New 240 ;)

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

Awatar użytkownika
Mariusz86
senior
senior
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2007, 14:08
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

New 240 ;)

Post autor: Mariusz86 » 25 wrz 2007, 09:49

Witam wszystkich.. Zastartowałem nowe akwarium po wcześniejszych wielu błędach.. Mam nadzieje, że nikt nie pamięta mojego wcześniejszego zbiornika :/.. Wystawiam fotki baniaczka postawionego 17 września.. Proszę o uwagi i rady..

Odrazu zapytam jak ukryć deszczownice?
Załączniki
Hpim1844.jpg
Hpim1844.jpg (23.42 KiB) Przejrzano 6989 razy
Hpim1843.jpg
Hpim1843.jpg (21.7 KiB) Przejrzano 6989 razy
Hpim1840.jpg
Hpim1840.jpg (18.42 KiB) Przejrzano 6989 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 25 wrz 2007, 09:57

Odrazu zapytam jak ukryć deszczownice?
Daj deszczownicę na boczną szybę, a nie na tylną, wtedy mniej 'wpada w oko'. Ukryć ciężko, chyba że masz wysoką obudowę i możesz deszczownicę wstwić nad taflę wody, ale wtedy szum i plusk spadajacej wody musi Ci nie przeszkadzać.

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 26 wrz 2007, 08:54

Wydaje mi się, czy w miejscach wsadzenia roślinek jest maksymalnie 2cm piasku? Według mnie to za mało dla korzeni, zwłaszcza rozbudowanych korzeni lotosa.
Plusk deszczowni możesz spróbować wyeliminować tak jak u mnie w tym wątku: LINK

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 26 wrz 2007, 09:20

No jak na te chwilę to trochę łyso , ale sądząc po gatunkach posadzonych roślin to myślę ze za kilka tygodni to sie zmieni . Osobiscie jestem zwolennikiem tego aby ryby miały miejsce do pływania. Ogólnie ładnie. Deszczownice możesz także ustawić równo z taflą wody aby łapała trochę powietrza, dodatkowe natlenianie nigdy nie jest złe...

Awatar użytkownika
Mariusz86
senior
senior
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2007, 14:08
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz86 » 26 wrz 2007, 09:45

Hmm.. Lotos ma pod sobą 4cm piasku.. a więc po wypowiedzi Marka domyślam się, że podłoża mam za mało (15 kg kwarcu i dojdzie jeszcze 5 kg żwiru kwarcowego [średnica 5mm]).. więc ile jeszcze powinienem dokupić? Co do deszczownicy zrobię tak jak mówił TOM - na boczną ścianę, ale umieszcze oczywiście równo z taflą ;-).. Też jestem zwolennikiem miejsca dla ryb, ale nie wspomniałem, że będzie korzeń w zbiorniku, dosyć duży (obecnie moczy się bo nie tonie)..

Awatar użytkownika
jociak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 337
Rejestracja: 23 kwie 2007, 06:48
Imie i Nazwisko: Paweł Joć
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bartoszyce
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontaktowanie:

Post autor: jociak » 26 wrz 2007, 12:17

Dla mnie całość jest zbyt symetryczna, co jeszcze bardziej utwierdza centralnie posadzony lotos. "Holenderscy" fascynaci podwodnych ogrodów podpowiedzieliby Ci, aby głównym punktem skupienia było miejsce 1/3 długości zbiornika. Tam właśnie winna byś posadzona "roślina dominująca". Tak nazywam obiekt, który jest największy i najbardziej dostrzegalny dla obserwatora. Nie możesz (moim zdaniem) zrobić tak, aby zbiornik wyraźnie dzielił się na lewą i prawą stronę. Musi stanowić jedną całość z akcentami skupienia. Trochę ogólnikowo to napisałem, ale chyba wiesz, o co mi chodzi. Musisz posadzić też tośliny, które w perspektywie dadzą możliwość utworzenia czarnych dziur np ludvigia-dodadzą one głębi i tajemniczości zbiornikowi a także będą naturalnymi kryjówkami dla mieszkańców akwarium.

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 26 wrz 2007, 13:59

Mariusz86 pisze:Hmm.. Lotos ma pod sobą 4cm piasku...
Niektórzy mają różne roślinki w doniczkach z garstką żwirku albo watą i rośnie, ale co by człowiek nie czytał w książkach, na forach itp. to nie licząc sterylniaków polecane jest 4-5cm podłoża i powinieneś patrzeć na wysokość podłoża, a nie na ilość kilogramów. 4cm u mnie jest z przodu akwarium, a w głębi będzie tego z 10cm. Zobacz na moje ZDJĘCIE. Listwa PCV dolna pod akwa ma 4cm, a pod nią jest około 1,5cm niewidoczne. Poszło na dno 100x40cm około 30 kilogramów 2-4mm żwirku. Możesz oczywiście to podłoże wykorzystać jako podżwirówkę lub plenum ale moim zdaniem grube podłoże to jeden z ważniejszych czynników aby mieć ładne rośliny, zwłaszcza z rozbudowanym systemem korzeniowym. Oczywiście zabierasz w ten sposób wodę, jednak cieńka garść piachu rzucona na szkło wygląda też mniej naturalnie. Na mój gust piachu jest za mało, niedosyt i prawie prześwit, a na to wchodzą śmieszne sztuczne górki aby zakryć korzonki.
Chyba, że spróbujesz sztuczki z większymi górkami-stokami piasku schodzącymi z tylnych narożników , a pośrodku i z przodu akwa niska plaża.

Awatar użytkownika
Mariusz86
senior
senior
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2007, 14:08
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz86 » 26 wrz 2007, 14:06

:) takiej rady mi brakowało.. Jaką ludwigie do zbiornika, gdzie nie jest zbyt mocne światło? Dokładnie 2x30w gro-lux i aqua-sun.. zamierzam pokrywę obkleić od środka folią lustrzaną żeby uciekało mniej światła..

Awatar użytkownika
jociak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 337
Rejestracja: 23 kwie 2007, 06:48
Imie i Nazwisko: Paweł Joć
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bartoszyce
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontaktowanie:

Post autor: jociak » 26 wrz 2007, 16:10

Mariusz86 pisze::) Dokładnie 2x30w ..
Z taką mocą to już możesz zapomnieć i superwzrostach roślin. Przecież nie masz nawet 0,5 watt / litr?

Dla lotosa styka ...

Awatar użytkownika
Mariusz86
senior
senior
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2007, 14:08
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz86 » 26 wrz 2007, 16:22

Mam jeszcze dwie świetlówki (standardowe od obódowy po 30w), ale będę musiał poczytać jak je zainstalować bo niestety sam nie potrafię :( ..

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 26 wrz 2007, 17:15

Dla lotosa styka ...
W brew pozorom lotosy lubią dużo więcej światła, kapusę przypominają jedynie z wyglądu, nie z upodobań.
Moim zdnaiem dla lotosów to za mało światła.

Awatar użytkownika
jociak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 337
Rejestracja: 23 kwie 2007, 06:48
Imie i Nazwisko: Paweł Joć
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bartoszyce
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontaktowanie:

Post autor: jociak » 26 wrz 2007, 18:06

Tak rósł u mnie kiedyś lotos przy HQI 70 i naważeniu Co2. Tak sobie-po mojemu. U Ciebie 2 x 30 watt świetlówki to tak jakbym podzielił to swoje HQI 70/4. Będzie wzrastał ale to tylko... wzrastał. Jak możesz to dodaj jeszcze te dwie świetlówki i będzie ok (prawie). Nie wiem czy sprawdzasz ciepłotę światła przy zakupie źródeł światła. Powinna być w przedziale 4200 - 5600 K. Innego światła rośliny tak jakby nie widzą. Poza tym świetlówki mają baaardzo krótki promień i np przy głębokości akwarium 55-60 cm również możesz zapomnieć o no trawach na dnie. Tam nie dociera już prawie żadne światło, pomimo że z Twojego punktu widzenia jest tam bardzo jasno. Jak możesz to zamontuj sobie Butelkę z Co2 i reaktorem, a do tego dodaj licznik bąbelków. Tą prostą metodą będziesz mógł określić poziom Co2 w zbiorniku a co za tym idzie ph i zapewnić roślinkom sporo żarełka. Do obliczania częstotliwości bąbelkowania są odpowiednie kalkulatory ale o tym wszystkim już doczytasz tu?

http://www.holendry.republika.pl/
Załączniki
lotos.jpg
lotos.jpg (52.59 KiB) Przejrzano 6830 razy

Awatar użytkownika
jociak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 337
Rejestracja: 23 kwie 2007, 06:48
Imie i Nazwisko: Paweł Joć
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bartoszyce
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontaktowanie:

Post autor: jociak » 26 wrz 2007, 18:10

Mariusz86 pisze:niestety sam nie potrafię :( ..
może to Ci coś pomoże:

http://www.terrarystyka.pl/index.php?op ... Itemid=100

tyshowian
junior
junior
Posty: 48
Rejestracja: 25 lut 2007, 18:51
Imie i Nazwisko: Wiesław Gnyla
Lokalizacja: Tychy

Post autor: tyshowian » 26 wrz 2007, 22:12

dojdzie jeszcze 5 kg żwiru kwarcowego [średnica 5mm]).

Nie dawaj takiego grubego żwiru Będziesz miał problemy z wodorochlorem z powodu wchłaniania przez podłoże karmy dla ryb Wiem z własnego doświadczenia
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 27 wrz 2007, 07:25

jociak pisze: Nie wiem czy sprawdzasz ciepłotę światła przy zakupie źródeł światła. Powinna być w przedziale 4200 - 5600 K. Innego światła rośliny tak jakby nie widzą.
Ciekawe..................
Poza tym świetlówki mają baaardzo krótki promień i np przy głębokości akwarium 55-60 cm również możesz zapomnieć o no trawach na dnie. Tam nie dociera już prawie żadne światło, pomimo że z Twojego punktu widzenia jest tam bardzo jasno.
Jeszcze ciekawsze............

Na szczęście moje roślinki rosnące przy świetlówkach 6500k nie słyszały tych teori, a trawki denne przy zbiorniku wys. na 60cm coś chyba kojarzyły, bo złośliwie próbowały zarosnąć mi całe podłoże. Aby było jeszcze ciekawiej były to zaledwie ....0,2W/l.
Nie wiem Jociak czy pamiętasz akwa Rafała z czasów roślinnych, otóż używał też tylko i wyłącznie świetlówek 6500k i akwa miał wysokie na 70cm. Ale on zapewnw też miał słabiej douczone roślinki.

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości