Moja Amazonia

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

Awatar użytkownika
Gregi
junior
junior
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2006, 22:33
Lokalizacja: Mississauga, Ontario
Kontaktowanie:

Post autor: Gregi » 27 kwie 2007, 02:38

Plenum w akwarium...
Załączniki
plenum.jpg
plenum.jpg (32.85 KiB) Przejrzano 6349 razy

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 27 kwie 2007, 08:03

Skrzystam z okazji i zadam swoje pytanie. Czy to "plenum" o którym mowa, to filtr podżwirowy? Jeśłi nie, to proszę o przyblizenie mi tego tematu. Czym to się je i do czego służy?

Awatar użytkownika
Woytek
junior
junior
Posty: 32
Rejestracja: 11 lut 2007, 19:35
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Post autor: Woytek » 27 kwie 2007, 13:29

Z czego,lub jaki patent wykożystales na krate do plenum?

Awatar użytkownika
Gregi
junior
junior
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2006, 22:33
Lokalizacja: Mississauga, Ontario
Kontaktowanie:

Post autor: Gregi » 27 kwie 2007, 13:31

fangornn pisze:Skrzystam z okazji i zadam swoje pytanie. Czy to "plenum" o którym mowa, to filtr podżwirowy? Jeśłi nie, to proszę o przyblizenie mi tego tematu. Czym to się je i do czego służy?
Myślę, że lepiej to zagadnienie wyjaśnione jest w tych wątkach:
http://pkmd.pl/index.php?name=PNphpBB2& ... pic&t=1887
oraz http://pkmd.pl/index.php?name=PNphpBB2& ... pic&t=2213
najogólniej rzecz ujmując jest to rodzaj denitryfikatora.

Kratka do plenum to osłona na panele oświetleniowe, przecięta na pół i ułożona jedna na drugiej.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 27 kwie 2007, 21:05

Dziękuję za wszelkie informacje.

adamn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 967
Rejestracja: 20 lut 2006, 10:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: adamn » 27 kwie 2007, 21:20

Te cienizny patykowe mnie trochę osłabiły. Konary grube jak ramię to jet to.
Adam

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Post autor: IreneuszKaczor » 27 kwie 2007, 22:06

Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale w plenum na bazie tej kratki ruch wody w poziomie (w grubości samego plenum) ograniczony jest do zera!? Kratka przylega całą powierzchnią przegród do dna zbiornika tworząc mnóstwo (ale odizolowanych od siebie) komórek.

Fachowcy od plenum proszeni o opinię.

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 27 kwie 2007, 22:44

IreneuszKaczor pisze:Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale w plenum na bazie tej kratki ruch wody w poziomie (w grubości samego plenum) ograniczony jest do zera!? Kratka przylega całą powierzchnią przegród do dna zbiornika tworząc mnóstwo (ale odizolowanych od siebie) komórek.

Fachowcy od plenum proszeni o opinię.
Sam się temu przyglądam i zastanawiam. W oryginalnych projektach poziomy przepływ wody jest oczywiście zapewniony, przestrzeń pod dnem również jest większa, niż u Gregiego. Większą pewność działania miałoby się zapewne demolując zbiornik i ustawiając konstrukcję na kilku plastikowych podkładkach (ten panel wydaje się być dość sztywny, więc nie musiało by być ich wiele) - no ale wymaga to wspomnianej demolki. Z ciekawości własnej przyjżałbym się efektom bez podnoszenia :) - choć intuicyjnie (przynajmniej wg mojej intuicji ;) ) ruch wody w obrębie dna powinien być mniejszy niż w przypadku klasycznej konstrukcji-więc i z wydajnością może być gorzej. Może to nie musi, a dowodów na to nie mam..

Rafał

Awatar użytkownika
Gregi
junior
junior
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2006, 22:33
Lokalizacja: Mississauga, Ontario
Kontaktowanie:

Post autor: Gregi » 28 kwie 2007, 02:29

Między kratką, a dnem jest pozostawiona przestrzeń, co prawda niewielka, bo ok. 0,5 cm, ale jest. Niestety nie mam lepszych zdjęć, a na tych, które mam tego nie widać.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 28 kwie 2007, 12:37

Plenum, tak myślę sobie :wink: z logiki, że jeżeli pod tą kratką jest 0.5cm ptrzestrzeni to przepływ poziomy wody będzie w plenum i będzie dobrze działać.
Z drugiej strony takie liczne powiedzmy pionowe tunele, są potencjalnie groźne, gdy jeden z nich lub kilka się zapcha czymś od dna i trochę od góry, ograniczając lub uniemożliwiwając przepływ wody tam, właściwie tylko brak obiegu wody tam, to może to być groźny.

Rybki podobnie jak Rafał, polecam do brązowej wody brown lub pigeony jak najbardziej czerwone lub pomarańczowe. Turkusy rozczarują brakiem ładnej nibieskiej barwy.

Awatar użytkownika
Gregi
junior
junior
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2006, 22:33
Lokalizacja: Mississauga, Ontario
Kontaktowanie:

Post autor: Gregi » 07 maja 2007, 02:47

Minęło kilka dni, w wystroju akwarium zaszły niewielkie zmiany. Chwilowo zrezygnowałem z liści i szyszek na dnie. Ma mi to ułatwić utrzymanie względnego porządku po intensywnym karmieniu młodzieży, która właśnie się pojawiła. W tej chwili mija 3 doba, kiedy "wprowadziło" się 8 młodych (ok. 7-8 cm) paletek odmiany Red Turquoise. Jak dotąd większość czasu spędzają za jednym z korzeni, wypływają tylko wtedy, kiedy nikogo nie ma w pobliżu. Nie przejawiają również żadnego zainteresowania pokarmem, z czego najbardziej zadowolone jest stadko 13 otosków. Zastanawiam się jak długo taka sytuacja może trwać?
Tomku i Marcinie, mieliście rację ph rzeczywiście nie jest 5,5, według najnowszych badań :wink: wynosi ono 6.0 i tego jestem pewny w 100%, pozostałe parametry wody takie jak pisałem w pierwszym poście.
Załączniki
06_05_07_1.jpg
06_05_07_1.jpg (105.21 KiB) Przejrzano 6102 razy
06_05_07_2.jpg
06_05_07_2.jpg (130.61 KiB) Przejrzano 6102 razy

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 07 maja 2007, 05:33

adamn pisze:Te cienizny patykowe mnie trochę osłabiły. Konary grube jak ramię to jet to.
Adam
Cienizny patykowe moga byc super, jesli tylko jest ich sporo

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 07 maja 2007, 18:43

Tomku i Marcinie, mieliście rację ph rzeczywiście nie jest 5,5, według najnowszych badań wynosi ono 6.0
Cudów nie ma :wink: przynajmniej w kwestii parametrów wody. Fajnie, że doszedłeś do tego co masz w baniaku..
Jak dotąd większość czasu spędzają za jednym z korzeni, wypływają tylko wtedy, kiedy nikogo nie ma w pobliżu. Nie przejawiają również żadnego zainteresowania pokarmem, z czego najbardziej zadowolone jest stadko 13 otosków. Zastanawiam się jak długo taka sytuacja może trwać?
Chowanie się w nowym baniaku i nowych parametrach wody za czymkolwiek się przytrafia, ale szybko powine jednak się przestać chować i pływać po całym baniaku. Stadnie i osobno. Trochę to niepokojące jeśli po kilku dniach nie mija, ale nie martw się jeszcze.
Nie wychodzenie do żerowania i pokarmu to przy tak młodych paletkach, które powinne być jak stado piarnii, jest już bardziej niepokojące.
Tu się trochę martw, nie zaszkodzi, jak zaczną jeść bardziej się ucieszysz teraz zamartwiając :wink: .
Otoski wcinające karme dysków :shock: :?: Może masz inne rybki jednak i je mylisz z otoskami :idea:
Jak przez tydzień nie zaczną pływać po całym baniaku i wcinać serducho to masz problem, mam nadzieję jak to piszę to już zajadają coś :P

Awatar użytkownika
Gregi
junior
junior
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2006, 22:33
Lokalizacja: Mississauga, Ontario
Kontaktowanie:

Post autor: Gregi » 07 maja 2007, 19:02

_TOM_ pisze:[...]
Chowanie się w nowym baniaku i nowych parametrach wody za czymkolwiek się przytrafia, ale szybko powine jednak się przestać chować i pływać po całym baniaku. Stadnie i osobno. Trochę to niepokojące jeśli po kilku dniach nie mija, ale nie martw się jeszcze.
Nie wychodzenie do żerowania i pokarmu to przy tak młodych paletkach, które powinne być jak stado piarnii, jest już bardziej niepokojące.
Tu się trochę martw, nie zaszkodzi, jak zaczną jeść bardziej się ucieszysz teraz zamartwiając :wink: .
Otoski wcinające karme dysków :shock: :?: Może masz inne rybki jednak i je mylisz z otoskami :idea:
Jak przez tydzień nie zaczną pływać po całym baniaku i wcinać serducho to masz problem, mam nadzieję jak to piszę to już zajadają coś :P
Trochę nieprecyzyjnie się może wyraziłem. Trochę podjadają, ale wtedy jak nikogo nie ma w pobliżu, jednak na pokarm spadający im tuż przed pyszczkami nie reagują, nie wiem jak to jest w tej chwili bo jestem w pracy, ale też mam nadzieję, że zaczęły coś jeść. Co do otosków to na pewno się nie mylę, zjadają tylko suchy pokarm, serca nie ruszają.

Awatar użytkownika
slawol
członek PKMD
Posty: 258
Rejestracja: 06 cze 2006, 20:46
Imie i Nazwisko: Sławomir Gruszka
Lokalizacja: Poznań

Post autor: slawol » 07 maja 2007, 21:09

Grzegorz a spytałeś poprzedniego właściciela czym były karmione może tego pokarmu nie znają i jeszcze próbują
Ostatnio zmieniony 09 maja 2007, 20:55 przez slawol, łącznie zmieniany 1 raz.

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości