze filtr działa.
Podaj, zobaczę z ciekawości, lecz mam nadzieję, że nie będzie potrzebna.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 17 lip 2008, 17:49

Wykonałem rozprowadzanie wody tak aby woda wprowadzała w ruch taflę wody napowietrzając ją i powodowała jej wolny ruch (mają przecież dobrze rosnąć rośliny). Rozwiązanie zastosowałem w moim dotychczasowym akwarium i sprawdza się doskonale. choć zdaję sobie sprawę, że w tym są mocniejsze pompy napędzające filtry. Zobaczymy jak to zadziała. Praktyczne próby zweryfikują to rozwiązane.

Płytka jest zamocowana do wzmocnienia poprzecznego akwarium na wsuwanie, także jest wykonana z plexy. Z góry będzie na nią spływała woda z kubełka, od dołu będzie uderzała w nią woda z filtra mechanicznego.

Płytka jest umieszczona ~5 mm na taflą wody.

CDN...
Załączniki
Wyloty.JPG
Wyloty wody.
Wyloty.JPG (33.36 KiB) Przejrzano 7110 razy

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości