Moja Amazonia

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

Awatar użytkownika
Gregi
junior
junior
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2006, 22:33
Lokalizacja: Mississauga, Ontario
Kontaktowanie:

Moja Amazonia

Post autor: Gregi » 26 kwie 2007, 02:55

Chciałbym przedstawić swój zbiornik, który właśnie zalałem (przy okazji odbyło się jeszcze inne zalewanie, ale o tym może przy innej okazji :wink: ).
Akwarium ma pojemności ok. 340 litrów (90 gal), wymiary ~122x46x60. Woda 100% RO, uzdatniana minerałami firmy Kent (Discus Essential oraz R/O right), ph ~5,5, TWO~5, TWW~2. Filtrację zapewniają 2 filtry Eheim Classic 2213 i 2217, plenum oraz lampa UV. Podłoże to piasek z jeziora. Dekoracje: korzenie i gałęzie. Flory nie przewiduję, poza pływającymi, w tej chwili kilka egzemplarzy Pistia stratiotes. Planowana obsada to oczywiście 6-8 dyskowców.
Załączniki
25_04_07.jpg
25_04_07.jpg (30.52 KiB) Przejrzano 8292 razy
25_04_07_a.jpg
25_04_07_a.jpg (42.25 KiB) Przejrzano 8292 razy

Awatar użytkownika
robisto
senior
senior
Posty: 168
Rejestracja: 16 mar 2006, 00:48
Imie i Nazwisko: Robert Stoczyński
Lokalizacja: Kraków

Post autor: robisto » 26 kwie 2007, 09:22

No sam nie wiem.
Jak u mnie w lodówce : tylko chłód i światełko.

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Post autor: Deszczowatwarz » 26 kwie 2007, 09:33

Klimacik ciekawy, sam postawię coś na podobę jak już rośliny mi się zdudzą ;)

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 26 kwie 2007, 09:39

A gdzie jakieś liście

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Post autor: Deszczowatwarz » 26 kwie 2007, 09:57

Właśnie dobrze Piotrek mówi troszkę bałaganu na dno by się przdało, jak ma być Amazonka to i troszkę śmieci też musi się przewalać ;)

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 26 kwie 2007, 09:57

Chyba masz zły test do TWW albo PH bo przy TWW 2 PH 5.5 jest raczej niewykonalne.
Ze swojego doświadczenia z baniakami powiedzmy biotopowymi bez zielska, niestety moje mniejsze były, to głównym problem w nich jest ciągła konieczność podmian wody by utrzymać NO3 w ryzach. Zielsko z tym sobie radzi doskonale, jego brak musi coś lub ktoś zastąpić.
Bez zielska ale razem z plenum i max 6 dużymi dyskami jednak może Ci się udać nie utonąć w glonach i podmiany ograniczyć do raz w tygodniu, ale plenum wymaga cierpliwości i czasu. Trochę nie widzę by ilość piachu była odpowiednia do plenum, masz go tam z 10cm wysokości?
Trzymam kciuki, bo baniaczek fajnie się zapowiada, ale odczekaj sporo zanim wpuścisz tam ryby.
Trochę zamaskuj rury.

Awatar użytkownika
Gregi
junior
junior
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2006, 22:33
Lokalizacja: Mississauga, Ontario
Kontaktowanie:

Post autor: Gregi » 26 kwie 2007, 13:43

Dzięki wszystkie za komentarze :D , a teraz po kolei :wink:
1)Właśnie takie "lodówki" zawsze mi się podobały i już ich kilka miałem.
2)Liście i inne "śmieci" też będą, wszystko w swoim czasie :wink:
3)Test jest OK, nie jest to już pierwsze moje akwarium tego typu i zawsze mam takie parametry. Piachu jest z przodu 8cm, ale tu nie ma plenum, a z tyłu ok. 12 cm (może na zdjęciach rzeczywiście na to nie wygląda, ale tak jest). Przy zakładaniu plenum wzorowałem się m.in. na Twoim, Tomku projekcie, jak wrócę wieczorem do domu do wrzucę fotki jak to u mnie wygląda. Niestety, na jego działanie będzie trzeba poczekać te kilka miesięcy.
Do pomocy w walce z nadmiernie wysokim NO3 i glonami zamierzam "zatrudnić" oprócz zielska pływającego, również jakieś filodendrony i inne tego typu rośliny, po to właśnie jest tam ta skrzynka na górze. Porodiłem w niej sporo dziurek, wyłożyłem geowłókniną i nasypałem żwirku. Obieg wody wymusiłem poprzez wylew z Eheima 2213. Jako, że zarówno znaczna część wody, jak i filtry dojrzewały w innym działającym akwarium, więc myślę, że w tej chwili akwa jest gotowe na przyjęcie pierwszych mieszkańców. Jedyny problem to właśnie z zamaskowaniem tych rur, nie bardzo jest je za co schować, może jakieś sugestie?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 26 kwie 2007, 14:10

Sugestie proszę:
Lewa rurka znacznie krótsza, bliżej tafli wody, zamiast zielonego sitka na wlot czarna gąbeczka z dziurką.
Na rurkę gumką lub żyłką przytwierdzić korzonek na wierzch, taki jakie masz w baniaku, można przeciąć na pół wzdłuż, ale nie trzeba.
Widać będzie rurke tylko z boku, od frontu korzeń przysłoni ją, gąbeczka w tak ciemnej wodzi zniknie ...
Prawa rurka, gumka górna wyżej, prawie przy tafli, gumka dolna niżej, całe sitko wlotowe bliżej dna za ten duży korzonek schowane.
Na rurkę też przytwierdzić korzonek, lub jego fragmenty.

Jak dodasz troche liści na dno, szyszek, bedzie dla mnie fajny baniaczek. Ja bym jedną amazonkę posadził, trochę zieleni nie zaszkodzi.

Parametry PH i TWW nadal nie do wiary dla mnie, ale pewnie się mylę lub za mało jeszcze wiem. Jak będzie u Ciebie kiedyś na piwku inny akwarysta z wizytą, poproś by zabrał swoje testy i zweryfikował wyniki. Co dwa pomiary i 2 różne testy to i wyniki bliższe prawdy.

Awatar użytkownika
Gregi
junior
junior
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2006, 22:33
Lokalizacja: Mississauga, Ontario
Kontaktowanie:

Post autor: Gregi » 26 kwie 2007, 14:25

Dzięki, pomysł z maskowaniem rurki super, nie pomyślałem. Ten filtr bez gąbki ma robić za mechaniczny, na drugiej rurce gąbka jest.
Liście to nie problem, ale olchy nie ogę tu nigdzie znaleźć.
Posprawdzam jeszcze te parametry, choć sprawdzałem już kilkoma testami i zawsze wychodzą w tych granicach.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 26 kwie 2007, 14:54

Gregi pisze: 3)Test jest OK, nie jest to już pierwsze moje akwarium tego typu i zawsze mam takie parametry.
Jeśli zawsze mierzyłeś tym samym testem to się zgodzę, że zawsze uzyskujesz takie parametry. Zgadzam się z TOM'em co do realności uzyskanego PH przy takim TWW. Sam u siebie mam TWW=3, TWO=4 ... i zejść z PH poniżej 6,5 to się nie da (nawet przy stężeniu CO2=40)

Awatar użytkownika
Gregi
junior
junior
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2006, 22:33
Lokalizacja: Mississauga, Ontario
Kontaktowanie:

Post autor: Gregi » 26 kwie 2007, 15:06

birdas pisze:
Gregi pisze: 3)Test jest OK, nie jest to już pierwsze moje akwarium tego typu i zawsze mam takie parametry.
Jeśli zawsze mierzyłeś tym samym testem to się zgodzę, że zawsze uzyskujesz takie parametry. Zgadzam się z TOM'em co do realności uzyskanego PH przy takim TWW. Sam u siebie mam TWW=3, TWO=4 ... i zejść z PH poniżej 6,5 to się nie da (nawet przy stężeniu CO2=40)
W poprzednim poście napisałem, że badałem różnymi (chodzi mi o różne firmy) testami i wyniki zawsze są podobne. Test 1 pokazuje ph 5,5 i kH 2, a test 2: 5,0<ph<5,5 i kH 1 (choć tu może być równie dobrze 0). Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, moje apisto czują się w tej wodzie doskonale, ale może faktycznie coś jest nie tak z tymi testami.

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 26 kwie 2007, 19:21

W takim akwarium najtrudniej jest o odpowiednie korzenie. Gdybym miał miejsce na kilka akwariów w domu to jedno z nich na pewno by było w tym stylu. Jakie kolorystycznie ryby zamierzasz tu wpuścić? Bo nie każde pasują do takiego akwarium. A liście po prostu bym wrzucił dębowe trochę podcięte nożyczkami do okrąglejszych kształtów :D .

Awatar użytkownika
Gregi
junior
junior
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2006, 22:33
Lokalizacja: Mississauga, Ontario
Kontaktowanie:

Post autor: Gregi » 26 kwie 2007, 19:35

DISPAR pisze:[...] Jakie kolorystycznie ryby zamierzasz tu wpuścić? Bo nie każde pasują do takiego akwarium. [...]
Myślę o blue diamond lub jak mi się uda dostać gdzieś jakieś ładne odmiany brown, ale to się jeszcze zobaczy :wink:

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 26 kwie 2007, 20:23

Gregi pisze:Myślę o blue diamond lub jak mi się uda dostać gdzieś jakieś ładne odmiany brown, ale to się jeszcze zobaczy :wink:
Im bardziej niebieskie ryby wpuścisz do baniaka o takim klimacie, tym bardziej będziesz zawiedziony efektem - co wynika głównie ze sposobu oświetlenia i koloru wody (bo zapewne będzie brązowa). Kolor niebieski najszybciej trafia szlag - i zamiast efektownych, błyszczących błekitnych plam w brązowo czerwonej wodzie będziesz miał bure plamy w brązowo czerwonej wodzie. Już lepiej imo sprawdzą się brązy. Sytuację przerabiałem na różnych odmianach turcusa w swoim zbiorniku, a i tak zawsze najlepiej wyglądał pigeon, zwłaszcza, gdy był młody. Swoją wersję zbiornika "biotopowego" pokażę w Łodzi - ale ryby z pełną premedytacją będą w nim pomarańczowe - ze wspomnianych wyżej względów. Albinotyczne - białopomarańczowe - pawiookie w moim obecnym zbiorniku to również nie przypadek.

Rafał

Awatar użytkownika
Gregi
junior
junior
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2006, 22:33
Lokalizacja: Mississauga, Ontario
Kontaktowanie:

Post autor: Gregi » 27 kwie 2007, 02:36

Dzięki Rafał, z pewnością wykorzystam Twoje rady co do kolorystyki ryb :)
Zamieszczam jeszcze kilka fotek z tworzenia akwarium głównie chodzi o plenum. Niestety nie mam zdjęć z fazy zasypywania, tam było dokładnie widać grubość podłoża.

Grzesiek
Załączniki
kratka.jpg
Kratka do paneli oświetleniowych przecięta na pół.
kratka.jpg (22.42 KiB) Przejrzano 8045 razy
kratka1.jpg
Jeszcze raz ta sama kratka
kratka1.jpg (30.2 KiB) Przejrzano 8045 razy
geowloknina.jpg
Geowłóknina, którą obszyłem kratkę.
geowloknina.jpg (52.11 KiB) Przejrzano 8045 razy

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości