Oaza spokoju fangornn'a

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Oaza spokoju fangornn'a

Post autor: fangornn » 15 cze 2008, 08:58

Nadszedł długo oczekiwany czas prezentacji mojego zbiornika. Kilka słów o nim. Akwarium narożne 450 L. Świeżo zalane dzisiejszego poranka. Narazie brak koncepcji na aranżację , ale powoli w przeciągu nadchodzących tygodni, wszystko nabierze blasku. Na dobry początek podłączyłem grzałkę 200 W. Od jutra zaczynam kompletowanie reszty sprzętu w piwnicy czeka filtr Eheim'a 2213 a drugi hula w zbiorniku , który do tej pory nazywany był kolokwialnie dekoracyjnym. Poza tym, będzie filtr wewnętrzny; jaki? Jeszcze nie wiem. Na dno piasek ( nigdy jeszcze nie miałem piasku w zbiorniku ) ale nie o moje zachcianki tu chodzi, lecz o dobro moich podopiecznych. Najprawdopodobniej nie będzie to akwarium mocno roślinne, głównie rośliny pływające i lotosy. To tyle słowem wstępu fotki wstawię jak znajdę aparat fotograficzny ( ah te dzieciaki).
Załączniki
akwarium forum pkmd.jpg
akwarium forum pkmd.jpg (50.39 KiB) Przejrzano 7226 razy

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Post autor: jzajonz » 15 cze 2008, 09:30

Czy to styropian pod dnem? Jeśli tak to zmień go na cieńką gąbkę np taką co daje sie pod palele podłogowe. Będzie to prawie niewidoczne i wygląda estetyczniej.

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 15 cze 2008, 09:46

Tomek nie polecam sytuacji w której krawędzie bocznych szyb nie maja podparcia- grozi to rozszczelnieniem zbiornika. Szyby sklejone silikonem są "mobilne". Działające na dno zbiornika siły powoli dostosowują jego ustawienie do podparcia. W sytuacji kiedy boczne krawędzie pionowych szyb są niepodparte dno zostaje wciskane do środka- o ile zbiornik jest wykonany prawidłowo czyli dno jest oklejone szybami bocznymi.
Jeżeli styropian to polecam nie grubszy niż 2 cm.
Ciekawe akwarium .Powodzenia.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 15 cze 2008, 10:01

jzajonz pisze:Czy to styropian pod dnem? Jeśli tak to zmień go na cieńką gąbkę np taką co daje sie pod palele podłogowe. Będzie to prawie niewidoczne i wygląda estetyczniej.
Tak, to styropian. To samo powiedziała moja żona. Woda jest tymczasowo; muszę ją wylać i rzeczywiśćie wymienię ten styropian na piankę poza tym pianka była i jest między styropianem a zbiornikiem. Dodatkowo dam jeszcze jedną warstwę.

Michcio pisze:Tomek nie polecam sytuacji w której krawędzie bocznych szyb nie maja podparcia- grozi to rozszczelnieniem zbiornika. Szyby sklejone silikonem są "mobilne". Działające na dno zbiornika siły powoli dostosowują jego ustawienie do podparcia. W sytuacji kiedy boczne krawędzie pionowych szyb są niepodparte dno zostaje wciskane do środka- o ile zbiornik jest wykonany prawidłowo czyli dno jest oklejone szybami bocznymi.
Jeżeli styropian to polecam nie grubszy niż 2 cm.
No rzeczywiśćie, na rogach ciut brakuje ale nie dużo dosłownie brakło może centymetra.

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 15 cze 2008, 10:52

Michcio pisze:o ile zbiornik jest wykonany prawidłowo czyli dno jest oklejone szybami bocznymi.
Czyli mam klepać zdrowaśki?? U mnie szyby boczne stoją na dnie, baniak w nominale 720L :wink: :lol:

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 15 cze 2008, 11:15

Nie nie masz klepać zdrowasiek, o ile masz dobrą szafkę i całość odpowiednio wypoziomowaną. Z drugiej strony kto ci zrobił takie cudo w dzisiejszych czasach...
Chyba nie wymaga dyskusji fakt że dno wklejone jest bezpieczniejsze. Najlepiej sklejone z kilku elementów przy takim litrażu.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 15 cze 2008, 11:35

Podwójna folia wystarczy? Była przyklejona od początku, styropian; to moja inwencja twórcza. Widocznie przesadziłem.

Aha i jeszcze jedno pytanie, przypomniało mi się ,czy zastosowanie dodatkowo karimaty jako izolatora ciepła zamiast styropianu, będzie w pożądku? Czyli krótko ujmując dwie warstwy pianki plus karimata.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 15 cze 2008, 14:05

Czy teraz jest ok? Sama podwójna warstwa pianki.
Załączniki
akwarium forum pkmd.jpg
akwarium forum pkmd.jpg (54.9 KiB) Przejrzano 7113 razy

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 15 cze 2008, 17:13

Oj koledzy ."Bijecie pianę " na temat, pod akwa styropian ,czy pianka .Dno wklejone w ścianki boczne ,czy nie .Ja natomiast wam powiem ,że nikt nie ma racji .Z własnego doświadczenia wiem że .

1 Nie ma nic lepszego pod akwa jak ZWYKŁY styropian + ewentualnie pianka pod panele

2 Na temat kolejności klejenia szyb w akwa ,też różni ludzie różnie mówią .Jedni są zwolennikami wklejonego dna ,inni myślą inaczej .Ja jednak uważam ,że bez względu na wszystko ,najważniejszą sprawą jest stabilność szafki plus podłoże ,na którym potencjalne akwa będzie stało .A na ewentualne uwagi typu
Czy to styropian pod dnem? Jeśli tak to zmień go na cieńką gąbkę np taką co daje sie pod palele podłogowe. Będzie to prawie niewidoczne i wygląda estetyczniej
Nie zwracaj na to większej uwagi Tomek.Dlaczego?.Bo ewentualnualną grubość blatu +bezpieczne podłoże pod baniak zawsze można zamaskować np listwą przypodłogową pod panele w kolorze szafki, czy też ,okleiną drewnopodobną

niki 28

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 15 cze 2008, 18:24

niki 28 pisze:Oj koledzy ."Bijecie pianę " na temat, pod akwa styropian ,czy pianka .Dno wklejone w ścianki boczne ,czy nie .Ja natomiast wam powiem ,że nikt nie ma racji .Z własnego doświadczenia wiem że .

1 Nie ma nic lepszego pod akwa jak ZWYKŁY styropian + ewentualnie pianka pod panele
Dlatego pod wszystkimi moimi akwariami jest styropian 2 cm grubości.
niki 28 pisze: 2 Na temat kolejności klejenia szyb w akwa ,też różni ludzie różnie mówią .Jedni są zwolennikami wklejonego dna ,inni myślą inaczej .Ja jednak uważam ,że bez względu na wszystko ,najważniejszą sprawą jest stabilność szafki plus podłoże ,na którym potencjalne akwa będzie stało .
Jacek wklejanie dna jest doskonalszym rozwiązaniem nie tylko bezpieczniejszym dla dna( które to najczęściej pęka w długich zbiornikach) ale i rozsądniej rozkładającym siły działające na klej.

Ale pax chrześcijany ;-)

PS.Tomek no teraz krawędzie bezpieczne 8) Jakie wymiary ma ten baniaczek, wygląda na mały ale to złudzenie...

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 15 cze 2008, 18:46

Skoro rozwialiśmy wszelkie watpliwości koledzy odnośnie ustawienia akwa ,i "leżenia' go na szafce ,to może podpowiemy Tomkowi ,jak powinien go urządzic .Ja osobiście w jego akwa widzę drobniutki piasek +Heckle z odłowu .Co do wystroju baniaka to by trzeba pogadać

niki 28

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 15 cze 2008, 20:15

Tomku jakie to akwa ma wymiary? bo to zdjecie jkos go deformuje.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 15 cze 2008, 20:36

Na heckle chyba trochę małe to akwa, a co do wystroju to piasek jak najbardziej, ale czy coś więcej poza piachem to zależy co tam ma pływać i jakiej woielkości ... do tego dopiero należy dobierać wystórj.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 15 cze 2008, 21:21

ja bym miał wizje , ale to wiadomo że kolega właścicielem jest i zrobi jak chce , może mieć nawet kalosz na dnie..
Ja bym zasypał piaskiem , dał wysoki korzeń , roślinę pływającą i lotosy ze 2 . Z rybek to już wolna wola... Ja szukam brązowych.. ale nic na razie nie mogę poszukać

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 15 cze 2008, 21:54

Młody1919; widzę że mamy te same gusta w kwestii wystroju, tak właśnie planuję no lepiej trafić nie mogłeś. A co do wymiarów. Ilono, podaję je 107cm/107cm wysokość 60 cm. Klasyka 450 L. A dlaczego fotka z boku? Odpowiedź banalna; od frontu odbijałem się ja i dzieci moje. Fotka robiona na szybko. W miarę rozwoju sytuacji będą lepsze fotki.

Tom, widziałeś ten zbiornik na własne oczy. Był w nim pyton siatkowany czy siatkowy na zoofestiwalu, odkupiłem ten zbiornik od Mirka , bez szafki i pokrywy, ale tylko dlatego, że je już wcześniej miałem.

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 39 gości