Moje 600L

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

Awatar użytkownika
slawol
członek PKMD
Posty: 258
Rejestracja: 06 cze 2006, 20:46
Imie i Nazwisko: Sławomir Gruszka
Lokalizacja: Poznań

Post autor: slawol » 15 sty 2007, 23:13

Cześć widzę że dostałeś tutaj dwie cenne rady, to jest Jekiego o dosadzeniu roślinek ew póżniej zlikwidowaniu ich i Dispara o odpuszczeniu nawożenia,ja bym ich słuchał,natomiast jeśli idzie o CO2 zobaczmy co masz zanim narobisz sobie kłopotu niepotrzebnie zwiększając dozowanie,bo z moich obliczeń wynika że nie masz podstaw do tak wielkiego dozowania a więc popatrzmy wpierw jakie masz oświetlenie pod kątem strumienia świetlnego.Obojętnie co masz czy żarnik czy żarówkę HQI 70W ma ok 5200 lum mając trzy punkty świetlne o tej mocy masz 15600 lum dzieląc to przez 600 litrów wody masz 26 lum na litr nie jest to dużo zakładając że prawidłowe oświetlenie zbiornika roślinnego powinno wynosić od 25 do 60 lum na litr oczywiście reguluje to roślina im więcej kolorowa tym wiekszy lum a co za tym idzie więcej CO2 przy Twojej roślinie myślę że to starczy,ale wracając do dozowania CO2,jeśli nie kontroluje tego Lajon czy coś podobnego że PH będzie Ci trzymało na tym samym poziomie to zwiększając dozowanie CO2 zwiększysz skoki PH pomiędzy dniem a nocą a paletka tego nie lubi, będzie się tak działo z bardzo prostego powodu w nocy kiedy zgaśnie światło nie będzie fotosyntezy i CO2 będzie się gromadził w zbiorniku wobec tego będzie Ci spadało PH,natomiast w dzień w momencie zapalenia światła ruszy fotosynteza i dwutlenek węgla zacznie Ci znikać ze zbiornika a co idzie za tym PH będzie Ci szło do góry,moja propozycja dla Ciebie jest troszeczkę inna zbadaj wpierw PH przed włączeniem światła rano i krótko przed wyłączeniem wieczorem jeśli będzie więcej jak 0,3 zmniejsz dozowanie CO2 a nie zwiększaj, mam na myśli w tej chwili bezpieczeństwo i samopoczucie ryby Natomiast to co ja bym zrobił w Twoim przypadku to dwa razy szybka podmiana 50% wody powiedzmy co 48 godz dawka bakterii i zostawił bym to akwarium w spokoju bez nawożenia bez CO2 przez okres ok 4 tygodni.Glon na tym etapie jest rzeczą naturalną ale jeśli będzie szła biologia w prawidłowym kierunku akwarium będzie dojrzewało to przy odpowiednim dbaniu o parametry wody będzie znikał samoczynnie przy niewielkiej Twojej pomocy przy usuwaniu mechanicznym z szyb usuwaniu zarażonych liści itp.Całkiem bez glona biotop tez nie jest możliwy do utrzymania on czy tak czy tak będzie problem polega na tym żebyś to Ty go kontrolował a nie on Ciebie więc cierpliwości. NATURA NIE LUBI POSPIECHU
Powodzenia

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 17 sty 2007, 13:59

Jezeli fosfor masz na poziomie zero, to nie dobrze. Rośliny potrzebują fosforu do życia. Podaje się że stosunek N : P : K powinien wynosić 10:1:20, czyli jeżeli masz No3 ok 5 mg to po4 powinno być 0,5 mg. Nasz klubowy fachowiec od chemi , pisał juz o tym jak to nie mogł pozbyc się glonów przy braku fosforu, a pomogło dozowanie po4.
Ph masz wysokie więc dodanie ciut kwasu ortofosforowego nie zaszkodzi, a podniesiesz po4. Dodaj np. 0.5 ml kwasu(lub kilka kropli) i zobacz o ile wzrośnie fosfor, jeżeli to jego brak limituje wzrost roślin, to powinien bardzo szybko zostac pochłonięty , przy jednoczesnym spadku no3.

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 17 sty 2007, 20:12

Moja rada dotycząca zwiększenia co2 w akwarium była podyktowana zmniejszeniem zbyt wysokiego ph. Mogło by być w granicach 7.1 - 7.2 bo niżej pewnie nie dało by się zejść. Bawiłem się kiedyś w badanie ph rano,w południe,wieczorem i w nocy i nie stwierdziłem zbytniej różnicy. Nie mam komputera ph a co2 podaję non-stop. Logika na to wskazuje, że przy takim podawaniu co2 ph powinno mieć duże skoki pomiędzy dniem a nocą - dlaczego u mnie jest inaczej to nie wiem. Mam wiele innych fajnych rzeczy do roboty więc jak jest dobrze to nie będę się zastanawiał dlaczego tak jest :D .

Awatar użytkownika
kate141
junior
junior
Posty: 37
Rejestracja: 19 gru 2006, 10:05
Lokalizacja: Krynica
Kontaktowanie:

Post autor: kate141 » 17 sty 2007, 22:08

Witam ponownie i dziekuję za cenne rady
roslinki rosną ale i glony nie ustępują
codziennie podmieniam wode po 30L
fosforany 0,01 ml\L
ph zmierzyłem zaraz jak zgasło mi swiatło i wynosi 7,4 i wg. zaleceń SLAWOL'a
zmierze po nocy przed włączeniem
podmienie jutro 50% wody bo antyglon wciąż chyba działa bo mam nalot na lustrze wody ( teraz minimalny) a może to wina wody z osmozy bo już sam nie wiem.
Dam znać o postępach bo jednak trzeba troche czasu.
Cześć

Awatar użytkownika
slawol
członek PKMD
Posty: 258
Rejestracja: 06 cze 2006, 20:46
Imie i Nazwisko: Sławomir Gruszka
Lokalizacja: Poznań

Post autor: slawol » 18 sty 2007, 00:07

Darku ja wiem dlaczego podpowiedziałeś Wieśkowi zwiększenie dawki CO2 i wiem co zrobić żeby było bezpiecznie dla ryb Ty również to wiedziałeś ale czy Wiesiek wiedział tego nie wiemy,wobec tego uznałem za słuszne przekazanie mu informacji jak w miarę bezpiecznie to kontrolować.A swoją drogą nie ma nic nadzwyczajnego w tym że nie masz dużych skoków ph pomiędzy dniem a nocą gdybyś je miał pewnie już ryby byś nie miał, z bardzo prostego powodu przyswajalność CO2 przez rośliny już w temp 28 stopni jest zdecydowanie mniejsza jak w 26 wobec tego w 30 stopni jest naprawdę mało przyswajalny więc nie może być zbytniej różnicy dlatego myślę że różnica 02-03 jest tą max żeby ustrzec się przed zbytnim nagromadzeniem gazu.Owszem jestem przy roślinie za ph 6,8 ale przy tych temperaturach jakie mamy w akwariach jestem zdecydowanie za kwasem solnym

Awatar użytkownika
kate141
junior
junior
Posty: 37
Rejestracja: 19 gru 2006, 10:05
Lokalizacja: Krynica
Kontaktowanie:

Post autor: kate141 » 18 sty 2007, 11:36

Witka!!!
PH w dzień 7,4
PH w nocy 7,4 (mierzone przed zaświeceniem światła rano)
wyczysciłem zagloniałe roślinki bo nie wszystkie glonieją, podmieniłem wode ok 100L, CO2 podaje normalnie bo nie ma skoków i zakupie kwas aby zbijać ph
no i poczekam bo glony rosną ale nie tak intensywnie jak tydzień temu

Awatar użytkownika
kate141
junior
junior
Posty: 37
Rejestracja: 19 gru 2006, 10:05
Lokalizacja: Krynica
Kontaktowanie:

Post autor: kate141 » 18 sty 2007, 19:15

Proszę o radę
Kupiłem glonojady podobno jakieś L7 blue(ale są ciemne jak pospolite) chodował je z trofeusami koleś i mówi że jako jedyne sprawdzają sie w Tandze i Malawi, osiągają nie duże rozmiary jakieś 7-8 cm i nie wiem czy je wrzucić do moich paletek
osobiscie niechciałbym ale chodzi mi o glony
Poza tym profilaktycznie chcę odrobaczyć moje rybki(glonojady też) ale w zbiorniku ogólnym bo nie mam jeszcze higienicznego , specyfik o nazwe " Capifos"-i pytanie czy mogę to zrobić w ogólnym

Awatar użytkownika
slawol
członek PKMD
Posty: 258
Rejestracja: 06 cze 2006, 20:46
Imie i Nazwisko: Sławomir Gruszka
Lokalizacja: Poznań

Post autor: slawol » 19 sty 2007, 19:44

Zacznę od tego że wyrywek mojego ostatniego postu można zrozumieć dwojako wobec tego postaram się tym razem sprecyzować dokładnie jaki jest sens tego zdania
"przyswajalność CO2 przez rośliny już w temp 28 stopni jest zdecydowanie mniejsza jak w 26 wobec tego w 30 stopniach jest naprawdę mało przyswajalny,i tu uważaj nie z powodu że metabolizm rośliny się zmniejsza na zapotrzebowanie jest wręcz odwrotnie,ale na dużo gorszą rozpuszczalność gazu w wyższej temp i tak jeśli w temp 26 stop podasz 20mg/l to w 28 musisz już wprowadzić do wody ok35 mg/l (liczby nie są dokładne ale w przybliżeni tak to wygląda),wobec w 30 stopniach będziesz musiał wprowadzić jeszcze więcej to tyle odnośnie wyjaśnienia a teraz odnośnie Twojego postu z Sty 18 11:36 nie wiem czy wiesz ale kwasu nie leje się bezpośrednio do wody ,to co ja robię to nalewam do butli 5 litrowej wody z akwarium dodaje tam kwasu i przez cały dzień wprowadzam to do wody proporcje będziesz musiał sobie ustalić niestety sam tego na odległość niestety nie da się za bardzo ustalić tym bardziej że nie mamy jeszcze takiego parametru jak kh bo to będzie wykładnia do ilości podanego kwasu.Co do glonów powodem tego że rosną wolniej jest to że podmieniłeś troszeczkę więcej wody i zabrałeś im pokarm,pamiętasz co powiedział Darek że karmisz glony i ja się z nim zgadzam to akwarium o ile dobrze pamiętam ma tydzień no może troszeczkę więcej wobec tego roślina jeszcze się nie przyjęła dobrze w tym akwarium wobec tego jeszcze nie zaczęła dobrze rosnąć a co za tym idzie nie zaczęła jeszcze dobrze pobierać pokarmu stąd stwierdzenie że karmisz glony,wobec tego następny post jaki będzie Ci przydatny na etapie rozruchu jest post Jekiego gdzie Ci podał rośliny szybko rosnące jeśli szybko rosną to szybko pobierają pokarm i tu glon najwięcej przegrywa walkę o pokarm.Innymi słowy GLON POWSTAJE WTEDY KIEDY WYGRYWA WALKE Z ROSLINA WYSOKA O POKARM.Na razie tyle z tego tematu, acha PH możesz śmiało ściągać do 6,5 a teraz idziemy dalej odnośnie tych glonojadów są mi znane dwie odmiany Ancistrus aff.dolichopterus wąsacz niebieski (zbrojnik niebieski) i Ancistrus sp,jest jeszcze zbrojnik niebieskooki ale on urasta do dużych rozmiarów 30-40 cm więc chyba to nie to jedno wiem na pewno jeśli jest to któryś z tych zbrojników to na pewno nadaje się do akwarium z paletkami z jednego powodu w naturalnych warunkach występuje on w dorzeczach Amazonki,teraz jeśli chcesz go wpuścić do akwarium ogólnego to wpierw kwarantanna ja zawsze biorę na General Tonic Tetry nie wolno Ci tego zrobić na zbiorniku ogólnym .A tak swoją drogą co jest dobre do Tanganiki czy Malawi nie może być dobre dla Amazoni z jednego podstawowego powodu różnice w PH są zbyt duże,Amazonia w okolicy 7 i niżej Tanganika i Malawi od 7,5 do góry,oczywiście mam na myśli tą Amazonie która nas interesuje.Jeśli idzie o Capifos nie polecam na razie kuracji profilaktycznej tym środkiem jeśli już chcesz prowadzić profilaktykę to raz na pół roku Metronidazol i to na osobnym zbiorniku bo inaczej nigdy nie ustawimy biologi Najlepszą profilaktyką będą odpowiednie parametry wody i prawidłowe żywienie jeśli coś będzie nie tak wtedy dopiero zaczniemy się martwić teraz za zadanie nr 1 masz sprowadzić ph do 6,5 ,podmiana wody i obserwacja akwarium w momencie kiedy zaczną wypuszczać młode listki zaczniesz podawać odżywkę dla roślin i to w dawce 0,25% od dawki polecanej przez producenta,zapobiegnie to zbyt dużemu stężeniu środków odżywczych w wodzie,inaczej mówiąc dasz jeść roślinie nie pozostawiając nic glonowi.Jeśli zbyt dużo Ci namataczyłem proszę pytaj

Awatar użytkownika
kate141
junior
junior
Posty: 37
Rejestracja: 19 gru 2006, 10:05
Lokalizacja: Krynica
Kontaktowanie:

Post autor: kate141 » 20 sty 2007, 11:55

Dzięki Slawol za obszerne wyjaśnienia.
Sytyacja z glonami wydaje się być opanowana, na młodych liściach od tygonia nie rosną glony, na szybie troszkę ale to normalne (bo w pierszym tygodniu to za 3 dni była zielona)
Rośliny rosną w oczach więc z glonami walka bedzie raczej wygrana.
Natomiast mam kolejny problem. Wcześniej pisałem że po podaniu antyglony wyszedł mi biały korzuch, i niestety wychodzi do dzisiaj, jak podmieniałem wode codziennie to go zbierałem i był mało widoczny. Teraz mija 3 dzień od ostatniej podmiany i znowu korzuch (podobno to skutek że antyglon zabił mi bakterie nitryfikacyjne) ale po tylu podmianach to go nie powinno być. Co to może być -woda z osmozy ?
Zaraz podmienie wodę ok 30% i mam pytanie czy wyczyścić filtry skoro bakterie umierają (chyba że to nie jest to).

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 20 sty 2007, 13:32

Capifos nie nadaje się dla zbrojników, więc Twoje glonojady mogą nie przetrwać tej kuracji.
Nalot na powierzchni to tzw. film powierzchniowy czy błona białkowa. Jest to efekt który powstaje w procesie przemiany materi , w akwariach o niewielkim ruchu powierzchniowym.
Najlepszymi metodami na pozbycie się tego są:
1. spływ powierzchniowy do filtra typu sump
2. do filtra zamontować skimmer(pobiera wodę z powierzchni i z pod niej)
3. zwiększyć ruch powierzchni wody.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 20 sty 2007, 14:10

Tu masz omówiony temat nalotu na powierzchni.
http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... ght=#18347

Awatar użytkownika
mirek-gniezno
senior
senior
Posty: 112
Rejestracja: 20 paź 2006, 15:18
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: mirek-gniezno » 20 sty 2007, 23:22

kate141 pisze: Wcześniej pisałem że po podaniu antyglony wyszedł mi biały korzuch, i niestety wychodzi do dzisiaj, jak podmieniałem wode codziennie to go zbierałem i był mało widoczny. Teraz mija 3 dzień od ostatniej podmiany i znowu korzuch (podobno to skutek że antyglon zabił mi bakterie nitryfikacyjne) ale po tylu podmianach to go nie powinno być. Co to może być -woda z osmozy ?
Miałem ten sam problem i ...
-skimmer- sprawdził się tak sobie
-deszczownia (która wywołała powierzchniowy ruch wody)- sprawdziła się w stu procentach

Awatar użytkownika
slawol
członek PKMD
Posty: 258
Rejestracja: 06 cze 2006, 20:46
Imie i Nazwisko: Sławomir Gruszka
Lokalizacja: Poznań

Post autor: slawol » 21 sty 2007, 01:12

Deszczownia ma jeszcze jedną poważną zaletę jeśli idzie o przepuszczalność światła w głąb akwarium zlikwiduje Ci tak zwany efekt lustra na powierzchni wody

Awatar użytkownika
kate141
junior
junior
Posty: 37
Rejestracja: 19 gru 2006, 10:05
Lokalizacja: Krynica
Kontaktowanie:

Post autor: kate141 » 21 sty 2007, 21:37

Dziwne to troche ale deszczownie miałem od początku w tym aqwa z jednej strony akwarium a z drugiej wylot z filtra jest ustawiony zaraz pod lustrem wody aby wywoływał ruch wody.
W poprzednim akwarim 240L a miałem go 2,5 roku nigdy tego nie miałem, nigdy też wczesniej nie dolewałem wody z osmozy. Filtr osmozy zakupiłem z akwarium który był używany ale gośc co mi to sprzedał powiedział że wkłady są dobre, więc może to wina osmozy?

Awatar użytkownika
kate141
junior
junior
Posty: 37
Rejestracja: 19 gru 2006, 10:05
Lokalizacja: Krynica
Kontaktowanie:

Post autor: kate141 » 24 sty 2007, 10:01

Witka!!!
wywołałem większy ruch wody przez deszczownie i z drugiej strony akwarium przez wylot z drugiego filtra i problemu już nie ma.
Wasze rady nie chybiają celu DZIĘKI !!!

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości