dlaczego duże zdjęcia

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

dlaczego duże zdjęcia

Post autor: Rafal_W » 01 lis 2007, 23:58

Żeby nie zaśmiecać wątku Fala z jego zdjęciami:
birdas pisze:Niech mi ktoś wyjaśni gdzie jest strata na jakości porównując powyższe zdjęcie z poniższym i gdzie widzicie powód aby wstawiać takie kolubryny na forum (powiększyć to sobie mogę sam i dalej nie widzę różnicy).
Różnica wygląda mniej więcej tak:

Detale przed skalowaniem:

Obrazek

Fotka po zeskalowaniu:

Obrazek

Dokładnie to samo dzieje się przy skalowaniu zdjęcia. Nijak nie da rady przez powiększenie małej kopii uzyskać tej dużej - bez straty informacji, nawet bawiąc się w zaawansowane sztuczki wyostrzające, zawsze będzie to jedynie interpolacja na podstawie. Mniejsza fotka pozwala często ukryć mankamenty dużej kopii zdjęcia (np. można nieco "sfałszować" ostrość oryginału - przez skalowanie w dół detale maleją, więc zdjęcie robi się ostrzejsze). Pokazanie dużego zdjęcia mówi wprost - przynajmniej do tych, którzy są w temacie - spójrzcie, jak ostre zdjęcia potrafię robić. Dlatego sam również jestem za pokazywaniem dużych zdjęć. Uwaga ta powinna odnosić się również do zdjęć konkursowych - należałoby ustalić pewną minimalną ich wielkość - a im większe, tym lepiej.

Rafał

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 02 lis 2007, 09:40

No ok ... a czy takie zdjęcia jakie muszą być aby zademonstrować ostrość i najmniejsze szczegóły muszą być wstawiane bezpośrednio w wątku ? Przecież można do nich podać link i wszyscy będą zadowoleni. Ci co chcą zobaczyć ostrość i Ci co wolą mieć ramki w odpowiednich miejscach.

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 02 lis 2007, 10:36

birdas pisze:No ok ... a czy takie zdjęcia jakie muszą być aby zademonstrować ostrość i najmniejsze szczegóły muszą być wstawiane bezpośrednio w wątku ? Przecież można do nich podać link i wszyscy będą zadowoleni. Ci co chcą zobaczyć ostrość i Ci co wolą mieć ramki w odpowiednich miejscach.
Zakładam, że do wątków z "Galerii" wchodzą osoby chcące zobaczyć dobre zdjęcia. Jestem za umieszczeniem zapisu w Regulaminie, że w tym dziale takie działanie jest uzasadnione i sensowne. Konieczność poruszania paskami nie jest dla mnie szczególnie irytująca, a przyglądając sie zdjęciom z wyższej półki analizuję je także na poziomie pikselowym - bo to często sporo mówi o przyjętej przez autora technice.

Propozycję miniaturek już kiedyś podniosłem - watek umarł, nie doczekawszy się komentarza ze strony "władnych"

Rafał

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 02 lis 2007, 11:29

Rafal_W pisze: Propozycję miniaturek już kiedyś podniosłem - watek umarł, nie doczekawszy się komentarza ze strony "władnych"
Pamiętam. Te miniaturki wyjaśniłyby wszystko. Ramki byłyby jak trzeba a i jakość zdjęć taka jaką chcecie. Może tym razem ktoś się zainteresuje tematem. A jak nie to za 2 miesiące znów będzie to samo.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 02 lis 2007, 13:01

Miniaturki to jest doskonałe rowiązanie problemu, 'ramkowcy' szczęśliwi, nie klikają na miniaturki i mają ramki jak trzeba nie ruszane wtedy,
'jakościowcy' szczęśliwi, mogą zdjęcie rozwinąć i oglądać do woli.
No i TOM szczęśliwy, bo nie musi zmniejszać zdjęć, by wstawić na forum, czasem z głupoty własnej i wrodzonej zmnieszonych bezpowrotnie
przez kliknięcie zapisz zmiany.

Mówi się, ze nie można wszystkich zadowolić, ciekawi mnie kto z tego rozwiązania nie byłby zadowolony :mrgreen:

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 02 lis 2007, 13:56

_TOM_ pisze: Miniaturki to jest doskonałe rowiązanie problemu, 'ramkowcy' szczęśliwi, nie klikają na miniaturki
"Ramkowcy" mogą również klikać i wtedy dostaną zdjęcie w osobnym oknie - wtedy się nic nie rozjedzie.
No i TOM szczęśliwy, bo nie musi zmniejszać zdjęć, by wstawić na forum, czasem z głupoty własnej i wrodzonej zmnieszonych bezpowrotnie
przez kliknięcie zapisz zmiany.
Wówczas też bym wstawiał w większej rozdzielczości.
Mówi się, ze nie można wszystkich zadowolić, ciekawi mnie kto z tego rozwiązania nie byłby zadowolony :mrgreen:
Nie ma takiej możliwości, żeby komuś coś nie pasowało.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 02 lis 2007, 14:16

Nie ma takiej możliwości, żeby komuś coś nie pasowało.
oj, tu się mylisz, zawsze jest coś co komuś nie podpasuje, wszystkich nie uszcęśliwisz, taki się jeszcze nie urodził.
Wiem nawet komu miniaturki nie pasują, ale niech walczą o swoje zainteresowani na argumenty sami.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 02 lis 2007, 19:21

Aż ciężko mi w to uwierzyć. Chociaż przez kilka minut próbowałem sobie wymyślić co mogłoby nie pasować. I chyba wymyśliłem. Michciowi nie będzie pasowało to klikanie w celu powiększenia fotki. Bo jeśli jest problem w klikaniu na link (bo coś tam estetyka i klimat nie pasuje) to tak samo pewnie będzie z miniaturką. ;)

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 02 lis 2007, 21:21

Birdas gdybyś czytał forum dokładnie to byś wiedział co sądzę o miniaturkach. Wydaje mi się że ten temat był poruszany już wcześniej, min przeze mnie. Z tego co pamiętam to byłeś gorącym ich przeciwnikiem, bo nie widzisz różnicy...

Uważam że miniaturki to dobre rozwiązanie, i pierwotnie uważałem nawet że jest to najlepsze rozwiązanie.

Teraz sądzę iż "Galeria" powinna być profesjonalnym skierowanym do akwarystów fotografów amatorów i nie tylko działem. Powinna stwarzać warunki publikacji prac w sposób gwarantujący odpowiednią jakość ich odbioru.
Powinniśmy rozwijać się w każdym kierunku i nic nie stoi na przeszkodzie żeby w jednym z działów stworzyć raj dla fotografów - gdzie pokazywane zdjęcia mogłyby zaskoczyć nas głębią szczegółów.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 02 lis 2007, 22:47

Michcio pisze: Z tego co pamiętam to byłeś gorącym ich przeciwnikiem, bo nie widzisz różnicy...
Przeciwnikiem bo nie widzę różnicy :?: A po jakiemu to ?
Powinna stwarzać warunki publikacji prac w sposób gwarantujący odpowiednią jakość ich odbioru.
I tak będzie. Jak będą miniaturki lub linki. No i ewentualnie jak zostanie podjęta taka decyzja i zmiana w regulaminie.

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 03 lis 2007, 00:04

Birdas łaskawie zejdź ze mnie - to nie jest prośba.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 03 lis 2007, 21:24

Michale jeśli poczułeś się atakowany i urażony tym co napisałem z mojej strony to przepraszam. Mamy trochę inne spojrzenie na zaistniałą sytuację. Moje zdanie diametralnie różni się od Twojego. Być może nie dostrzegam (jeszcze) zalet zdjęć w wyższej rozdzielczości, ale zauważam co dzieje się z forum (a dokładnie z ramkami) jeśli takowe zdjęcia są publikowane. Być może masz rację, być może w niedalekiej przyszłości przyznam Ci rację, ale na razie nieco inaczej to postrzegam.
To Ty zacząłeś dyskusję używając określeń: "kiepskie argumenty", "sposoby które proponujesz dewastują ideę" itp. a moje posty są odpowiedzią na Twoje. Nie chcę abyś żywił do mnie urazę, po prostu wyraziłem swoje zdanie. Być może już wkrótce przyznam Ci rację, tak samo jak zmieniłem ostatnio zdanie dotyczące sensu stosowania ph-komputera. Nie wszyscy rodzą się wszech wiedzący i traktuj na luzie moje opinie dotyczące tematu (fotografii) na której się nie znam.

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 05 lis 2007, 21:02

Marcinie proponuję koleżeńskie stosunki. Troszkę byłem zły ale już mi przeszło ;-) W sumie chyba ostatecznie się zgadzamy, bo miniaturki to dobre rozwiązanie. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 06 lis 2007, 18:49

Fajnie. Nie lubię jak ktoś ma do mnie jakieś pretensje. Nie jestem człowiekiem konfiktowym więc tym bardziej czułbym się źle. Odnośnie miniaturek to zgadzamy się w 100%. Jeśli ich nie będzie, a radą forum duże zdjęcia w dziale galeria zostaną zaakceptowane, to też nie będę z tego powodu w żałobie ;).
Sam zacznę stosować większe formaty zdjęć :D

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości