akwarium 1000 l

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

Kris79
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 08 cze 2008, 14:57
Lokalizacja: Tarnowskie Góy

akwarium 1000 l

Post autor: Kris79 » 24 cze 2008, 18:41

Witam, jestem na formum pierwszy raz. Jestem w trakcie zakładania nowego akwarium (w tej chwili mam TYLKO 240 l) o poj. 1000 l, wym. 2400x700x600 mm. Mam paletki i kilka innych rybek, chcę je zaadoptować w nowym domku i coś jeszcze dołożyć. Do wyposażenia mam już 9 T5x39 W , filtr Fluval FX 5, grzałkę 30 W, pokrywę własnej produkcji :D i zastanawiam się co dalej.
Mam kilka pytań:
1. Czy taka ilość świetlówek wystarczy do tego zbiornika?
2. Jaki wkład zastosować do filtra?
3. Czy taka grzałka wystarczy?
4. Jakie zastosować podłoże w akwa?
5. Jakie polecacie rośliny na początek?

To na razie tyle, pewnie będzie więcej :oops: .
Proszę o jakieś info, pozdrawiam
Załączniki
akwa2.jpg
akwa w trakcie zakładania
akwa2.jpg (19.88 KiB) Przejrzano 8969 razy
akwa1.jpg
akwa obecne
akwa1.jpg (37.02 KiB) Przejrzano 8969 razy

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3400
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 24 cze 2008, 21:48

Odpowiem ci na swoim przykładzie. Brutto 1670 l (razem z sumpem)

Ad1
12 x 39 W

Ad 2
Sump 330 L przepływ boczny 1 komora gąbki, 2 komory keramzyt do upraw hydroponicznych, 1 torf włóknisty, w ostatniej 2 grzałki Jagera 300W i powietrze pod całością.
Ad 3

jw.
Ad 4
Piasek kwarcowy 10 cm (plenum)

Ad 5

To kwesta bardziej złożona. Ja zakupiłem wszelkiego rodzaju Echinodorusy


Jeszcze jedno ten filierek możesz włożyć miedzy bajki. Słaba filtracja.

Kris79
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 08 cze 2008, 14:57
Lokalizacja: Tarnowskie Góy

Post autor: Kris79 » 25 cze 2008, 08:34

Dzięki za odpowieć.Mam jeszcze pare pytan.Ile tego piasku mam kupic na kilogramy mniejwięcej bo jak dobrze rozumiem to ma go byc 10 cm na calym akwa.
Jeszcze jedno ten filierek możesz włożyć miedzy bajki. Słaba filtracja.
A co do tej odpowiedzi to mam rozumiec ze filtr jest zasłaby. Myslałem że jak jest do zbiorników od 500l do 1500l to bedzie ok.Czy to znaczy że musze kupić jeszcze jeden zewnętrzny(kubełkowy) czy wystarczy wspomusz się wewnętrznym.Dzieki.Pozdrawiam :roll:

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3400
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 25 cze 2008, 10:07

Ja kupiłem 300 kg piachu. Filtr najlepiej zrobić w postaci Sumpa i chyba wyjdzie taniej i lepiej. Do wewnątrz osobiści bym nic nie wkładał typu filtr i grzałka.

Kris79
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 08 cze 2008, 14:57
Lokalizacja: Tarnowskie Góy

Post autor: Kris79 » 25 cze 2008, 14:41

To rozumiem że tego fluvala czeba sie pozbyć.Przepraszam ale niewiem co to jest ta Sumpa prosiłbym o wytłumaczenie.Jesli grzałka nie do śrotka zbiornika to gdzie.Dzieki.Pozdrawiam.

Kris79
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 08 cze 2008, 14:57
Lokalizacja: Tarnowskie Góy

Post autor: Kris79 » 25 cze 2008, 15:01

Jeszcze chciałem sie dowiedzieć czy trzeba przy paletkach co2 i uv.Z góry dziekuje za pomoc.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3400
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 25 cze 2008, 15:53

Kris79 pisze:Jeszcze chciałem sie dowiedzieć czy trzeba przy paletkach co2 i uv.Z góry dziekuje za pomoc.Pozdrawiam.
Ja mam jedno i drugie, Grzałkę w Sumpie umieszczam

tu masz wyjaśniony system filtracji

http://thewald.webpark.pl/rysunki/akwa.sump.gif

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Post autor: mirek » 25 cze 2008, 15:55

Jesli chodzi o filtr kubełkowy to IMHO EHEIM 2260 będzie dobry. W CO2 narazie nie inwestuj to raczej zbędne. Nie dawaj roślin na początek bo sobie nie dasz rady. UV może się przydać, ale przy pompie eheima 65W to minimum UV 18W.

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Post autor: IreneuszKaczor » 25 cze 2008, 16:00

Sump, to filtr zewnętrzny otwarty u mieszczony (najczęściej) pod zbiornikiem głównym. Możesz go wykonać ze swojego obecnego akwarium 240L (będzie najtaniej). Całość sprzętów (pompa, grzałki, napowietrzanie itp) wkładasz wtedy do sumpa i cieszysz się pięknem akwarium bez rupieci w środku.

Kris79
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 08 cze 2008, 14:57
Lokalizacja: Tarnowskie Góy

Post autor: Kris79 » 25 cze 2008, 20:18

Dzięki za informacje ale z tym Sump to w najbliszym czasie nie przejdzie bo szafka pod akwa jest murowana i pod nią raczej nic większego nie wejdzie. Muszę zostać przy filtrze kubełkowym. Proszę tylko o info czy ten, który mam nadaje się do eksploatacji czy mam go na starcie wymienić na inny. Mam mały problem z napowietrzaniem, nie wiem czy jest możliwość nie dokładania kolejnych urządzeń. Odnośnie roslin, to jakie mogą być problemy wcześniej miałem rośliny, ale były przy innych rybach i inna temperatura, a rosły dobrze i nic się nie działo. Dzięki. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Post autor: IreneuszKaczor » 25 cze 2008, 21:58

Wybacz Kris79, ale zaryzykuję stwierdzenie, że przy takiej wiedzy na temat zakładania dużego zbiornika (w tym jego filtracji), jeśli nie katasrofa, to przynajmniej czeka Cię droga przez mękę. Nie bierz tego zbytnio do siebie, ale zmiana pojemności z 240L na 1000L, to nie tylko 4xwiększe grzłki, 4xmocniejsze napowietrzanie, 4xwydajniejszy filtr, 4x więcej światła itd (zresztą nie wszystko musi być 4x większe - niektórych rzeczy niezbędnych w małych zbiornikach wcale nie trzeba montować), to zmiana podejścia do akwarystyki. Brzmi górnolotnie, ale wiele rzeczy się zmienia po uruchomieniu takiego zbiornika. Zmienia się ich na szczęście mniej (lepiej umieć przewidzieć te zmiany), jeśli się człowiek do zmiany odpowiednio przygotuje. Mi zajęło to dwa lata.
W tym czasie dokładnie poznałem, co to plenum, DSB, komin, rewizja, sump, stała podmiana, HQI, nitryfikacja i denitryfikacja, sterylizacja ultrafioletowa i jeszcze wiele innych dziwnie brzmiących pojęć.

Masz szczęście, bo zabierasz się za swój zbiornik w czasie gdzie niedawno powstało kilka takich zbiorników (choćby Przynenty i mój - a najlepiej zacznij od RafałaW), i jest się na czym oprzeć (czyt. - nie popełnić znanych już błędów).

Teraz tylko czytać, czytać i jeszcze raz czytać, a niebawem my poczytamy o tym jak powtał zbiornik lepszy od naszych.

Powodzenia.

Kris79
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 08 cze 2008, 14:57
Lokalizacja: Tarnowskie Góy

Post autor: Kris79 » 26 cze 2008, 18:16

Dzieki za info.Widzę że będe musiał troche poczytać,mam jeszcze troche czasu.Napewno będe miał jeszcze jakieś pytania ale to trochę póżniej.Pozdrawiam.

Jupiter007
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 09 cze 2008, 19:41
Lokalizacja: Objazda

Post autor: Jupiter007 » 26 cze 2008, 21:22

Mam takie pytanie odnosnie sumpa
Sump, to filtr zewnętrzny otwarty u mieszczony (najczęściej) pod zbiornikiem głównym
Jak rozwiazac sprawe grawitacji przeciez woda z gornego zbiornika bedzie sie lała do sumpa pod cisnieniem?

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3400
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 26 cze 2008, 23:31

Jupiter007 pisze:Mam takie pytanie odnosnie sumpa
Sump, to filtr zewnętrzny otwarty u mieszczony (najczęściej) pod zbiornikiem głównym
Jak rozwiazac sprawe grawitacji przeciez woda z gornego zbiornika bedzie sie lała do sumpa pod cisnieniem?

Zobacz link powyżej

Jupiter007
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 09 cze 2008, 19:41
Lokalizacja: Objazda

Post autor: Jupiter007 » 27 cze 2008, 18:23

Ok.widzialem go ale dalej nie rozumiem.Przeciez pompka nie nadąży odprowadzac wody.A gdy zabraknie pradu to zaleje cale mieszkanie.

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości