akwarium 1000 l

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 27 cze 2008, 18:55

Nic Ci nie zaleje! Z akwarium do sumpa przeleje się tylko tyle wody, ile zostanie wpompowane z sumpa do akwa. Górny poziom wody w akwarium wyznaczony będzie przez górną krawędź komina, to co powyżej, spadnie do sumpa. Poziom wody w sumpie ustalisz sobie sam, tak aby pompka była zanurzona i złoża ceramiczne/keramzyt. w ten sposób nie ma prawa się nic wylać, bo skąd? W razie braku prądu, górna krawędź wody w akwa pozostanie na poziomie górnej krawędzi komina, a reszta spadnie grawitacyjnie do sumpa. Powinieneś się raczej obawieć sytuacji odwrotnej, że z czasem woda odparuje i pompka w sumpie nie będzie miała czego pompować i się zatrze. No, ale żeby do tego doszło, musiałbyś zapomnieć o akwarium na jakiś czas. Normalnie przy podmianach wody będziesz sobie wszystko uzupełniał i kontrolował.

szulcik
junior
junior
Posty: 56
Rejestracja: 27 mar 2007, 21:48
Lokalizacja: Opalenica/k. Poznania
Kontaktowanie:

Post autor: szulcik » 28 cze 2008, 08:48

O ile się orientuje to sump z akwarium pracują jako naczynia połączone. Jeśli z sumpa nie będzie wypompowywana woda to nie poleci ona też z akwarium do sumpa bo w akwa będzie za niski poziom i nie przeleje się przez komin. No więc mieszkania nie zaleje

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 28 cze 2008, 09:26

Dobre intencje tłumaczenie beznadziejne. Dwója z fizyki po staremu a po nowemu pała!

OK to ja wytłumaczę. Akwarium z sumpem możesz porównać do garnka z dziurą, ale nie w dnie tylko blisko górnej krawędzi. Przez tą dziurę zatem przeleje się tylko ta woda która jest powyżej poziomu dziury. W naszym przypadku ta dziura to komin z krawędzią znajdującą się kilka cm poniżej górnej krawędzi akwarium. Przy projektowaniu sumpa tak się oblicza jego wielkość, aby cała woda, która spłynie w dół z akwarium zmieściła się z zapasem w sumpie. I vice versa, krawędź komina umieszcza się w takiej odległości poniżej poziomu akwarium aby cała możliwa do wypompowania z sumpa woda zmieściła się w akwarium w wypadku zatkania komina. Matematyka z poziomu szkoły podstawowej. Oczywiście pojemność sumpa może być dużo większa a ilość tej wody możesz ustawić głębokością zanurzenia pompy. Pamiętać też trzeba, że jeżeli sump ma 80l pojemności to nie znaczy że zmieści się tam 80l wody bo przecież materiały filtracyjne swoją objętość zajmują. Ot i cała filozofia. Brak prądu w żaden sposób nie wpłynie na zalanie mieszkania, chyba że Twoje akwarium nie jest sklejone silikonem tylko utrzymywane w kupie przez elektromagnesy :-)

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 28 cze 2008, 19:56

No przecież to samo napisałem.

Jupiter007
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 09 cze 2008, 19:41
Lokalizacja: Objazda

Post autor: Jupiter007 » 29 cze 2008, 07:18

ok dzieki nie pomyslalem o takim rozwiazaniu. Mam jeszcze tylko jedno krotkie pytanie. Po jakim czasie zaczynaja dzilac w ceramice bakterie nitryfikacyjne? dzieki za pomoc

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 29 cze 2008, 19:04

Ok. 3 tygodni. Można zastosować bio-startery wtedy proces się lekko przyśpieszy.

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 30 cze 2008, 07:53

Jupiter007 pisze:ok dzieki nie pomyslalem o takim rozwiazaniu. Mam jeszcze tylko jedno krotkie pytanie. Po jakim czasie zaczynaja dzilac w ceramice bakterie nitryfikacyjne? dzieki za pomoc
Poza biostarterami można wrzucić garść próchniczej ziemi, albo - co ostatnio preferuję - garść liści wyciągnietych z dna leśnego, bezrybnego strumyka. Ten drugi sposób jest o tyle lepszy, że wprowadza cały łańcuch pokarmowy i zaskakująco dobrze działa także w późniejszych okresach czasu: np na zakwity pierwotniakowe (będące pochodną zakwitów bakteryjnych).

Sęk w tym, że miałbym problem ze znalezieniem pięciu paletkowiczów nie bojących się czegoś takiego zrobić :P

Rafał

Jupiter007
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 09 cze 2008, 19:41
Lokalizacja: Objazda

Post autor: Jupiter007 » 30 cze 2008, 07:59

Czyli rozumiem z tego ze samo sie nie zacznie?
Pozdrawiam Piotr

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 30 cze 2008, 08:34

Jupiter007 pisze:Czyli rozumiem z tego ze samo sie nie zacznie?
Pozdrawiam Piotr
Zacznie - ale to kwestia tempa. Bakterie cyklu azotowego w naszych warunkach są właściwie wszędzie. Trzeba im jednak dostarczyć pożywki - a tego w sterylnym akwarium zbyt wiele nie będzie.

Rafał

Awatar użytkownika
Emi
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 18 cze 2007, 08:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontaktowanie:

Post autor: Emi » 30 cze 2008, 14:33

Do tego właśnie służą biostartery, które w większości wypadków składają się z pożywki dla bakterii. Równie dobrze i taniej sprawuje się szczypta pokarmu wysokobiałkowego wrzucona do akwarium po zalaniu.

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Post autor: Ambra » 30 cze 2008, 18:34

Emi pisze: ........ Równie dobrze i taniej sprawuje się szczypta pokarmu wysokobiałkowego wrzucona do akwarium po zalaniu.
Najpewniejsza jest długo pracująca gąbka z innego "zdrowego" akwarium.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 01 lip 2008, 14:06

Emi pisze: ........ Równie dobrze i taniej sprawuje się szczypta pokarmu wysokobiałkowego wrzucona do akwarium po zalaniu.
Emi ja czytałem na sieci, że w tych biostarterach są endospory bakterii, czyli mówiąc prościej formy przetrwalnikowe.

Uważam, że kupowanie i lanie biostarterów to "akwarystyczna ekstrawagancja".

Proszę zwrócić bardziej uwagę na post Ambry i Rafała_W.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 01 lip 2008, 14:52

Rafal_W pisze:Poza biostarterami można wrzucić garść próchniczej ziemi, albo - co ostatnio preferuję - garść liści wyciągnietych z dna leśnego, bezrybnego strumyka. Ten drugi sposób jest o tyle lepszy, że wprowadza cały łańcuch pokarmowy i zaskakująco dobrze działa także w późniejszych okresach czasu: np na zakwity pierwotniakowe (będące pochodną zakwitów bakteryjnych).

Sęk w tym, że miałbym problem ze znalezieniem pięciu paletkowiczów nie bojących się czegoś takiego zrobić :P
Rafał ja też jestem z tych niepokornych akwarystów i próbuję zweryfikować poglądy, które narzucił nam "przemysł akwarystyczny".

Mam w domu eksperymentalne akwarium typu Low-Tech w nim stadko krewetek, bojownik, trzy otoski. Także poszedłem w tym kierunku co Ty, trochę ziemi z czystego cieku wodnego. Zrobiłem też taki numer, że zakupiłem żywego rurecznika i wpuściłem go do akwarium. Zauważyłem, że od pewnego czasu nie zalegają mi żadne odchody na dnie. Piasek jest zawsze czysty. Myślę, że powodem tego jest właśnie rurecznik. Który, żyje w tym akwarium bo czasami widzę jak bojek wyciąga pojedyncze sztuki. Bojownika wprowadziłem dlatego aby przerzedził mi krewetki. Dlatego też nieśmiałe wysuwam taką teorię, że aby mieć piękne akwarium bez glonów ze zdrowymi rybkami trzeba jak najlepiej zamknąć łańcuch pokarmowy.

Akwarium to 50l litrowy zbiornik, 0,9W/l oświetlenia, woda kranowa filtrowana przez węgiel(podmiana 10-15% raz na dwa miesiące, dolewki RO. Filtr "ledwo ciurkająca" kaskada.
Czasami przy niedoborach leję kilka kropel Bioflorinu i RoślineXu do czasu ich ustąpienia.

Jestem w trakcie stawiania zbiornika 500L, ma to też być zbiornik typu LOW-TECH. Rafał nie wiem czy to ty pisałeś na tyn forum że miałeś porażkę z Low-Techem o dużej objętości. Jakie ewentualnie wystąpiły u Ciebie problemy?

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 01 lip 2008, 15:01

Michał kilka Low tech mam za sobą na bazie ziemi kwiatowej.
Obecnie mam 200 l na ziemi ale nie jako low tech tylko jako hybryda 1w 1l + co2 i nie mam z nim problemów jedyne co podaje to k2so4 i mam brak paletek w nim mieszkańcy to neony ramirezy minory kosiarki krewetki otoski kirysy i mnóstwo roślin.

Awatar użytkownika
Emi
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 18 cze 2007, 08:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontaktowanie:

Post autor: Emi » 01 lip 2008, 15:44

CraNcH^MS pisze:
Emi pisze: ........ Równie dobrze i taniej sprawuje się szczypta pokarmu wysokobiałkowego wrzucona do akwarium po zalaniu.
Emi ja czytałem na sieci, że w tych biostarterach są endospory bakterii, czyli mówiąc prościej formy przetrwalnikowe.
Dlatego napisałam "w większości". Jest kilka firm, które wypuściły prawdopodobnie produkt z bakteriami jednak w większości wypadków jest to ponoć tylko pożywka. W sumie nawet po wprowadzeniu form przetrwalnikowych bakterie muszą się obudzić i namnożyć aby zacząć nam w akwarium sprzątać a to też trochę trwa. Sprawdzałam kiedyś jak wygląda przebieg dojrzewania akwarium ze starterem i bez i nie zauważyłam znaczących różnic (NO2, NO3 i PO4 w czasie).

Co do techniki z ziemią to potwierdzam. Każde akwarium na ziemi (ogrodowej, niesterylizowanej) jakie zalałam zostało zasiedlone w max 24 h po postawieniu już pełną obsadą. Nigdy nic nie zdechło. Chodzi mi ofc o zwykłe żyworódki, kąsacze, itp drobne rybki a nie paletki.

Ambra, co do tego filtra to masz 100% rację ale niestety nie zawsze mamy taką możliwość :(


EDIT. Właśnie sprawdziłam skład biostartera SERY: "nitrosomonas/nitrobacter 16^10 bacterial cells/ml" więc chyba ktoś mnie w błąd wprowadził bo to, że w tym biostarterze jest sama pożywka słyszałam właśnie o tej firmie. Sorry jeśli wprowadziłam kogoś w błąd ale szczerze mówiąc to i tak wg mnie nic nie zastąpi porządnego dojrzewania :oops:

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości