SA niestety bez dysków

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 19 maja 2007, 09:32

Adaś sam poczytaj o co pyta akwarysta w tym wątku, co posiada i co Ty mu radzisz, co mu sugerujesz.
Nie skupiaj się na swojej osobie i swoich postach, staraj się skupić na pytaniu i odpowiedziach, a nie na wyrwanych kawałkach.
Każdy post wyrwany z kontekstu wątku można przedstawić w złym i dobrym świetle.
Fałszujesz strasznie :wink:
Co chcesz usłyszeć? Że da się w 200 litrach mieć 7 dysków? TAK da się, ja dałbym radę, Ty pewnie też ich tam nie zeszczurzysz.
Pytanie było jednak inne akwarysty. Czy on tak może w 112l?
Sam zmień swój post, mój jest ostrzeżeniem dla akwarysty, by nie robił tego co w Twoim poście mu zasugerowałeś i ostrzeżeniem dla Ciebie, byś uważał co piszesz i jak to może być odebrane przez młodego akwarystę, który przeoczy Twoje słowo 200l mając swoje 112i.

Jak możesz radzić komuś kto ma 112l akwarium by wpuścił sobie 7 palet do 150-200l ? Dobrze się czujesz Adasiu?

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 19 maja 2007, 12:12

sdz2540 pisze:(...)juz nie wiem co mam robića, z chęcią bym wpuścił tam 5 palet lecz wiem, że nie jest to za mądre posunięcie.
Myślałem na skonstruowaniem dodatkowego filtra z rury pcv (ok 15l z keramzytem) który podłączył bym za kubełkiem.
filtracja biologiczna była by o niebo lepsza, dodatkowo zredukował bym obsade, powrócił do pierwotnej kompozycji żeby miały wiecej miejsca do pływania. wtedy można bylo by sie zastanowić nad piatką rybek.
Nabrał bym przy nich doswiedczanie, chociaż mysle że takowe ogólne posiadam...
imo: nie rób tego. To duże ryby, mające dużą przemianę materii a do tego jeszcze określone potrzeby życiowe w sensie przestrzeni. Zwiększona filtracja biologiczna zapewni Ci bufor w postaci całkowitego przerobu NH3 i NO2, ale nie zrobi juz nic z azotanami - a te również robią źle dyskom. Potrzebowałbyś dobrego systemu redukującego azotany (denitrator albo - niemożliwe w tym baniaku - plenum) - ale to również nie załatwia wszystkiego. Efektem byłoby Twoje ciągłe latanie z wiadrami i podmiana wody, dobra na czas fascynacji, niemożliwa na dłuższy okres. Sam jestem zwolennikiem imitacji środowisk, w których ingerencja człowieka jest minimalna - ponieważ wszelkie możliwe cykle są pozamykane przez mieszkańców akwarium.Powyższe zdanie to uzasadnienie kolejnego: najbardziej lubię przelicznik 1 dorosły dysk na 100 litrów wody :) Owocuje to zbiornikiem 700 litrów i większym. Nie prowokuję w tym miejscu do żadnej dyskusji - to tylko prywatna opinia wynikająca z chęci naśladowania przyrody, potrzeby obserwowania naturalnych zachowań ryb i prywatnej estetyki.

Rafał

adamn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 967
Rejestracja: 20 lut 2006, 10:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: adamn » 19 maja 2007, 20:19

Tomuś i Rafał czy nie zauważyliście, że napisałem z cytowaniem Rafała, że pisze bzdury :!:
Napisałem też, by autor wątku wsadził do akwa 5-7 dysków. Mją to byc małe a nie duże dyski bo od takich się zaczyna. W mniejszym akwa małe ryby się nie muszą szukac a steres tez jest w początkowej fazie mniejszy. A co maja początki trzymania dyska w akwa do dorosłości też nie muszę chyba pisac. Gdybyście czytali moje posty dokładnie wszystkie to jak poszukacie zobaczycie, że owe 112 litrów jest takie jak moje polecane dla początkującego maniaka ale z pewnymi ograniczeniami o których napisałem we wczesniejszych postach.
Dalej twierdzę, że "w 150-200 litrach nie da ..." jest FAŁSZEM. Gdyby tak było to Ci co mieli dyski dużo wczesniej niż ja i które oglądałem na WŁASNE oczy mieli nie wyrośniete okazy a karakany. Ja mając teraz ryby w dwóch zbiornikach po 110 litrów tez mam karakany - przykurcze a nie ...... Zresztą polecam literarurę odnośnie zagadnienia co się ukazała przed 1982 rokiem (czasopisma Akwarium).
No to teraz do odszukania mojego postu co mówi o akwa 110 litrów i ....
jak odszukacie to zobaczycie co piszę o takim akwa i jak ma wygladać. Nie gołe i wesołe ze światłem jak w samo południe a z roślinami typu żabienice. Tam było dokładnie napisane co i jak. Po co są takie a nie inne rośliny nie muszę chyba tłumaczyć :wink:

Adam

sdz2540
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 23 kwie 2007, 17:23
Lokalizacja: Siedlce
Kontaktowanie:

Post autor: sdz2540 » 20 maja 2007, 10:03

To jednak rezygnuje z paletek póki nie bedę miał wiekszego akwa bo widze że nic z tego nie będzie.
Narazie pochoduje pielęgniczki.

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości