Moje 240l z paletkami

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

Awatar użytkownika
Anawa
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 02 sie 2008, 09:18
Imie i Nazwisko: Ewa Kulik
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Post autor: Anawa » 25 lut 2009, 19:17

Mam świadomość, że każdy zbiornik jest inny ale chcę żeby wszystko grało idealnie (a przynajmniej dążę do ideału).
A jaki zastosowałeś zamiennik?

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 25 lut 2009, 19:25

Ideału się nie stworzy nawet jak staniesz na uszach. Możesz zbudować optimum i już więcej się nie da w akwarium stworzyć.Jak zastosujesz podłoże wszelkie nieczystości trafią między żwir. Zwiększy się produkcja no3 i po4 i sru podmiana i tak ileś razy w miesiącu i odmulanie i sruu do ścieku. I po kilku miesiącach z Twojej Amazonii i jej właściwości pozostanie tylko rachunek.I tu pytanie czy warto ? Może czarny drobny bazalt zrobi tak samo ? A może jednak piasek i coś pod niego ?
Wybór zawsze Ci zostanie. Ale jak akwarium Ci dobrze funkcjonuje nic się nie dzieje to po co to zmieniać ?
Mój zamiennik to dreszcz emocji u dyskomaniaków. Lepiej nie będę pisał, za jakieś 7 miesięcy napiszę co i jak jak już będę miał pewność w 100 % na razie jest 80% na tak.

Awatar użytkownika
Anawa
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 02 sie 2008, 09:18
Imie i Nazwisko: Ewa Kulik
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Post autor: Anawa » 25 lut 2009, 19:57

A może to i racja żeby nic nie kombinować. Póki co jest ok, rybki mają się dobrze a rośliny rosną jak szalone. Jeszcze przemyślę sprawę. Mam czas, bo i tak gruntowne porządki będę robić jak się zrobi cieplej.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 25 lut 2009, 20:08

Tu masz jak u mnie to funkcjonuje http://images44.fotosik.pl/64/2abf5d55ed48327dmed.jpg I też mnie korci aby to zmienić. Mam już nawet gotowe podłoże przygotowane. Akwarium działa od 1 listopada 2006 bez ingerencji w podłoże.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 25 lut 2009, 20:22

TURYSTA pisze: I też mnie korci
Noo, mnie też korci żeby sobie pogmyrać :wink:

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 25 lut 2009, 20:31

Anawa pisze: A jaki zastosowałeś zamiennik?
Trudno to nazwać zamiennikiem, ale ja zastosowałem ziemię plus gliniasty piasek. Dokładny opis jak przygotowałem podłoże masz w wątku "Oaza spokoju CraNcH'a^MS"

http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... c&start=15

efekt:

http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... c&start=30

Awatar użytkownika
Anawa
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 02 sie 2008, 09:18
Imie i Nazwisko: Ewa Kulik
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Post autor: Anawa » 25 lut 2009, 20:46

No to teraz mam zagadkę. Zastanawia mnie ta ziemia z gliniastym piaskiem, czy nie będzie za bardzo fruwać jak paletki będą szukać jedzenia na podłożu.
Bardzo podoba też mi się akwarium Turysty. Mariusz pozwolisz że odrobinkę wykorzystam Twój pomysł aranżacji. Mam piękne duże korzenie i cały czas myślę jak je wyeksponować bo całkowicie zasłaniają je rośliny. Po porządkach i zmianie aranżacji opublikuję zdjęcia co mi z tego wyszło.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 25 lut 2009, 20:51

Anawa pisze:No to teraz mam zagadkę. Zastanawia mnie ta ziemia z gliniastym piaskiem, czy nie będzie za bardzo fruwać jak paletki będą szukać jedzenia na podłożu.
Nie nic nie będzie fruwać, przysypiesz tą warstwę drobnym żwirkiem i będzie ok. Na takim podłożu z dodatkiem torfu rośliny rosną jak zwariowane, wiem coś na ten temat

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 25 lut 2009, 20:51

Ewa - a działaj . Ja sam zamierzam zrobić co nieco ale to by się wiązało z restartem.
Ale prawdę mówiąc kilka korzeni typ po prawej by mi się przydało.Ciężko je dostać u mnie ba nawet ich u mnie nie ma.

A ja to tak zmajstrowałem
http://www.akwarium.net.pl/forum/index. ... ic=13481.0

Awatar użytkownika
Anawa
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 02 sie 2008, 09:18
Imie i Nazwisko: Ewa Kulik
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Post autor: Anawa » 25 lut 2009, 23:20

Ja się zastrzelę, a miało być tak łatwo - kupić gotowe, wsypać, posadzić roślinki i załatwione :)
Nie nic nie będzie fruwać, przysypiesz tą warstwę drobnym żwirkiem i będzie ok.
Zastanawia mnie jednak, co mi da przysypanie żwirkiem. Po kilku odmulaniach to wszystko i tak się wymiesza.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 25 lut 2009, 23:36

Anawa pisze:Ja się zastrzelę, a miało być tak łatwo - kupić gotowe, wsypać, posadzić roślinki i załatwione :)
Nie nic nie będzie fruwać, przysypiesz tą warstwę drobnym żwirkiem i będzie ok.
Zastanawia mnie jednak, co mi da przysypanie żwirkiem. Po kilku odmulaniach to wszystko i tak się wymiesza.
Czy Ty odmulasz do samej szyby na dnie? :shock: to co Ci daje sadzenie roślin.

Awatar użytkownika
Anawa
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 02 sie 2008, 09:18
Imie i Nazwisko: Ewa Kulik
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Post autor: Anawa » 25 lut 2009, 23:45

Bez przesady, tak głęboko nie sięgam. Ale przy odmulaniu zawsze trochę się podłoże miesza. W każdym razie będę teraz rozważać wszystkie warianty i w końcu trzeba dojść do jakichś ostatecznych wniosków.
Poza tym trochę obawiam się tych zmian bo będą one oznaczały w zasadzie restart zbiornika.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 25 lut 2009, 23:52

Anawa pisze: Poza tym trochę obawiam się tych zmian bo będą one oznaczały w zasadzie restart zbiornika.
Jak dobrze pomyślisz to ten restart będzie tylko w kilku procentach.

Awatar użytkownika
Anawa
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 02 sie 2008, 09:18
Imie i Nazwisko: Ewa Kulik
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Post autor: Anawa » 26 lut 2009, 00:04

W takim razie muszę mocno myśleć, bo właśnie czytałam na forum o komponowaniu podłoża i dochodziłam do wniosku że to będzie ogromna rewolucja. Problem jest taki, że rybki mogę przerzucić jedynie na parę godzin do specjalnie zakupionej na takie okazje wanienki po czym muszą wracać do akwarium. Trochę więcej niż połowa wody z akwarium wróci razem z nimi ale i tak obawiam się czy nie będzie to dla nich za duża zmiana.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 26 lut 2009, 09:02

To zrób tak zwany miękki restart.A robi się go tak.
Wkładasz nowe podłoże mieszając go ze starym (stare koniecznie nie płukane).
Do dna trochę bakterii i nitrivick.Akwarium przynajmniej w 50 % zalać stara woda spuszczoną ze akwarium zaczynając od dna.Resztę dolać czyste ro. Poczekać kilka h ustawić parametry wody. Po kolejnych kilka h zbadać testem wodę i jak ok wpuścić rybki:) U mnie się to tak odbyło no2 nie ruszyło zostało przy 0 jedynie co wystartował NH ale przy ph 6,5 jest nie szkodliwy.
Nie wolno też czyścić filtra !!!!Może sobie chodzi w Twojej wanience :)
Na moje oku potrzebujesz 6 h.

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości